انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان فدرال
انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان فدرال

انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان فدرال پس از یک توافق جدید با پاکستان انتظار دارد که به زودی شمار زیادی از افراد آسیب‌پذیر از افغانستان به آلمان انتقال داده شوند.

انالنا بئربوک، وزیر خارجه و عضو حزب سبز آلمان روز پنجشنبه در برلین گفت، با این توافق جدید برای نخستین بار یک مسیر قانونی خروج از طریق پاکستان برای هزاران شهروند افغان که آلمان به آن ها وعده پذیرش داده است، گشوده می شود. او گفت که تلاش برای اجرای این توافق به شدت زیاد جریان دارد.

بئربوک افزود، به خصوص اشخاصی که وعده پذیرش آلمان را دریافت کرده اند و مشخصات شان تکمیل شده است، می توانند از این امکان استفاده کرده و از طریق پاکستان به آلمان سفر کنند.

بیشتر بخوانید: صدها کارمند سابق نیروهای آلمانی در افغانستان هنوز هم در انتظار تخلیه اند

وزیر خارجه آلمان در مورد برنامه موسوم «Aktionsplan Afghanistan» (برنامه عملیاتی افغانستان) معلومات داد و گفت که در مجموع دو سوم از اشخاصی که وعده پذیرش آلمان را دریافت کرده بودند، به این کشور انتقال یافته اند. به عبارت دیگر بیش از ۲۱ هزار شهروند افغان در چارچوب این برنامه به آلمان آمده اند. بئربوک شش ماه پیش این برنامه عملیاتی افغانستان را معرفی کرده بود.

به گفته بئربوک، سه چهارم از کارمندان پیشین افغان که به طور مثال برای اردوی آلمان کار کرده اند، به آلمان انتقال یافته اند. تقریبا نیمی از افراد آسیب پذیر دیگر که وعده پذیرش آلمان را گرفته اند، در آلمان به سر می برند.

وزیر خارجه آلمان گفت که با این طرح، موارد خروج از افغانستان از آغاز سال تا به حال تقریبا دو برابر شده است. از ماه جنوری به بعد بیش از ۱۲ هزار تن به آلمان انتقال داده شده اند.

بئربوک از طرح ایجاد کمیته ای برای بررسی ماموریت افغانستان استقبال کرد. قرار است که این کمیته کارش را به تاریخ ۷ جولای آغاز کند. او گفت، آلمان دو دهه مسئولیت بزرگی را در افغانستان بردوش داشته است و به این خاطر باید به صورت مشترک و بدون سرزنش متقابل، از اشتباهات ماموریت اردوی آلمان فدرال درس گرفته شود و از آن برای بهبود ماموریت های آینده استفاده گردد. بئربوک تاکید کرد: «این ماموریت بیهوده نبود».

بیشتر بخوانید: سروی: بعد از بازگشت طالبان، اکثر افغان ها می خواهند کشور را ترک کنند

اردوی آلمان فدرال در اواخر ماه جون سال ۲۰۲۱ پس از تقریبا ۲۰ سال از افغانستان خارج شد. طالبان پس از تصرف قدرت در ماه اگست سال ۲۰۲۱ آزادی شهروندان را محدود کرده و به خصوص دختران و زنان را به صورت فزاینده از مشارکت در زندگی عمومی محروم کردند.

Me, af (dpa)

 LINK: https://www.dw.com/a-62250170

 

در همین زمینه