عکس آرشیف: یک قایق مهاجران در  آب‌های دریای اژه.
عکس آرشیف: یک قایق مهاجران در آب‌های دریای اژه.

نگهبانان ساحلی ترکیه ۱۴۳ مهاجر غیرقانونی را در آب‌های ساحلی این کشور نجات داده‌اند. به گفته مقامات، این مهاجران توسط نیروهای یونانی از آب‌های ساحلی این کشور عقب رانده شده بودند.

 فرماندهی نیروی دریایی ترکیه روز سه شنبه اعلام کرد که ۱۴۳ پناهجو را در آب‌های ساحلی این کشور «نجات» داده است. به گفته مقام‌ها، این مهاجران افراد بدون مدرکی بودند که توسط نیروهای امنیتی یونان به آب‌های ترکیه عقب رانده شده بودند.

 در خبرنامه نیروهای دریایی آمده است که پس از دریافت خبر حضور قایق‌های پناهجویان در آب های دیکیلی و سفری حصار در استان ازمیر، نیروهای ساحلی برای نجات آن‌ها اقدام کردند.

 بر اساس یک گزارش دیگر، نگهبانان ساحلی ترکیه یک قایق لاستیکی حامل مهاجران را در آب‌های سفری حصار با ۳۱ سرنشین دستگیر کردند. دستگیر شدگان به مراکز محلی مهاجرت ترکیه منتقل شده اند.

 سازمان‌های حقوق بشر و رسانه‌ها بارها در مورد عقب راندن مهاجران از یونان هشدار داده‌اند. اما آتن این ادعاها را رد می‌کند و می‌گوید که آنکارا زمینه را برای ورود پناهجویان به یونان فراهم می‌کند.

در همین باره: گروهی از مهاجران پیشنهاد کمک نگهبانان ساحلی یونان را رد کردند

 در اولین روزهای ماه سپتامبر، نوتیس میتاراچی، وزیر امور مهاجرت یونان به یک رسانه محلی گفت که از آغاز سال جاری تاکنون از ورود ۱۵۴ هزار و ۱۰۲ پناهجوی غیرقانونی به یونان جلوگیری شده است.

 از سوی دیگر، رسانه‌های محلی ترکیه می‌گویند که مهاجرانی که پس از نجات از دریا توسط نیروهای یونانی عقب رانده شده اند، در بازداشتگاه‌های نامناسب در داخل ترکیه نگهداری می‌شوند. به گفته این رسانه‌ها، در بازداشتگاهی در استان ازمیر، مهاجران شب را در شرایط سخت و غیرانسانی سپری می‌کنند.

 همچنین مرکز آزادی استکهلم اعلام کرد که مهاجران عقب رانده شده از یونان در بازداشتگاه‌های ترکیه به وکیل دسترسی ندارند و نمی‌توانند در صورت حکم اخراج، درخواست تجدیدنظر کنند.

 به گفته این مرکز، «براساس قانون اساسی ترکیه، مقامات موظفند در ۴۸ ساعت اول پس از بازداشت[مهاجران]، درباره اخراج آنها تصمیم بگیرند. اما در واقع آنها دو هفته را در آنجا سپری می‌کنند. این نقض حقوق پناهندگان است."

 

در همین زمینه