اوروس، منطقۀ مرزی میان یونان و ترکیه. عکس: مهاجر نیوز
اوروس، منطقۀ مرزی میان یونان و ترکیه. عکس: مهاجر نیوز

به اساس اعلامیه پولیس یونان، نیروهای مرزی این کشور ۳۸ مهاجر سوری را در مرز یونان و ترکیه شناسایی و دستگیر کرده‌اند که به گفتۀ سازمان ملل، چندین روز در جزیره‌یی در رودخانۀ مرزی اوروس گیر افتاده بودند.

در همین حال سازمان‌های غیردولتی و رسانه‌ها از وجود جسد یک کودک جان باخته در میان سوری‌ها خبر داده‌اند که پلیس یونان هنوز آن را تاُیید نکرده است.

پولیس یونان می‌گوید که در ادامۀ جستجو‌های این نهاد، گروهی از مهاجران «غیرقانونی» سوری را دستگیر کرده اند که در این میان ۹ زن و ۷ کودک وجود دارد و یکی از این زنان حامله است.

نوتیس میتاراچی، وزیر مهاجرت یونان گفته است که مهاجران «همه در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند». به گفتۀ او این مهاجران «روی یک قایق در ۴ کیلومتری جنوب جزیرۀ اوروس ترکیه قرار داشتند».

این مقام در حساب تویتر خود نوشته است که زن حامله اکنون در بیمارستان بستری است.


وزیر مهاجرت یونان، یک روز قبل از این رویداد، مسوولیت رسیدگی به مهاجران در این جزیره را به دوش ترکیه گذاشته بود چون به اساس اطلاعات سازمان ملل و رسانه‌ها، این جزیر خارج از قلمرو یونان شمرده شده بود.

در همین حال پولیس یونان در روز یک‌شنبه اعلام کرده بود که پس از «پس از جستجوهای متعدد» هیچ مهاجری را در قلمرو یونان تشخیص نداده‌اند.

بیشتر بخوانید: یونان: ترکیه باید مهاجران گیر مانده در جزیرۀ کوچک دریای اوروس را نجات دهد

این در حالی است که این پرونده در روزهای اخیر سرخط رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بوده است و برخی از روزنامه‌نگاران و سازمان‌های مستقل حقوق بشر از «وضعیت بحرانی» این مهاجران خبر داه بودند.

گفته می‌شود که منطقۀ اوروس، در امتداد نزدیک به 2 صد کیلومتر مرز میان یونان و ترکیه را مشخص می‌کند. به همین سبب کمیساریای عالی سازمان در امور مهاجران (UNHCR) به روز شنبه، خواستار اتخاذ «اقدامات عاجل» برای نجات نزدیک به چهل مهاجری شد که در جزیره‌یی در مرز یونان و ترکیه گیر افتاده بودند. به اساس خبرهای منتشر شده، روزهای قبل، یک کودک در میان این مهاجران به طرز غم‌انگیزی جان داده است.

همچنان کمساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در حساب تویتر نوشت بود که اگر اقدام فوری صورت نگیرد، جان دیگر مهاجران نیز در خطر خواهد بود.

سازمان‌های مستقل حقوق بشر و رسانه‌ها، گزارش داده بود که این مهاجران، قربانی فشارهای غیرقانونی بین یونان و ترکیه شده‌اند و چند روزی است که در جزیره‌‌یی در اوروس گیر افتاده‌اند.

به اساس اظهارات قربانیان، اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان‌های مستقل حقوق بشری و رسانه‌ها، یونان همواره به عقب راندن غیر قانونی مهاجران به ترکیه متهم شده است که مقامات یونان همواره این اتهام‌ها را رد کرده است.

 

در همین زمینه