کشتی فرانتکس در حال نظارت در  آب های یونان. عکس: پکچرالیانس
کشتی فرانتکس در حال نظارت در آب های یونان. عکس: پکچرالیانس

گزارشی در مورد عقب راندن مهاجران توسط یونان که در رسانه های اروپایی مورد بررسی قرار گرفته است نشان می‌دهد که فرانتکس یا آژنس نظارت بر مرزهای اروپا از برگشت غیرقانونی مهاجران از یونان به ترکیه مطلع بوده است. گفته می‌شود که فرانتکس حتی برخی از این عقب راندن ها را در دریا تامین مالی کرده است.

بر اساس منابع، فرانتکس به خوبی از بازگشت غیرقانونی مهاجران در یونان به ترکیه آگاه بوده است. این موضوع در یک گزارش مستند و همچنان محرمانه که توسط اداره مبارزه با تقلب در اروپا یا "اولف" تهیه شده است، نشر شده است. این نهاد از جنوری سال ٢٠٢١ در حال بررسی این موضوع بوده است.

در این گزارش آمده است که مدیریت سابق آژانس نظارت بر مرزهای اروپا از این اقدامات غیرقانونی آگاه بوده است. گزیده‌ای از این گزارش در روزنامه آلمانی اشپیگل روز پنجشنبه ٢٨ جولای منتشر شد.

بر اساس این منبع، رئیس سابق آژانس نظارت در مرزهای اروپا، فابریس لگری و همکارانش به جای جلوگیری از عقب راندن مهاجران، موضوع را پنهان کردند. گفته می‌شود که آنها به پارلمان اروپا دروغ گفتند و این واقعیت را پنهان کردند که آژانس با پول مالیات دهندگان اروپایی از عقب راندن در برخی موارد حمایت کرده است.

اگر نتیجه گیری این تحقیق قبل از استعفای فابریس لگری در پایان ماه اپریل انجام می یافت، این گزارش اکنون جزئیات بسیاری از این اقدامات غیرقانونی را نشان می‌داد.

فرونتکس نیروهای نظارت را «برای اینکه شاهد نباشند» متوقف کرد

اولف ادعا می کند که در پنجم اگوست سال ٢٠٢٠، گارد ساحلی یونان یک قایق بادی با ٣٠ مهاجر را از یونان به سمت ترکیه بازگردانده است. یک هواپیمای نظارت فرونتکس از این صحنه فیلمبرداری کرده بود.

اما، فرانتکس به جای انتقاد از مقامات یونانی، نظارت هواپیماها را بر فراز دریای اژه متوقف کرد، به این دلیل که به آنها در جاهای دیگر نیاز دارد.

به این ترتیب فابریس لگری آگاهانه از این اقدامات غیرقانونی چشم پوشی کرده است.

شاهدان عینی

دریای اژه سال‌ها صحنه بسیاری از عقب‌راندن های مهاجران بوده است. مهاجرنیوز مرتباً از تبعیدیانی که به این سمت می روند، چشم دیده ها را دریافت می‌کند.

در تابستان ٢٠٢١، یک زن مهاجر از کنگو توضیح داد که چگونه گارد ساحلی یونان قایق مهاجران را به دریا بازگردانده و مسافران را در معرض خطر قرار داده است. او گفت: «آنها ما را با سلاح های خود تهدید می‌کردند. آنها دور ما حلقه زدند که امواج و جریان های بزرگی را در دریا ایجاد کرد.»

افزایش مهاجرت غیرقانونی در اتحادیه اروپا: مسائل پنهانی در عقب این آمار

در ماه می ٢٠٢١، ساموئل، یک مهاجر دیگر از جنوب صحرای آفریقا، گفت که چگونه قایق آنها توسط یونانی ها به سواحل ترکیه بازگردانده شده است. در پایان سال ٢٠٢٠، سلیمان، اهل گینه، به مهاجرنیوز توضیح داد که چگونه مردانی با یونیفورم، قایق مهاجران را که او در آن قرار سوار بود سوراخ کردند تا از رسیدن آنها به جزایر یونان جلوگیری کنند.

در خشکی وضعیت بهتر از این نیست. در سال ٢٠٢١، گزارش یک سازمان غیر دولتی نروژی در دریای اژه ٦٢٩ مورد پس زدن غیرقانونی مهاجران در جزایر یونان را ثبت کرد.

انالینا بئربوک، وزیر امور خارجه آلمان فدرال روز پنجشنبه پس از دیدار در یکی از دفترهای فرانتکس در شهر آتن، پایتخت یونان گفت، اتحادیه اروپا باید بتواند اطمینان حاصل کند که حقوق بشر در مرزهای بیرونی اروپایی نیز در هر زمان رعایت می‌شود.»

رسانه ها: پلیس یونان از پناهجویان برای پس زدن استفاده می کند

او در ادامه گفت، به عقب راندن پناهجویان از طریق مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا با حقوق اروپایی سازگار نیست.»

آنیتا هیپر، سخنگوی کمیسیون اروپا، در پاسخ به سوالی درباره این گزارش تاکید کرد که "یک سری اقدامات" قبلاً برای حل و فصل مسئله حاکمیت آژانس که از اوایل ماه جولای توسط آژانس اجرا شده، انجام شده است.

او همچنان با اشاره به "لایحه جدیدی برای تضمین یک سیستم نظارت قوی" برای رفتار با پناهجویان در یونان، افزود: «از نظر کار در محل با مقامات یونانی، پیشرفت های صورت گرفته است.»

فابریس لگری در طول هفت سالی که در راس فرانتکس کار می کرد، به طور قابل توجهی این آژانس را تقویت کرد. او می‌خواست که کارکنان آن با ماموران مسلح باید تا سال ٢٠٢٧ به ١٠٠٠٠ گارد ساحلی و مرزبانی برسد.

مرتبط: فعالان برضد عقب راندن اجباری پناهجویان در لیسبوس تظاهرات کردند

در همین حال، یونان به نوبه خود همواره هرگونه بازگرداندن غیرقانونی در مرزهای خود را رد کرده است. نوتیس میتاراچی، وزیر مهاجرت یونان روز پنجشنبه گفت که او فقط خلاصه گزارش اولف را خوانده است. به گفته او یونان به گونه مستقیم مقصر نیست. او به رسانه ها گفت: «ما حق داریم از مرزهای خود محافظت کنیم.»

 

در همین زمینه