عکس از آرشیف/ کارمندان کمیته صلیب سرخ جهانی
عکس از آرشیف/ کارمندان کمیته صلیب سرخ جهانی

در سالروز یک سالگی تصرف قدرت توسط طالبان در افغانستان، کمیته بین المللی صلیب سرخ خواستار ادامه حمایت کشورهای کمک دهنده به افغانستان شد.

صلیب سرخ در اولین سالروز تصرف افغانستان از سوی طالبان، از کشورهای کمک دهنده خواستار ادامه حمایت شان از افغانستان شد. روبرت ماردینی، دبیر کل کمیته بین المللی صلیب سرخ روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفته است که سازمان های امدادی مانند صلیب سرخ نمی‌توانند به تنهایی جای نهادها و موسسات عامه کشوری با ۴۰ میلیون نفر جمعیت را بگیرد.

به گفته او، کمک دهندگانی که بعد از تغییر قدرت در افغانستان خود را کنار کشیده اند، باید به کمک های‌شان ادامه دهند. بسیاری از افغان‌ها حالا در وضعیت غیر قابل تحمل به سر می‌برند، آنچه که برای ثبات این کشور خطراتی ایجاد می‌کند. ماردینی گفته است: «بر اساس تجارب ما فقر زمینه ساز تنش ها است.»

سازمان ملل: جهان نباید افغانستان را به دلیل جنگ در اوکرایین فراموش کند

اداره طالبان که در نیمه ماه آگست سال گذشته قدرت را در افغانستان تصرف کرد، تا کنون از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است. بنا براین حمایت های بین المللی کشورها که نمی‌خواهند با طالبان روابطی داشته باشند متوقف شده است.

در کنار خشک‌سالی های پیاپی، طالبان با فقر فزاینده و گرسنگی مردم مواجه اند. نیمی از جمعیت افغانستان حالا به کمک های بشری وابسته اند. بعد از توقف حمایت کشورهای پول دهنده، سازمان هایی مانند کمیته بین المللی صلیب سرخ به این افغان ها کمک می‌رسانند.

برگرفته از رسانه همکاری ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه