صدها شهروند افغانستان در پاکستان منتظر اند تا به کشورهای دیگر جهان منتقل شوند
عکس آرشیف: طاهر علی
صدها شهروند افغانستان در پاکستان منتظر اند تا به کشورهای دیگر جهان منتقل شوند عکس آرشیف: طاهر علی

صدها مهاجر افغان در کشورهای همسایه از جمله پاکستان انتظار انتقال به کشورهای سومی را می‌کشند. آنان از کشورهای غربی به ویژه کانادا می‌خواهند تا به درخواست پناهندگی آنها رسیدگی کند.

پس از سقوط حکومت افغانستان به تاریخ ۱۵ آگست به دست گروه طالبان، تعداد زیاد از افغان هایی که فعالیت رسانه ای، مدنی و حقوق بشری کرده بودند، به کشورهای همسایه افغانستان فرار کردند. آنان سعی دارند تا به امریکا، کانادا و کشورهای اروپایی منتقل شوند.

اکثر افغان هایی که در پاکستان، خواهان انتقال به کشورهای سومی هستند از حدود یک سال به این طرف انتظار می کشند و شماری زیادی از این افراد شرایط سختی را سپری می کنند.

یکی از خبرنگاران افغان که نخواست نامش گرفته شود به دویچه وله گفت که از ده ماه به این طرف در اسلام آباد، پایتخت پاکستان در انتظار انتقال به کانادا است. اما تا هنوز به هدف خود نرسیده و مجبور است که از جیب خود خرج کرده و زندگی را در انتظار سپری کند.

او می گوید «من ده ماه می شود که تائید انتقال به کانادا را دریافت کرده ام، اما بعد از ماه ها انتظار در پاکستان به تاریخ ۲۷ ماه قبلی از ما خواسته شد که به میدان هوایی اسلام آباد برویم که با برخورد نادرست نیروهای امنیتی پاکستانی مواجه شدیم و بلاخره پرواز ما لغو شد.»

مرتبط:ژورنالیستان افغان در پاکستان از کشورهای غربی می خواهند که به درخواست های پناهندگی آنها رسیدگی شود

عاطفه یکی دیگر از کسانی است که از مدت یک سال در اسلام آباد به سر می برد و می گوید که شرایط برای وی و خانواده اش که همراه او است مناسب نیست. او می گوید که حدود یک سال می شود با هزینه شخصی خود در اسلام آباد زندگی می کند.

این دختر افغان نیز در انتظار انتقال به کانادا است. او تاکید می کند که بارها به آلمان، فرانسه و کانادا درخواست پناهندگی داده، اما جواب مثبت دریافت نکرده است.

او می گوید: «شرایط برای همه زنان افغان در داخل افغانستان مناسب نیست، چرا که طالبان به زنان باور ندارند. این گروه زنان را از همه عرصه ها محروم کرده اند و کسانی که در نهادهای خارجی و نظام جمهوریت کار کرده باشند، جان شان در خطر است.»

آمنه هاشمی یک فعال حقوق زن است که پس از تصرف قدرت از سوی طالبان به پاکستان فرار کرده است. او می گوید: «هیچ توجهی به مهاجران افغان در پاکستان از سوی هیچ نهاد صورت نمی گیرد. افغان هایی که خواهان انتقال به کشورهای بیرونی هستند، شرایط سختی را سپری می کنند.»

بیشتر بخوانید: پناهجویان افغان در اسلام آباد: جهان به ما توجه کند

آمنه بیشتر از ده ماه می شود که در پاکستان بسر می برد. وی اظهار می دارد که بارها در اسلام آباد تظاهرات راه اندازی کرده اند، اما جواب مثبت از سوی کشورهای مقصد دریافت نکرده اند.

به گفته این مصاحبه شوندگان حدود ۱۴ هزار مهاجر افغان در اسلام آباد در انتظار انتقال به کشورهای سومی هستند.

چندی پیش، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در پاکستان گفت بر اساس آمار دولت پاکستان از اول جنوری ۲۰۲۱ تا کنون حدود ۲۵۰ هزار مهاجر افغان وارد این کشور شده اند. به گفته این منبع، بیشتر این افراد از ماه آگست سال گذشته به پاکستان مهاجر شده اند.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه