مهاجران جوان در داخل کمپ ناحیه ایمبریاکولا در جزیره لمپه دوزا. عکس: آرشیف/ انسا
مهاجران جوان در داخل کمپ ناحیه ایمبریاکولا در جزیره لمپه دوزا. عکس: آرشیف/ انسا

پس از این که گزارش هایی راجع به وضعیت زندگی مهاجران در کمپ لمپه دوزا نشر شد و خشم و ناراحتی عمومی را برانگیخت، نهادهای ایتالیایی این جا را تخلیه می کنند.

نهادهای مسئول به تخلیه کمپ پرازدحام پناهجویان در جزیره ایتالیایی لمپه دوزا آغاز کرده اند. شرایط زندگی در این کمپ از نظر بهداشتی بسیار وخیم بود. جزیره لمپه دوزا در برابر سواحل شمال افریقا قرار دارد. یکشنبه صبح، نیروی دریایی به همین خاطر ۶۰۰ مهاجر را به پورتو امپدوکله در سیسیلی انتقال داد.

بعد، این کشتی به لمپه دوزا برگشت تا ۶۰۰ تن دیگر را سوار کند. روند تخلیه این کمپ در واکنش به گزارش ها و وقایع اخیر در این جزیره به جریان افتاد.

بیشتر بخوانید: سازمان داکتران بدون مرز ۳۱۵ تن را در بحیره مدیترانه نجات داد

در اواخر هفته گذشته، براساس آمارگیری، بیش از ۱۸۰۰ مهاجر در این کمپ بودند. در حالی که این مکان برای سکونت حداکثر۳۵۰ تن ساخته شده است.

انتظار می رود که در هفته پیش رو مهاجران بیشتری به جزیره برسند. نهادهای دولتی سعی دارند این کمپ را هرچه زودتر تخلیه و پاکسازی کنند. شهردار اگریجنتو در سیسیلی که مسئول لمپه دوزا است، روز سه شنبه را به عنوان مهلت نهایی تعیین کرده است.

پس از این که جیوزی نیکولینی، شهردار پیشین لمپه دوزا چند تصویر و یک ویدیو را از این کمپ نشر کرد، بسیاری خشم و ناراحتی شان را از وضعیت آن اعلام کردند.

در این تصاویر افرادی دیده می شوند که در فضای باز بر روی یک تشک کهنه درازکشیده اند و در اطراف آن ها سطل های پرشده زباله و انبوهی از زباله ها در مسیرهای رفت و آمد قرار دارد. زنان باردار و کودکان نیز شامل این مهاجران هستند. نیکولینی نوشت: «این تصاویر می توانستند از لیبیا باشند، اما نه، این جا ایتالیا است.»

بیشتر بخوانید: بیش از ۱۰۰ هزار افغان در سال ۲۰۲۱ در اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی داده اند

فلاویو دی جیاکومو از سازمان مهاجرت ملل متحد (آی او ام) وضعیت را در یک توییت شرم آور خواند. او افزود، مشکل شمار مهاجرانی که به این جا می رسند، نیست. بلکه سیستم پرنقص تقسیم مهاجران است.

وزیر داخله ایتالیا اعلام کرد که در سال روان بیش از ۳۰ هزار مهاجر با قایق به این کشور رسیده اند. مهاجرانی که به لمپه دوزا می آیند، شامل این مهاجران هستند.

 

در همین زمینه