هوتل هالیدی این در حومه غربی لندن که صدها مهاجر افغان، ایرانی و سایر کشورها در آن به سر می‌برند. عکس از مهاجر نیوز
هوتل هالیدی این در حومه غربی لندن که صدها مهاجر افغان، ایرانی و سایر کشورها در آن به سر می‌برند. عکس از مهاجر نیوز

وزیر مهاجرت بریتانیا از شوراهای این کشورخواسته است که برای بیش از ۱۰ هزار افغان تخلیه شده بعد از به قدرت رسیدن طالبان، سرپناه دایمی فراهم کنند. این مهاجران هنوز هم در هوتل‌ها به سر می‌برند.

به گزارش بی بی سی، لارد هارینگتون، وزیر مهاجرت بریتانیا از شوراهای کشورش خواست که بریا ۱۰۵۰۰ افغان تخلیه شده از افغانستان مسکن دایمی فراهم کنند. او گفت حکومت در ماه جون تنها ۱۰۰ سرپناه در اختیار داشت در حالی که ماهانه ۵۰۰ مهاجر افغان به بریتانیا می‌رسند.

بعد از سقوط حکومت افغانستان در ۱۵ اگست سال گذشته به دست طالبان، بریتانیا تعداد زیادی از افغان‌ها را از کابل تخلیه کرد اما شماری از این افغان‌ها تا هنوز هم در هوتل‌های بریتانیا به سر می‌برند.

شوراهای محلی بریتانیا وظیفه دارند زمینه انتقال مهاجران از هوتل‌ها به مساکن دراز مدت را فراهم کنند. بعد از اسکان مهاجران در این مساکن، حکومت طی سه سال بیش از ۲۰ هزار پوند سترلینگ (برای هر فرد) به شوراها می‌پردازد تا ادغام آنان را تامین کنند.

بی بی سی با استناد به یک نامه وزارت داخله در ماه جون، گزارش داده که برای ۱۰۵۰۰ تن از افغان‌ها به ۲۰۰۰ سرپناه نیاز وجود دارد اما یک ماه بعدتر، حکومت اعلام کرده است که تنها ۹۵۰۰ تن احتیاج به سرپناه دایمی دارند.

بی بی سی نوشته که وزارت داخله و مقامات محلی درباره تمدید دوران اقامت مهاجران در هوتل‌های کنونی تلاش دارند.

این در حالیست که روز سه شنبه روزنامۀ تایمز گزارش داد برخی از هوتل‌های معروف زنجیره‌ای در بریتانیا مانند ایبیس، آرورا و بریتانیه که از کمابیش یک سال به این سو از پناهجویان افغان میزبانی می‌کردند، قراردادهای‌شان را با دولت این کشور فسخ کرده‌اند. به همین سبب بخشی از خانواده‌های افغان به مناطق دورافتاده منتقل شده و در مواردی اعضای خانواده‌ها در مکان‌های جدا از هم افتاده‌اند.

در همین باره: فسخ قرارداد هوتل‌ها: اعضای خانواده‌های افغان در انگلستان از هم دور افتاده‌اند

 

در همین زمینه