عکس: ارشیف/جریان عملیا نجات یکی از کشتی های اوشن واکینگ در بحیره مدیترانه./عکس از Picture Alliance /AA / Vincenzo Circosta
عکس: ارشیف/جریان عملیا نجات یکی از کشتی های اوشن واکینگ در بحیره مدیترانه./عکس از Picture Alliance /AA / Vincenzo Circosta

تقریبا یک هزار پناهجو که در روزهای گذشته توسط سازمان های امدادگر در بحیره مدیترانه نجات داده شدند، در انتظار یک بندر امن هستند. وضعیت صحی مهاجران و شرایط بهداشتی در این کشتی ها نامطلوب گزارش شده است.

کشتی های سازمان های خصوصی نجات مهاجران روز سه شنبه با تقریبا یک هزار پناهجو نجات یافته در بحیره مدیترانه در جستجوی یک بندر امن هستند. لوکاس کالدن هوف، سخنگوی سازمان «SOS Humanity» که کشتی «Humanity 1» را اداره می کند، به خبرگزاری پروتستانت (ای پی دی) گفت، پرسونل کشتی نامبرده تا به حال ۱۳ تقاضا به نهادهای دولتی در ایتالیا و مالتا فرستاده است که همه بی پاسخ مانده اند. به گفته او در این کشتی شیوع نوعی از ویروس انفلوانزا مشاهده شده که تا به حال چندین تن از مهاجران در این کشتی به آن مبتلا شده اند. براین أساس تنگی جا و بد تر شدن آب و هوا، به مشکل بزرگی برای ۱۷۹ فرد بازمانده در این کشتی تبدیل شده است. 

بیشتر بخوانید: کشتی آلمانی ۱۳۵ مهاجر را در مدیترانه نجات داد

در کشتی های «اوشین وایکینگ» و «جئو بارنتس» نیز صدها پناهجو انتظار پیاده شدن در یک بندر امن را می کشند.

سازمان «اس او اس مدیترانه» وسازمان بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر (IFRC) که «اوشین وایکینگ» را اداره می کنند، می گویند، ۱۱ روز است که ۲۳۴ پناهجو در کشتی در انتظار پیاده شدن در یک بندر هستند.

گفته می شود که این اشخاص از تاریخ ۲۲ اکتوبر تا به حال طی چندین عملیات نجات داده شده اند.

فریدو هرینکس، رئیس بخش عملیات در سازمان بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر هشدار داد که نجات یافتگان در «اوشین وایکینگ شدیدا خسته هستند، آب بدنشان را از دست داده اند و فشار روانی زیادی به آن ها وارد شده است».

در حال حاضر در کشتی «جئو بارنتس» که توسط سازمان «داکتران بدون مرز» اداره می شود، ۵۷۲ مهاجر نجات داده شده انتظار می کشند.

کالدن هوف از «SOS-Humanity» براین تاکید کرد که براساس قانون، چندین درخواست مختلف به نهادهای دولتی ایتالیا و مالتا فرستاده شده است. او گفت: «ما فقط می توانیم امیدوار باشیم که ایتالیا و مالتا تاکتیک به تعویق انداختن را به زودی پایان دهند».

سازمان های «اس او اس مدیترانه» و سازمان بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر نیز از نقض شدید قوانین بحری انتقاد کرده اند.

امدادگران سازمان های خصوصی باید اغلب روزهای طولانی انتظار بکشند تا یک بندر امن در اروپا به آن ها اختصاص داده شود.

در لیبیا، جایی که بسیاری ازپناهجویان سفر بحری شان را شروع می کنند، شکنجه و موارد دیگر نقض حقوق بشر آن ها را تهدید می کند.

این نگرانی وجود دارد که حکومت جدید و راستگرای ایتالیا سیاست سختگیرانه تری را در برابر سازمان های نجات پناهجویان از بحر در پیش بگیرد.

بیشتر بخوانید: نیروهای ایتالیا بیش از ۱۱۰۰ مهاجر را در مدیترانه نجات داد

جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا قبلا در مبارزه انتخاباتی از چنین تصمیمی سخن گفته بود.

بحیره مدیترانه یکی از خطرناک ترین مسیرهای فرار در سراسر دنیا است. در آن جا هیچگونه سازمان دولتی برای نجات پناهجویان وجود ندارد. طبق اطلاعات سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) در سال روان ۱۷۶۵ تن در جریان عبور از بحر جان باخته و یا مفقود شده اند. گفته می شود که رقم واقعی این مهاجران احتمالا بسیار بیشتر از این است.


 

در همین زمینه