وزیران داخله اتحادیه اروپا برای جلوگیری از افزایش بیشتر مهاجرانی که از مسیر بالقان می آیند، روز جمعه جلسه تشکیل می دهند./عکس: Kacper Pempel
وزیران داخله اتحادیه اروپا برای جلوگیری از افزایش بیشتر مهاجرانی که از مسیر بالقان می آیند، روز جمعه جلسه تشکیل می دهند./عکس: Kacper Pempel

وزیران داخله کشورهای اتحادیه اروپا روز جمعه در لوگزامبورگ گردهم می‌آیند تا برای افزایش محدودیت‌های مهاجرتی از مسیر بالقان با هم مشوره کنند.

نانسی فیزر، وزیر داخلۀ آلمان اخیراً گفته است که در نظر دارد تا سفرهای غیرمجاز به اتحادیه اروپا و آلمان را کاهش دهد. این در حالی است که اخیراً، مهاجرت از مسیر بالقان در حال افزایش است. 

بیشتر بخوانید: مهاجرت‌ها به کشورهای غربی به طور چشمگیری افزایش یافته است

طبق اطلاعات آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا «فرانتکس» در ماه سپتمبر، ۱۹هزار و ۱۶۰ مورد مهاجرت غیرقانونی از مسیر بالقان غربی ثبت شده است که این رقم دو برابر آمار سال قبل در همین برهۀ زمانی است.

همچنان آژانس محافظت از مرزهای اتحادیۀ روپا می‌گوید: بسیاری از مهاجرانی که در بالقان غربی اقامت دارند، برای ورود به اتحادیۀ اروپا، چندین بار تلاش می‌کنند. بیشتر این مهاجران از سوریه، افغانستان و ترکیه هستند.

کشورهای چک، اسلواکی و اتریش اخیراً نظارت‌ جدی از مرزهای شان را از سر گرفته‌اند. آلمان نیز به نظارت جدی نقاط مرزی‌اش با اتریش ادامه می دهد؛ اما در مرز با چک آن‌چنان جدی نمی‌نماید.

بیشتر بخوانید: مهاجران؛ جمهوری چک سربازان خود را در مرز اسلواکیا مستقر کرد

افزون براین در این دیدار که روز جمعه برگزار می‌شود، قرار است در مورد وضعیت پناهجویان اوکرایینی در اتحادیه اروپا و تاثیرات حمله روسیه به اوکرایین بر امنیت داخلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز گفت‌وگو شود.

 

در همین زمینه