تظاهرات زنان افغانستان و ایران در پاریس، ۲٧ نوامبر ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز
تظاهرات زنان افغانستان و ایران در پاریس، ۲٧ نوامبر ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز

شماری از زنان افغان و ایران به روز یکشنبه در پاریس با همکاری سازمان های مختلف در برابر استبداد علیه زنان در افغانستان و ایران با شعار «زن، زندگی، آزادی» اعتراض کردند. در همین حال برخی از مهاجران افغان خواستار توقف بی عدالتی و استبداد به ویژه توقف نسل کشی هزاره ها در افغانستان شدند. راهپیمایی از چهاراهی پورت دو رویل تا میدان سوربون پاریس ادامه یافت.

در اعتراض روز یکشنبه ۲٧ نوامبر در پاریس، زنان با مردان از کشور های مختلف به ویژه از افغانستان و ایران شرکت کردند. آنها با شعار «زن زندگی آزادی» خواستار عدالت برای زنان در کشور های مبدا شان شدند.

فعالان مدنی زن از ایران در مورد عدم آزادی زنان و مرگ ده ها شهروند آن کشور در اتفاقات اخیر در ایران اعتراض کردند. از سوی دیگر شماری از مهاجران افغان خواستار توقف استبداد طالبان به ویژه توقف نسل کشی هزاره ها در افغانستان شدند. برخی دیگر از وضعیت دشوار مهاجران افغان در ایران و کشور های همسایه سخن گفته و در این مورد خواهان توجه نهاد های بین المللی شدند.

شکیبا داوود فعال مدنی افغان در پاریس و یکی از برگزارکننده گان این مظاهره به مهاجرنیوز گفت: «هدف اعتراض ما همبستگی با جنبش زنان ایران در اتفاقات اخیر و دفاع از وضعیت دشوار مردم در افغانستان است. ما در این اعتراض، موضوع زنان را از کشورهای که زیر سلطه استبداد قرار دارند، تحت پوشش قرار دادیم.»

حمایت زنان مهاجر از زنان دیگر در کشور مبدا شان

جمعیت زیاد بود. راه های عبور از جاده توسط پلیس متوقف شده بود. جمعیت زنان بیشتر دیده می شد. برخی از آنها با لباس های سنتی آمده بودند. شکیبا داوود در مورد اشتراک زنان از کشور های مختلف گفت: « در این راهپیمایی، زنان ایران، افغانستان، اوکراین و سوریه حمایت شان را اعلام کردند. آنها از زنان که در کشور شان زیر ظلم و استبداد به سر می‌ برند دفاع می‌کنند و در برابر بی عدالتی مبارزه می‌کنند.»


زن کورد-ایرانی با لباس سنتی و بیرق در دست، پاریس، ۲٧ نوامبر ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز
زن کورد-ایرانی با لباس سنتی و بیرق در دست، پاریس، ۲٧ نوامبر ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز


او می‌افزاید: «سیاست حکومت جمهوری اسلامی ایران در منطقه به خصوص در افغانستان و سوریه به شکلی بوده که به نوعی از مردم ما قربانی گرفتند. ساختن لشکر فاطیمیون، دست داشتن در انتحاری های مختلف در افغانستان و خشونت در برابر مهاجران افغان در ایران دلایلی هستند که مردم افغانستان می‌توانند در این نوع راهپیمایی ها اشتراک کنند و انزجار خود را از حکومت جمهوری اسلامی و بنیاد گرایی نشان بدهند.»


«من فکر می کنم که انقلاب و پیروزی زنان در ایران تاثیر مستقیم در تغییر اوضاع در افغانستان دارد. مردم ما و مردم ایران قربانی یک مسئله هستند که آن بنیاد گرایی اسلامی است. بنابر این، زنان ایران و افغانستان می‌توانند بر همدیگر تاثیر بگذارند. شجاعت مردان و زنان ایران می‌تواند برای زنان و مردم افغانستان نمونه باشد. به امید روزی که ما شاهد از بین رفتن بنیاد گرایی در کشور خود مان افغانستان باشیم. آرزویم این است که مبارزات زنانه را بیشتر و بیشتر انجام داده و ادامه دهیم.»


پرنده سیمرغ، پاریس، ۲٧ نوامبر ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز
پرنده سیمرغ، پاریس، ۲٧ نوامبر ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز


در این اعتراض، هنرمندان با ساختن پرنده سیمرغ بال های آنرا بر فراز مظاهره کننده گان به پرواز آوردند. یک ابتکار هنری که در واقع سمبول آزادی است. سهیلا محیبی فیلمساز ایرانی یکی از اشتراک کننده گان این مظاهره به مهاجرنیوز گفت: «یکی از دوستانم گفت که در جریان ساخت یک سیمرغ است، آمدم ببینمش.» وی افزود: «زنان از افغانستان و ایران، با انجام این اعتراضات حس می‌کنند که صدای شان شنیده می‌شود. امیداوری این است که نهاد های داخلی و بین الملی این صدا ها را بشنوند و حکومت هردو کشور در سیاست های داخلی خود تغییر ایجاد کنند.» او می‌گوید: «شعار زن، زندگی، آزادی شعار امید است. شعار تغییر است. به همین دلیل این شعار توانسته است بین همه زنان و مردان در جهان همبستگی ایجاد کند.»

