انتظار برخی از پناهجویان افغان در برابر دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در پیشاور پاکستان. عکس:  آرشیف
انتظار برخی از پناهجویان افغان در برابر دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در پیشاور پاکستان. عکس: آرشیف

سازمان عفو بین الملل (امنیستی انترناسیونال) و برخی دیگر از سازمان های بشردوستانه با صدور بیانیه ای از تعدادی از کشورها از جمله پاکستان و ایران خواسته اند تا به خشونت علیه پناهجویان افغان پایان داده و اخراج اجباری افغان ها را متوقف کنند.

به مناسبت روز جهانی مهاجران، تعدادی از سازمان ها، از جمله سازمان عفو بین الملل، در بیانیه ای مشترک در ۲۰ جون اعلام کردند که تعداد زیادی از پناهجویان افغان در ایران، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکیه و مالیزیا از حقوق خود برخوردار نمی شوند و با خشونت، سوء استفاده و اخراج اجباری مواجه هستند.

سازمان عفو بین الملل از وضعیت اسفبار افغان ها در این کشورها ابراز نگرانی کرده و گفته است که بسیاری از آنها نیازمند کار، سرپناه، تحصیل، آزادی، دسترسی به عدالت، آزادی رفت و آمد و اسناد سفر هستند.

به گفته این سازمان، شماری از افغان ها در این کشورها به طور خودسرانه زندانی و مجازات شده و یا هم به اجبار اخراج شده اند.

در این بیانیه از دولت ها خواسته شده است تا اقدامات لازم را برای سفر از افغانستان انجام دهند و مرزهای خود را به روی همه افغان هایی که جانشان از سوی طالبان در خطر است باز کنند. سازمان ها در این بیانیه همچنان خواستار حمایت برای توقف اخراج مهاجران افغان شده اند.

در این بیانیه از کشور های همسایه خواسته شده است که «تا زمانی که وضعیت در افغانستان بهبود یابد و سازمان ملل متحد خواسته‌های آژانس پناهجویان را بررسی کند، اخراج اجباری پناهجویان افغان را فوراً متوقف کنند.»

این سازمان ها از جامعه جهانی خواستند تا به حقوق پناهندگی و حق زندگی افغان ها مطابق با قوانین و کنوانسیون های بین المللی احترام بگذارند و برای همه پناهجویان امکان دسترسی به یک سیستم شفاف پناهندگی را فراهم کنند.

خراج اجباری افغان ها از ترکیه و ایران

نگرانی از وضعیت پناهجویان افغان در حالی مطرح می شود که گزارش های متعددی از خشونت در برابر پناهجویان افغان در ایران، ترکیه و پاکستان منتشر شده است و اخیراً تعداد زیادی از افغان ها به اجبار از ایران و ترکیه اخراج شده اند.

به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، ترکیه در شش ماه گذشته بیش از ۱۸ هزار پناهجوی افغان را اخراج کرده است. این مهاجران افغان با طیاره چارتر از ترکیه به کابل بازگردانده شدند. در همین حال اخراج اجباری پناهجویان افغان از ایران نیز ادامه دارد.

به گفته کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، حدود ۲۵۰ هزار شهروند افغان به پاکستان فرار کرده اند که بسیاری از آنها از طریق این کشور به غرب پناهنده شده اند.

 

در همین زمینه