جیورجیا ملونی، رهبر حزب راستگرای «فراتلی د ایتالیا». عکس از رویترز
جیورجیا ملونی، رهبر حزب راستگرای «فراتلی د ایتالیا». عکس از رویترز

نظر سنجی‌ها در ایتالیا نشان می‌دهند که خانم جیورجیا ملونی، رهبر ۴۵ ساله و راستگرای حزب «فراتلی د ایتالیا» از شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات ۲۵ سپتمبر برخوردار خواهد بود. او که از «جایگزینی قومی در ایتالیا» و حضور مهاجران در این کشور انتقاد می‌کند، روز یکشنبه ویدیوی تجاوز جنسی یک پناهجوی افریقایی را در تویتر منتشر کرد.

بر اساس تازه ترین نظر سنجی‌ها، ائتلاف راست گرای ایتالیا که احزاب تحت رهبری جیورجیا ملونی، نامزد متمایل به پسا-فاشیست‌ها، ماتئو سالوینی و جیورجیو برلوسکونی، وزیر داخله و صدراعظم پیشین و راست گرای ایتالیا را با هم متحد کرده، ۴۶ درصد آرای موافق را با خود دارد. در مقابل، چپ ایتالیا تنها از ۳۰ درصد آرای موافق برخوردار است.

انچه که تا کنون در برنامه جیورجیا ملونی برجسته شده، از جمله دفاع از حاکمیت ملی ضد اروپایی، مخالفت با دگرباشان جنسی و انتقاد از مهاجران، مسایلی هستند که سایر احزاب راست افراطی اروپا نیز روی آن تاکید می‌کنند.

جیورجیا ملونی روز سه شنبه در اولین کارزار انتخاباتی خود تاکید کرد: «من میخواهم این ملت[ایتالیا] را آزاد کنم.»

او که پیشتر، در سال ۲۰۱۶، در فیسبوک از «جایگزینی بزرگ قومی در ایتالیا» انتقاد کرده بود، مهاجرت را برای کشورش زیان بارتوصیف می‌کند. روز یکشنبه گذشته، جیورجیا ملونی ویدیویی را در تویترش منتشر کرد که گفته می‌شود مربوط به تجاوز جنسی یک تبعه گینه به یک زن مهاجر اوکراینی است. به گزارش رسانه‌های ایتالیایی یک مرد ۲۷ ساله در این رابطه دستگیر شده است.

محافل چپ ایتالیا از انتشار این ویدیو شدیداً انتقاد و جیورجیا ملونی را به استفاده ابزاری از مساله مهاجران متهم کرده است.

جیورجیا ملونی که از دوران دانشجویی با محافل راست گرا و نئو‌فاشیستی ایتالیا رابطه داشت، در سال ۲۰۰۶ به نمایندگی و معاونیت پارلمان ایتالیا انتخاب شد. دو سال بعدتر، در حکومت سیلویو برلوسکونی، او وزیر امور جوانان شد و در سال ۲۰۱۲ نیز حزب فراتلی د ایتالیا را ایجاد کرد.

انتظار می رود که انتخابات ۲۵ سپتمبر، گذشته از به قدرت رساندن جیورجیا ملونی، زمینه ظهور دوباره ماتئو سالوینی، راستگرا و وزیر داخله پیشین ایتالیا را مساعد کند که به عنوان متحد ملونی، همچنان بر سیاست‌های ضد مهاجرتی‌ تاکید می‌ورزد.

سالوینی که به دلیل مخالفت با پیاده شدن مهاجران در بنادر ایتالیا در سال ۲۰۱۹ تحت محاکمه قرار گرفته، پیشنهاد کرده است که ایتالیا، برای جلوگیری از ورود مهاجران، مراکزی را در افریقای شمالی برای ثبت درخواست پناهندگی ایجاد کند. 

 

در همین زمینه