سازمان Aegean Boat Report نگهبانان ساحلی یونان را متهم کرده است که مهاجران را از مرز عقب می‌رانند. عکس از Aegean Boat Report
سازمان Aegean Boat Report نگهبانان ساحلی یونان را متهم کرده است که مهاجران را از مرز عقب می‌رانند. عکس از Aegean Boat Report

مقام‌های ترکیه می‌گویند اجساد شش مهاجر، از جمله دو نوزاد، سه کودک و یک زن را در آب‌های دریای اژه پیدا کرده‌اند. به گفته مقام‌ها، قربانیان بخشی از یک گروه حدود ۸۰ مهاجر بودند که توسط نگهبانان ساحلی یونان به سوی آ‌ب‌های ترکیه عقب رانده شده بودند. جستجوها برای یافتن پنج مهاجر ناپدید شده ادامه دارد.

وزارت داخله ترکیه روز سه شنبه با انتشار خبرنامه‌ای نوشت که نگهبانان ساحلی اجساد شش مهاجر از جمله دو نوزاد، سه کودک و یک زن را در آب‌های دریای اژه پیدا کرده‌اند و ۷۳ تن دیگر را که سوار چهار قایق بودند نجات داده‌اند.

احتمال داده می‌شود که این مهاجران روز شنبه از یک بندر ایالت طرابلس در لبنان حرکت کرده و می‌خواستند به ایتالیا بروند اما روز دوشنبه کشتی آن‌ها در نزدیکی جزیره رودس یونان دچار کمبود مواد سوخت شد.

بنابر خبرنامه، مهاجران از نگهبانان ساحلی یونان درخواست کمک کردند اما از سوی آن‌ها به آب‌های ترکیه عقب رانده شدند.

خبرنامه از قول شاهدان عینی نوشته است که «نگهبانان ساحلی یونان بعد از این که در کشتی، اسباب و لوازم قیمتی مهاجران را گرفتند، آن‌ها را سوار چهار قایق کرده و در نزدیکی آب‌های ترکیه سرگردان رها کردند.»

بیشتر بخوانید: یونان از ورود بیش از ۱۵۰ هزار مهاجر جلوگیری کرده است

نگهبان ساحلی ترکیه شب سه شنبه ۱۳ سپتمبر هشدار حضور مهاجران در دریا را دریافت کردند و دو کشتی را برای جستجو به منطقه فرستادند.

آنان در گام نخست موفق شدند ۶۶ مهاجر را نجات دهند و سپس با اتکا بر اظهارات بازماندگان و کمک یک هلیکوپتر و یک هواپیما، ۷مهاجر دیگر را نیز نجات دادند.

بنابر خبرنامه عملیات نجات این مهاجران در آب‌های نزدیک شهر مرمریس انجام شد ومهاجران به خشکه انتقال یافتند. جستجوها برای یافتن ۵ مهاجر ناپدید شده از جمله دو کودک، ادامه دارد.

حدود یک هفته پیش نیز نگهبانان ساحلی ترکیه گفته بودند که ۲۰۳ مهاجر را از آب‌های ازمیر در غرب کشور، نجات داده‌اند. به گفته مقام‌های ترکیه، ۱۸۱ تن از این مهاجران توسط نیروهای مرزی یونان به سوی آب‌های ترکیه عقب رانده شده‌بودند و ۲۲ تن دیگر تلاش داشتند خود را به جزایر یونان برسانند.

ترکیه و یونان از مدتها همدیگر را به نقض حقوق مهاجران در مرزها متهم می‌کنند.

در همین زمینه: آتن: هیچ مهاجری در امتداد رودخانه مرزی "اوروس" پیدا نشده است

 

در همین زمینه