مهاجر مراکشی:  «پولیس هنگری موهایم را به شکل چلیپا تراشید». عکس از صفحه فیسبوک سازمان Klikaktiv
مهاجر مراکشی: «پولیس هنگری موهایم را به شکل چلیپا تراشید». عکس از صفحه فیسبوک سازمان Klikaktiv

یک سازمان خیریه در بلگراد هنگری را متهم به خشونت با مهاجران کرده و از اتحادده اروپا خواستار احترام به مهاجران و رعایت حقوق آن‌ها شده است. به گفته این سازمان، پولیس هنگری موهای سر یک مهاجر مراکشی را یه شکل یک چلیپا تراشیده است.

سازمان توسعه و سیاست‌های اجتماعی Klikaktiv که مرکز آن در بلگراد است با انتشار گزارشی در صفحه فسیبوکش پولیس هنگری را به خشونت با مهاجرانی متهم کرده که می‌خواهند از صربستان وارد هنگری شوند.

در این گزارش، روز ۵ سپتمبر، سازمان تصاویری را از یک مهاجر مراکشی منتشر که در آن مهاجر یاد شده با سر تراشیده شده با علامت چلیپا دیده می‌شود.

مهاجر مراکشی به اعضای سازمان توضیح داده است که پولیس صربستان او و گروهی از مهاجران را که می‌خواستند از صربستان وارد هنگری شوند دستگیر کرد. به گفته این مهاجر پولیس بعد از محاصره مهاجران، آن‌ها را لت و کوب و سپس اسباب و اموال آن‌ها ضبط کرد.

مهاجر یاد شده گفته است که افراد پولیس در بکس پشتی او یک ر‌یش‌تراش یافتند که با استفاده از آن، به گونه تحقیر آمیزی، موهای سر او را به شکل چلیپا تراشیدند و سپس او را مورد تمسخر قرار دادند: «آن‌ها ماشین را روشن کردند، مرا محکم گرفتند که تکان نخورم و بعد یک چلیپا روی سرم کشیدند. آنها بعدتر با ضربه زدن به سرم مرا تمسخر می‌کردند.»

سازمان خیریه گفته است که اظهارات و تصاویر هزاران مهاجر را در اختیار دارد که رفتار تحقیر آمیز و زخم‌های ناشی از خشونت پولیس هنگری نشان می‌دهند.

این سازمان در حالی که از اتحادیه اروپا خوستار احترام به مهاجران و رعایت حقوق آن‌ها شده، تاکید کرده که «بعد از تجربیات چندین ساله، تغییر در این روش‌ها دشوار خواهد بود زیرا اتحادیه اروپا تنها در اعلامیه‌های خود از حقوق بشر دفاع می‌کند.»

بیش از ۴۰۰ مورد خشونت در مرزهای صربستان و هنگری

این در حالیست که هنگری همواره به دلیل رفتار خشونت آمیز با مهاجران مورد انتقاد قرار گرفته است.

در اوایل ماه اگست گذشته، سازمان داکتران بدون مرز نیز از خشونت‌های پیهم در برابر مهاجران در مرزهای صربستان با هنگری شدیداً انتقاد کرده بود.

این سازمان با تکیه بر اظهارات شاهدان عینی و آمار صحی نوشته بود که نیروهای امنیتی هنگری به گونه سیستماتیک مهاجران را در مرز مورد خشونت قرار می‌دهند.

به گفته سازمان، پولیس با «ضربات کمربند، چوب، پا و مشت مهاجران را مورد تحقیر قرار داده» و با استفاده از گاز اشک آور و گاز مرچ، تلاش کرده مهاجران را «از ورود به هنگری ممنوع کند و آن‌ها را به صربستان عقب براند.»

به گفته داکتران بدون مرز، تیم‌های صحی از ماه جنوری ۲۰۲۱ تا کنون ۴۲۳ مورد خشونت با مهاجران در مرز را ثبت و قربانیان را مداوا کرده‌اند. بر همین مبنا تعدادی از مهاجران مورد آزار و و تحقیر «نژادی» قرار گرفته‌اند.

در ۲۴ اگست امسال، دادگاه حقوق بشر اروپا هنگری را به دلیل زندانی کردن یک خانواده مهاجر افغان به پرداخت خسارت مالی محکوم کرد. به گفته دادگاه، در سال ۲۰۱۸، هنگری این خانواده چهارنفری را در مرکز ترانزیت روزکی بازداشت و پدر خانواده را از دسترسی به غذا محروم کرده بود.

در همین زمینه: دادگاه اروپا هنگری را به پرداخت ۱۵ هزار یورو به یک خانواده افغان محکوم کرد

 

در همین زمینه