در هفته های اخیر شمار قابل توجهی از پناهجویان اوکرایینی به کشورشان بازگشته اند./عکس: Louisa Gouliamaki/AFP/Getty Images
در هفته های اخیر شمار قابل توجهی از پناهجویان اوکرایینی به کشورشان بازگشته اند./عکس: Louisa Gouliamaki/AFP/Getty Images

یک همه پرسی با شرکت ۹۳۶ پناهجوی اوکرایینی نشان می‌دهد که تقریبا همه آن ها تمایل دارند وارد بازار کار شوند.

این همه پرسی را بنیاد «Ifo» برای تحقیقات اقتصادی در روز پنجشنبه با شرکت ۹۳۶ شهروند اوکرایین انجام داد. در عین زمان، نمی‌توان گفت که این تحقیق می‌تواند در مورد همه پناهجویان اوکرایینی صدق کند.

بر بنیاد این همه پرسی ۹۰ درصد از شرکت کنندگان می‌خواهند وارد بازار کار شوند، ۴۲ درصد کار پیدا کرده اند و یا این که دنبال کار می‌گردند.

بیشتر بخوانید: اتحادیه اروپا باید برای موج بعدی پناهجویان اوکرایینی آمادگی داشته باشد

براین اساس به گفته بنیاد (Ifo) ۳۲ درصد از شرکت کنندگان در این نظرخواهی حاضر اند کارهایی را انجام بدهند که پایین تر از حد توانایی ها و تخصص شان است. فقط ۱۰ درصد فکر می‌کنند که برای آن ها در بازار کار آلمان چشم اندازی وجود ندارد و یا اینکه علاقه ای به کار کردن ندارند.

به گفته تتیانا پانچنکو، کارشناس «Ifo» بیشتر پناهجویان از اوکرایین تحصیل کرده هستند. ۷۱ درصد از شرکت کنندگان در این نظرخواهی گفتند که مدرک دانشگاهی دارند و ۱۲ درصد از آن ها مسلکی را آموخته اند.

به گفته پانچنکو موضوع سن و سال نیز در تمایل زیاد به ورود به بازار کار نقش مهمی را بازی می‌کند. بر این اساس ۷۲ درصد از شرکت کنندگان در این همه پرسی بین ۳۰ تا ۴۹ ساله هستند. ۱۱ درصد دیگر در رده سنی ۱۸ تا ۲۹ ساله هستند.

۹۳ درصد از شرکت کنندگان در این نظرخواهی زن هستند. بر اساس این نظرخواهی ۵۲ درصد از شرکت کنندگان می‌خواهند طی دو سال آینده در آلمان بمانند و ۴۶ درصد اعلام کردند که مصمم اند به اوکرایین بازگردند. 

بنیاد «Ifo» اعلام کرد که در اواخر ماه می و اوائل ماه جون با ۹۳۶ تن از اوکرایین مصاحبه کرده است که اغلب از طریق شبکه های اجتماعی مخاطب قرار داده شده اند.

بیشتر بخوانید: شبکه: شرکت های آلمانی به نیروی کاری مهاجران نیاز دارند

افزون بر این، با شماری از پناهجویان در شهر مونشن و مناطق پیرامون نیز مصاحبه شده است. بنیاد «Ifo» به این اشاره کرد که این همه پرسی در مورد همه پناهجویان اوکرایینی صدق نمی‌کند. چون هنوز داده های عمومی راجع به آن ها وجود ندارد.

 

در همین زمینه