گروهی از افغان ها در مرکز اخراج در ارزروم ترکیه. عکس از آرشیف
گروهی از افغان ها در مرکز اخراج در ارزروم ترکیه. عکس از آرشیف

ترکیه از سال ٢٠١٦ تاکنون ٢٠٥١۴ شهروند سوری را به بهانه اخلال در نظم عمومی و آرامش اجتماعی مجبور به ترک این کشور کرده‌ است. در سال جاری نیز ٦٨٨٢ مهاجر از جمله اتباع افغانستان و پاکستان به همین دلایل اخراج شده‌اند.

کشور ترکیه با مهاجرت غیرقانونی با اقدامات انجام شده در چارچوب استراتژی سیاست مهاجرت این کشور مبارزه کرده و خارجیان غیرقانونی را اخراج می‌کند.

به گزارش رسانه "دیلی صباح" بر اساس اطلاعات ریاست مدیریت مهاجرت وزارت داخله ترکیه، در سال جاری در مجموع ۵۴ هزار و ۴۷۵ مهاجر غیرقانونی اخراج شده اند. از این تعداد ٣٢۴١٦ تن آنها اتباع افغانستان و ٦٩٩١ تبعه پاکستان و ١٥٠٦٨ دیگر اتباع خارجی از سایر ملیت ها بودند.

تنها در ماه جون، ١٢٢٢٢ مهاجر افغان اخراج شدند که ٩٥٣١ تن از آنها با ٥۴ پرواز چارتر به کابل انتقال داده شدند. در مجموع، تعداد مهاجران غیرقانونی اخراج شده در ماه جولای به ١٦٧١٩ تن ثبت شده است.

مرتبط: بیش از ١٠٠ مهاجر غیرقانونی در غرب ترکیه گرفتار شدند

به گفته مقامات ترکیه، در سال جاری از مهاجرت غیرقانونی ۱۷۶۸۹۶ مهاجر به ترکیه جلوگیری شده است که از این تعداد، بیش از ۱۲ هزار مهاجرت غیرقانونی در ماه جون جلوگیری شده است.

د رهمین حال، ترکیه برای جلوگیری از عبور غیرقانونی مهاجران در مرز های این کشور ایجاد دیوارهای امنیتی، نصب سیستم های روشنایی، دوربین ها، برج های نوری، تقویت نیروی گشت زنی در شهر ها و ایجاد حصارهای سیمی را ادامه می‌دهد.

اخراج پناهجویان افغان از ترکیه: «از ترس پلیس نمی توانم کارخانه را ترک کنم»

مقامات می گویند تمام خارجی های آزاد شده از زندان که متهم به جنایت یا اخلال در نظم عمومی بودند به کشورهای شان بازگردانده شده و یا در مراکز اخراج اجباری نگهداری می‌شوند.

به گفته مقامات ترکیه، مهاجران افغان، پاکستانی و سوری که به نظم عمومی آسیب رسانده و کار غیرقانونی کرده اند در حدود ۱۷۷۰ تن هستند که در حال حاضر در مراکز اخراج به سر می‌برند.

 

در همین زمینه