انالنا بئربوک وزیر خارجه آلمان در کنفرانس (۲۸ جون ۲۰۲۲) مبنی بر حمایت از جامعه مدنی افغانستان در برلین
انالنا بئربوک وزیر خارجه آلمان در کنفرانس (۲۸ جون ۲۰۲۲) مبنی بر حمایت از جامعه مدنی افغانستان در برلین

گروه افراطی طالبان یک سال قبل دوباره قدرت را در افغانستان تصرف کرد. انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان، گفته است که آلمان بعد از این نیز از حقوق بشر و دموکراسی در افغانستان حمایت می‌کند.

انالنا بئربوک، وزیر امور خارجه آلمان با ابراز نگرانی گفته است که حاکمیت طالبان «شبیه ابر تاریکی بر افغانستان» سایه افگنده است. به گفته او بسیاری مردم افغانستان «به قدر کافی چیزی برای خوراک روزمره خود ندارند، همه روزه در ترس از تعقیب و آزار به سر می‌برند و حقوق اساسی شان سلب شده است.»

مثل زندگی در زندان

بئربوک در ادامه گفته است که زندگی زنان و دختران زیر حاکمیت طالبان مثل «زندگی در زندان» است. به گفته وزیر خارجه آلمان، اینکه دختران حق نامحدود دسترسی به مکتب و تحصیل ندارند و بدون یک همراه محرم از خانه بیرون شده نمی‌توانند «غیر قابل تحمل است، اما برای اکثر مردم افغانستان یک واقعیت تلخ می‌باشد.»

مرتبط:روند تخلیه افغان های آسیب پذیر از افغانستان باز هم با چالش های روبرو گردیده است

بئربوک با اشاره به تلاش‌های ۲۰ سال اخیر جامعه جهانی در افغانستان و مأموریت بین المللی در این کشور که در تابستان سال گذشته پایان یافت، افزود که در این مأموریت تلاش به این بود که «مردم شانسی برای زندگی در آزادی داشته باشند.»

به گفته وزیر خارجه آلمان تعداد بی‌شماری از شهروندان آلمان با قبول ریسک‌های بزرگ در افغانستان فعالیت کردند. در این مأموریت ۵۹ سرباز آلمانی و چندین پولیس و کارمند همکاری‌های انکشافی آلمان در افغانستان جان خود را از دست دادند.

میدان هوایی بین المللی کابل: روند تخلیه افغان ها توسط سربازان امریکایی، آلمانی و دیگر کشور ها پس از تسلط مجدد طالبان در این کشور
میدان هوایی بین المللی کابل: روند تخلیه افغان ها توسط سربازان امریکایی، آلمانی و دیگر کشور ها پس از تسلط مجدد طالبان در این کشور

«ما این انسان‌ها را تنها نمی‌گذاریم»

بئربوک افزود: «آنچه باقی می‌ماند، این امیدواری است که همه این تلاش‌ها بیهوده نبوده اند.»

وزیر خارجه آلمان گفته است که جامعه جهانی در برابر جامعه مدنی افغانستان و همه افرادی که برای حقوق بشر و ارزش های دموکراسی باور دارند، مسئولیت دارد. او اطمینان داد که «ما این انسان‌ها را تنها نمی‌گذاریم.»

بیشتر بخوانید:آلمان پذیرش بیش از ۲۳ هزار کارمند محلی افغان را متعهد شده است

بئربوک گفت که آلمان تا اکنون شمار زیاد افراد آسیب پذیر را از افغانستان انتقال داده است و هنوز هم با «تلاش و فشار فراوان سعی دارد تا برای شمار زیاد دیگر نیز زمینه خروج از افغانستان را مهیا کند.»

وزیر امور خارجه آلمان از همه افرادی که از ماه اگست در انتقال و تخلیه آلمانی‌‌ها از افغانستان و انتقال کارمندان محلی این کشور به آلمان تلاش کرده اند، ابراز امتنان نمود.

تلاش‌های خطرناک تخلیه

طالبان به تاریخ ۱۵ ماه اگست پارسال شهر کابل را تصرف نمودند. اردوی آلمان در عملیات تخلیه نظامی در ظرف دو هفته موفق شد شمار زیادی از همکاران محلی خود را از افغانستان به آلمان منتقل نماید.

شمار زیادی از همکاران محلی و افراد آسیب‌پذیر دیگر پس از روند تخلیه نظامی در ماه اگست، از مسیرهای دیگری از افغانستان به آلمان منتقل گردیدند. با وجود این، شمار زیادی از همکاران محلی آلمان هنوز هم در افغانستان باقی مانده اند، زیرا طالبان مانع خروج آنان از افغانستان می‌شوند و یا اینکه هنوز آن‌ها وعده پذیرش از جانب حکومت فدرال آلمان را دریافت نکرده اند.

 

در همین زمینه