صدها مهاجر  به بندر امن در  ساحل جزیره کرت یونان انتقال یافتند. عکس: capture d'écran @Marios_Dionellis
صدها مهاجر به بندر امن در ساحل جزیره کرت یونان انتقال یافتند. عکس: capture d'écran @Marios_Dionellis

گارد ساحلی یونان روز سه شنبه اعلام کرد بیش از ۴۰٠ مهاجر را که سوار بر یک قایق بودند در جزیره کرت نجات دادند. مهاجران سپس به بندر امن انتقال داده شدند. یک کشتی نیروی دریایی یونان، دو کشتی ماهیگیری ایتالیایی، یک قایق و دو کشتی دیگر در عملیات نجات شرکت داشتند.

مقامات یونانی می‌گویند دوشنبه شب ۲۱ نوامبر بیش از ۴۰٠ مهاجر را در سواحل جزیره کرت نجات دادند. به گفته این منبع مهاجران نجات داده شده به بندر پالیوچورا انتقال یافتند.

به گفته نیروهای دریایی یونان، مسافرانی که بر قایق سوار بودند در جریان شب با شماره اورژانس تماس گرفتند تا مقامات را از خطرغرق شدن خبر بسازند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای دریایی می‌گویند بین ۴۰٠ تا ٥۰۰ تن در یک قایق سوار بودند.

مرتبط: یونان: غرق شدن یک پناهجو در دریای اژه و نجات چند تن دیگر

بر اساس این منبع، یک کشتی نیروی دریایی یونان، دو کشتی ماهیگیری ایتالیایی، یک قایق و دو کشتی دیگر در عملیات نجات مهاجران شرکت داشتند، اما باد شدید و امواج دریا باعث شد تا صبح امکان انتقال تمام مسافران از کشتی آسیب دیده وجود نداشته باشد.

هنوز مشخص نشده است که قایق حامل مهاجران از کجا حرکت کرده است. تصاویر پخش شده در رسانه یونانی Ef.Syn عمدتاً مردانی را نشان می‌دهد که در عرشه یک قایق حضور دارند. بر اساس اطلاعات این رسانه حدود ۳٥٠ تن مهاجران سوری هستند. در میان مسافران، ۲۲ زن و ۲٥ کودک نیز حضور دارند.

در همین مورد: نیروهای گارد ساحلی یونان و ترکیه ده‌ها مهاجر را از خطر مرگ نجات دادند

۸۰ درصد مهاجران از ترکیه مستقیماً به ایتالیا می روند

با توجه به افزایش کنترل مرزی توسط گارد ساحلی یونان و آژانس نظارت بر مرزهای اروپا (فرانتکس) در دریای اژه، مهاجران اکنون مسیر طولانی تر و خطرناک تری را در جنوب جزیره کرت برای ورود به اتحادیه اروپا طی می‌کنند.

نوتیس میتاراچی وزیر مهاجرت یونان هفته گذشته به تلویزیون اسکای گفت: «۸۰ درصد از سفرهای مهاجران در دریای اژه از ترکیه مستقیماً به سمت ایتالیا می رهنمایی می‌شود.»

در همین حال، گارد ساحلی یونان می‌گوید که از آغاز سال روان حدود ۱۵۰٠ مهاجر را در دریای اژه نجات داده است. در حالی که سال گذشته این رقم کمتر از ٦۰٠ تن گزارش داده شده است.

هزاران مهاجر از آسیا و آفریقا، بار ها از راه سفرهای دریایی خطرناک به اروپا می‌روند. بیشتر آنها تلاش می‌کنند تا خود را از ترکیه به یونان برسانند. برخی هم از مسیر طولانی تر خود را به ایتالیا می‌رسانند.


 

در همین زمینه