خیمه یک مهاجر در یکی از ساختمان‌های متروک و نیمه ویران در شهر بیهاج بوسنیا، ۲۰۲۱. عکس از مهاجر نیوز
خیمه یک مهاجر در یکی از ساختمان‌های متروک و نیمه ویران در شهر بیهاج بوسنیا، ۲۰۲۱. عکس از مهاجر نیوز

مقام‌های بوسنیایی گروهی از مهاجران پاکستانی را به کشور شان اخراج کردند. بوسنیا هرزه گوین اولین کشور منطقه بالکان است که مهاجران بدون مدرک را اخراج می‌کند.

وزارت امنیت بوسنیا روز یکشنبه گذشته خبر داد که گروهی از مهاجران پاکستانی به کشور شان اخراج شده‌اند. شمار دقیق مهاجران اخراج شده اعلام نشده است.

به گفته وزارت امنیت، این اقدام بر اساس توافق دوجانبه میان هردو کشور انجام شده است. پاکستان و بوسنیا در ماه نومبر ۲۰۲۰ توافقی را در زمینه برگرداندن مهاجران امضا کرده‌اند اما رهنمود عملی کردن این توافق را در ماه جولای گذشته اعلام کردند.

وزارت امنیت بوسنیا تاکید کرده است که اخراج مهاجران غیرقانونی، تشدید مواضع این کشور در قبال مهاجرت غیرقانونی را نشان می‌دهد.

قرار است در آینده نزدیک گروههای دیگری از مهاجران نیز از بوسنیا اخراج گردند.

مقام‌های بوسنیایی گفته‌اند که در فاصله ماههای جنوری و اپریل سال روان ۳۸۶۵ مهاجر در بوسنیا ثبت شده‌اند. این رقم در مقایسه با سال گذشته پنج درصد کاهش را نشان می‌دهد. به گفته مقام‌های بوسنیایی ۷۶ درصد این مهاجران افغان‌ها، پاکستانی‌ها و بنگله دیشی‌ها هستند.

از سوی دیگر، به گفته پولیس بوسنیا، طی چهار ماه اول امسال ۱۴۳۳ مهاجر تلاش کرده‌اند به گونه غیرقانونی وارد این کشور شوند. این رقم در مقایسه با همین مدت در سال گذشته ۳۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در همین زمینه: بوسنیا: نهادهای دولتی مهاجران را به کمپ لیپا انتقال دادند

 

در همین زمینه