رهگیری قایق های مهاجران توسط نیروهایی بریتانیایی در ساحل دوور در کانال مانش. عکس: پکچرالیانس
رهگیری قایق های مهاجران توسط نیروهایی بریتانیایی در ساحل دوور در کانال مانش. عکس: پکچرالیانس

شش عضو یک شبکۀ قاچاق انسان که مهاجران را به صورت غیرقانونی وارد بریتانیا می‌کرد، توسط پولیس فرانسه در شمال این کشور، دست‌گیر شدند. درآمد این شبکه از بابت انتقال این مهاجران، بیش از ۱.۶ ملیون یورو تخمین شده است.

ژان آریو، معاون سازمان اکریست می‌گوید که تحقیقات در پیوند به این موضوع، نخست در ماه جولای سال جاری با معلوماتی از سازمان اطلاعات بریتانیا آغاز شد. به اساس این اطلاعات، پولیس در یافت که این گروه، تجهیزات دریایی را از ترکیه حمل ونقل کرده و در منطقه‌یی به نام دو آی در شمال این کشور ذخیره می‌کنند.

گفته می‌شود که به اثر نظارت‌های تخنیکی و عملیاتی پولیس، معلوم شد که شبکه‌یی از قاچاق انسان، برای عبور از دریا، برای مهاجران غیرقانونی ابزار و لوازم، مثل قایق‌، موتور، جلیقه و پمپ را فراهم می‌کنند.

در همین حال، کمیساریا گفته است که گروه‌های جنایت‌کار که عبور غیرقانونی از کانال را سازماندهی می‌کنند، عمدتاً آن‌ها را از مناطق اویه پلاژ حرکت می‌دهند.

بیشتر بخوانید: مدیترانه: دو کودک در آتش‌سوزی در یک قایق جان دادند

گفته می‌شود که در میان اعضای گروهی که روز پنج‌شنبه توسط نیروهای سیار(BMR) دست‌گیر شده‌اند، سه عراقی، یک أفغان، یک سودانی و یک فرانسوی حضور دارند که همۀ آن‌ها باشندگان شمال فرانسه هستند.

اطلاعات نشر شده در این زمینه، نشان می‌دهد که این شبکه با یک رهبر، یک همکار و چهار تحویل دهندۀ قایق‌ها سازماندهی می‌شد.

همچنان گفته شده است که جمعاً ۳۲ مورد تلاش برای عبور از کانال انجام شده است که در هر قایق ۳۵ تن از مهاجران غیرقانونی جا داشته است. این شبکه، هر یک از مهاجران را در ازای ۱۵۰۰ یورو عبور می‌داده است که درآمد مجموعی این گروه بیشتر از ۱.۶ملیون یورو تخمین زده شده‌است.

در همین حال مسوولین پولیس گفته است که شش تن از اعضای این شبکه به دادستانی دو آی معرفی شده‌اند و از نزد آن‌ها چهار قایق، چهار موتور، ۱۳۳ جلیقه نجات و یک بستۀ تعمیرات نیز کشف و ضبط گردیده است.

 

در همین زمینه