گروهی از آوارگان و مهاجران در جزیره لیسبوس یونان، ۵ اکتبر سال ۲۰۲۰/عکس: EPA/Vangelis Papantonis
گروهی از آوارگان و مهاجران در جزیره لیسبوس یونان، ۵ اکتبر سال ۲۰۲۰/عکس: EPA/Vangelis Papantonis

حدود ۵۰ هزار پناهجو که در یونان به رسمیت شناخته شده اند، ظاهرا مجدداً به اداره فدرال آلمان برای مهاجرت و پناهدنگان (بامف) درخواست پناهندگی ارائه کرده اند. قانون پناهندگی اتحادیه اروپا در مورد چنین افراد چه پیش بینی کرده است؟

وزارت داخله آلمان فدرال در پاسخ به سوال روزنامه های گروه رسانه ای فونکه (روز یکشنبه) اعلام کرد، در مجموع تا پایان ماه می، ۴۸۷۵۶ پناهجو که در یونان به عنوان مستحق دریافت محافظت به رسمیت شناخته شده اند، مجدداً در آلمان تقاضای پناهندگی ارائه کردند.

براساس این گزارش، رسیدگی به این درخواست ها به مدت چندین ماه به تعویق انداخته شد. در این میان به گفته وزارت داخله آلمان فدرال در مورد بخشی از این درخواست ها یعنی ۷۹۴۳ مورد رسیدگی شده است.

بیشتر بخوانید: ۳۰ هزار افغان در آلمان منتظر رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی شان هستند

براساس این اطلاعات اکثریت افرادی که در یونان مستحق محافظت شناخته شده اند، در آلمان نیز مدرک مشابهی دریافت می‌کنند. به گفته وزارت داخله آلمان فدرال، میزان دریافت مدرک محافظت در مواردی که تصمیم گرفته شده به ۸۹ درصد می‌رسد. به حدود ۴۱ هزار دوسیه در بامف هنوز باید رسیدگی شود.

حکومت آلمان فدرال اعلام کرد که کمپ های پناهجویان در جزایر یونان در حال خالی شدن هستند: در این میان حدود ۲ هزار پناهجو آن جا زندگی می‌کند.

بیشتر بخوانید: پناهندگان افغان با وجود پذیرفته شدن از سوی دولت یونان به مشکلات جا و مسکن رو برو هستند

پناهجویانی که در یونان زندگی می‌کنند و به رسمیت شناخته شده اند، اجازه دارند براساس قوانین اتحادیه اروپا تا به یک کشور دیگر عضو سفر کنند و حد اکثر ۹۰ روز در آنجا بمانند. اما آن ها اجازه ندارند که در یک کشور دیگر این اتحادیه مجدداْ درخواست پناهندگی بدهند. نهادهای امنیتی از این اقدام به عنوان «مهاجرت ثانونی غیرقانونی» یاد می‌کنند.

الکساندر تروم، کارشناس امور داخلی جناح اتحادیه حزب سوسیال مسیحی بایرن (سی اس یو) و حزب دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو) در پارلمان این کشور گفت: «مهاجرت ثانوی از یونان یک مشکل جدی در سیاست پناهندگی است.»

بیشتر بخوانید: آلمان: تعداد درخواست های پناهندگی پناهجویان از یونان رو به افزایش است

او در ادامه به روزنامه ها گفت، اما حکومت ائتلافی برای جلوگیری از ورود و ارائه درخواست پناهندگی در آلمان که اصولاْ غیرقانونی است، هیچ کاری نمی‌کند.»

تروم در ادامه گفت، فشار بر یونان باید افزایش یابد تا این کشور «برای ارتقای استندردهای اجتماعی» دست به کار شود.

حکومت آلمان فدرال اعلام کرد که «کاهش مهاجرت ثانوی غیرقانونی به اتحادیه اروپا» را به عنوان یک هدف مهم در نظر گرفته است.

همزمان با این یک سخنگوی وزارت داخله فدرال آلمان تاکید کرد، «هر کشور اروپایی عضو» موظف به رعایت قوانین اتحادیه اروپا است. او گفت: «این وظیفه کمیسیون اروپایی است که به عنوان نگهبان قراردادها از رعایت قوانین اتحادیه اروپا اطمینان حاصل کند.»

 

در همین زمینه