مقر آژانس اتحادیه اروپا برای همکاری در اجرای قانون «یوروپل» در شهر لاهه هالند. عکس: اماگو
مقر آژانس اتحادیه اروپا برای همکاری در اجرای قانون «یوروپل» در شهر لاهه هالند. عکس: اماگو

نهاد اروپایی پلیس «یوروپل» از بازداشت ۱۱ فرد مظنون به قاچاق انسان خبر داد که مهاجران را از طریق بلاروس به اتحادیه اروپا می آوردند.

به گزارش یوروپل در روز جمعه، در این عملیات فرامرزی، ماموران در استلند، آلمان، لیتوانی، پولند و بریتانیا اشتراک داشتند. به گفته یوروپل افراد بازداشت شده از کشورهای سوریه و ترکیه بودند. آن ها حمل و نقل پناهجویان عراقی را از بغداد به اتحادیه اروپا سازمان دهی می کردند.

بیشتر بخوانید: سه تن به دلیل قاچاق مهاجران در بریتانیا بازداشت شدند

طی این ماموریت یوروپل ده فرد مظنون در پولند و یک تن در بریتانیا بازداشت شد. طبق اطلاعات یوروپل، فرد مظنون در بریتانیا یک عضو مهم شبکه قاچاقبران بوده است و در پی صدور دستور بازداشت توسط کشور آلمان دستگیر شده است.

ماموران پلیس یوروپل در پولند در هنگام تلاشی، وسایل الکتریکی، اسنادی راجع به انتقال پول و پول نقد را از قاچاقبران بدست آوردند.

به گفته یوروپل هرکدام از مهاجران برای انتقال از کشور مبداشان به آلمان از طریق بلاروس ، بین ۱۰ هزار و ۱۳ هزار یورو پرداخت می کردند.

بیشتر بخوانید: فرانسه و بلجیم خواهان استرداد قاچاقبران مظنون هستند

یوروپل میزان درآمد این «شبکه جنایی» را دست کم هفت میلیون یورو برآورد کرد. در تابستان سال ۲۰۲۱ هزاران پناهجو از طریق بلاروس به مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا آمدند، اما از ورود آن ها جلوگیری شد. اتحادیه اروپا الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس را متهم می کند که مهاجران را به قصد وارد کردن فشار هدفمندانه به مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا می رساند. 

     

 

در همین زمینه