قایق مهاجران در دریای اژه میان ترکیه و یونان
عکس از آرشیف
قایق مهاجران در دریای اژه میان ترکیه و یونان عکس از آرشیف

رجب طیب اردوغان از برخورد یونان مبنی بر "به عقب راندن اجباری پناهجویان" در دریای اژه انتقاد کرد. او دو تصویر از اجساد کودکان جان باخته در دریای اژه را به نمایندگان کشورهای جهان در مقر سازمان ملل متحد نیز نشان داد. برخی از نمایندگان پارلمان اروپا هم نسبت به اخراج اجباری پناهجویان در یونان شکایت می‌کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست مجمع سازمان ملل متحد در نیویارک، یونان را متهم به برخورد نامناسب با پناهجویان و مهاجران در دریای اژه نمود. اردوغان مدعی شد که نیروهای یونانی، قایق های پناهجویان را به گونه "غیرقانونی و با بی اعتنایی" به عقب می‌رانند. این مقام ارشد ترکیه تاکید کرد که گویا یونان "با غرق کردن قایق‌های حامل پناهجویان" دریای اژه را "به گورستان پناهجویان" مبدل می‌کند.

اردوغان در جریان سخنرانی، دو عکس از اجساد کودکان جان باخته در دریای اژه را به اشتراک کنندگان در این نشست نشان داد. به گفته رئیس جمهور ترکیه، "این دو کودک پس از آن جان باختند که گارد ساحلی یونان، قایق آنان را در آب غرق کرد."

این عکس‌ها تا هنوز به گونه مستقل مورد تایید قرار نگرفته و یونان ادعای ترکیه مبنی بر پس فرستادن سیستماتیک مهاجران به قلمرو انقره را همواره رد کرده است. آتن تاکید می‌کند که از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا، محافظت می‌نماید.

یونان و ترکیه، اعضای پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) هستند، اما روابط میان این دو کشور، در پایین ترین سطح قرار گرفته است.

از جانب دیگر، شماری از اعضای حزب سبزها در پارلمان اروپا روز سه شنبه از یونان در چگونگی برخورد با مهاجران و پناهجویان انتقاد کردند.

مرتبط:۳۵ مهاجر توسط افراد نقابدار از آب‌های جزیره رودس عقب رانده شدند

این نمایندگان گفتند که "یونان یک "دیوار دروغ" را ایجاد کرده است تا اخراج اجباری سیستماتیک پناهجویان را در مرزهای این کشور، انکار کند. به گفته آنان، آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا "فرانتکس" این وضعیت را تحمل می‌کند.

ایریک مارکواردت، نماینده آلمان در پارلمان اتحادیه اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه گفت که حکومت محافظ کار آتن "تلاش می‌کند یک واقعیت دیگر را بسازد" و "دیواری از دروغ" را بلند می‌کند.

یونان در چند سال گذشته چنین اتهامات مبنی بر اخراج اجباری غیرقانونی و سیستماتیک در مرز را رد می‌کند. هرچند قربانیان شواهد و مدارک خود را با رسانه‌ها و گروه‌های حامی حقوق بشر نیز در میان گذاشته اند.

این عکس‌ عقب راندن غیر قانونی پناهجویان در بحیره اژه را از سوی گارد ساحلی یونان نشان می‌دهد
این عکس‌ عقب راندن غیر قانونی پناهجویان در بحیره اژه را از سوی گارد ساحلی یونان نشان می‌دهد

پیش از این حکومت یونان گزارش سازمان ملل متحد در مورد اینکه نیروهای مرزی آنان ظاهراً هزاران پناهجو را در دو سال گذشته اخراج کرده اند را نپذیرفت.

تینیکی اشترایک، نماینده هالند در پارلمان اروپا هم تاکید کرد که "به عقب راندن اجباری پناهجویان "در مقیاس سیستماتیک آن انجام می‌شود."

اشترایکه گفت: «ما گزارش‌های متعدد از منابع معتبر در اختیار داریم.»

در میان این هیئت، گوندولین دلبوس-کورفیلد نماینده فرانسه و ساسکیا پریکمونت، عضو پارلمان اروپا از بلجیم نیز حضور داشتند. این گروه همچنان تاکید کرد که گمان می‌رود، آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا از مناطقی که عقب راندن پناهجویان اتفاق می‌افتد، به دور می‌مانند.

این عضو پارلمان اروپا گفت: «آن‌ها زیر فرمان مقام های یونانی عمل می‌کنند و مسئولان یونانی تصمیم می‌گیرند که "فرانتکس" در کجا عملیات انجام دهند.»

بیشتر بخوانید:نگهبانان ساحلی ترکیه ۱۸۱ مهاجر عقب رانده شده از یونان را از دریا نجات دادند

این گروه همچنان اصرار کرده است که پیش از این کمیسیون اتحادیه اروپا، معلومات ضروری را در مورد آغاز روند به عقب راندن اجباری پناهجویان از سوی کرواسیا و یونان، در اختیار دارد.

به گفته خانم اشترایک، بخش اجرایوی اتحادیه اروپا "می‌داند که در آنجا چه جریان دارد" و در حال اتخاذ "تصمیم همه جانبه" است تا از انجام اقدامات بیشتر این چنینی جلوگیری به عمل آید.

جناح سیاسی سبزها روز سه شنبه یک طومار را بخاطر کسب حمایت در سراسر اتحادیه اروپا راه اندازی کرد و از کمیسیون اروپا نیز خواست تا "حمایت مالی به کشورهایی که به عقب راندن اجباری پناهجویان را انجام می‌دهند" مسدود کنند و صندوق مالی آینده را مشروط به رعایت حقوق بشر نمایند.

 

در همین زمینه