مرتبط: رئیس پارلمان اروپا: طالبان می‌خواهند زنان نامرئی باشند

پیش از این، زنان در افغانستان برای دفاع از حقوق خود مبارزه می‌کردند اما در این اواخر تظاهرات زنان در افغانستان به دلیل محدودیت و فشار رژیم طالبان بر زنان محدود شده است. با این حال سهیلا محبی می‌گوید: « افغانستان برای من عزیز است و بخش مهم از زندگی من است. برای من شجاعت زنان افغانستان بسیار ارزشمند است. پس از سقوط کابل، زنان افغانستان در خیابان ها آمدند و صدای اعتراض خود را بلند کردند. این کار آنها برای ما زنان ایرانی الهام بخش بود زیرا حکومت فعلی ایران نیز مانند حکومت بنیاد گرای طالبان است. زنان افغان در واقع آیینه زنان مبارز دیگر هستند.


همبستگی سازمان ها با زنان افغان، پاریس، ۲٧ نوامبر ۲۰۲۲عکس: مهاجرنیوز
همبستگی سازمان ها با زنان افغان، پاریس، ۲٧ نوامبر ۲۰۲۲عکس: مهاجرنیوز


او افزود: «هر رژیم که در آن شکاف باشد و با مردم خود هماهنگی نداشته باشد از بین می‌رود. شرایط افغانستان نیز موقتی است. من فکر می‌کنم که روزی این رژیم ها تغییر خواهد کرد و وضعیت زنان در ایران و افغانستان بهتر خواهد شد.»

مهاجران خواهان توقف نسل کشی هزاره ها در افغانستان هستند

ذکی وطندوست یکی از مهاجران افغان در پاریس که سه ماه می‌شود به فرانسه آمده است در این راهپیمایی گفت: «من اینجا آمده ام تا از نسل کشی هزاره ها در افغانستان به مسوولان و نهاد های بین المللی بگویم. متاسفانه نهاد ها صدای ما را نمی‌شنوند و رسانه های بین المللی نیز خاموشانه به ما نگاه می‌کنند.»

او با عکس و شعار در دست داشته می افزاید: «پنجشنبه گذشته اعضای یک خانواده در ولایت دایکندی توسط طالبان کشته شدند. من آمده ام تا صدای این خانواده و صدها خانواده دیگر باشم. آنهایی که با معصومیت از دست می‌روند همه زنان، کودکان و مرد های بیچاره اند. اگر این نسل کشی نیست پس چه است. ما می‌خواهیم که دنیا نسل کشی هزاره ها را به رسمیت بشناسد.»

او افزود: «طالبان کار، تحصیل، مکتب و همه آزادی های فردی یک انسان را از زنان گرفته اند. زنان در زندان خانگی به سر می‌برند. طالبان در این اواخر حکم شلاق و سنگسار را بر مردم تحمیل می‌کنند. همین چند روز قبل، چهارده تن به شمول چند تن دیگر در ولایت لوگر شلاق خوردند. روز های سیاه پیشین طالبان دوبارده تکرار می‌شود.»


پوستر:«نسل کشی هزاره ها را توقف کنید.»، پاریس، ۲٧ نوامبر ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز
پوستر:«نسل کشی هزاره ها را توقف کنید.»، پاریس، ۲٧ نوامبر ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز


بیشتر بخوانید: رهبر طالبان: نهادهای عدلی و قضایی مکلف به اجرای حدود و قصاص هستند

ذکی می‌گوید: «خواست من از دولت فرانسه و کشور های دیگر این است که نسل کشی هزاره ها را به رسمیت بشناسند و نگذارند دوام کند. رژیم طالبان را به رسمیت نشناسند. به مردم افغانستان کمک کنند. کمک های که فعلا به مردم افغانستان می شود به دست طالبان می‌رسد و مردم از آن مستفید نمی‌شوند. مردم افغانستان در فقر و گرسنگی به سر می‌برند. آنها کودکان و اعضای بدن خود را می فروشند تا لقمه نانی به دست بیاورند...»

در همین مورد: اعتراض‌ها در ایران چه تاثیری بر زندگی مهاجران افغان گذاشته است؟

جان رسولی یکی دیگر از اشتراک کننده گان این راهپیمایی است. او دو سال می‌شود که به فرانسه آمده و وضعیت پناهندگی را بدست آورده است. او به مهاجر نیوز گفت: « ما اینجا آمده ایم تا صدای خود را به جهان برسانیم. جهان افغانستان را فراموش کرده است. مردم افغانستان درگیر جنگ هستند. زنان و کودکان هر روز در گوشه و کنار ولایت های افغانستان، در جاهای که رسانه نیستند، خاموشانه کشته می‌شوند. از نهاد های بین المللی می‌خواهیم که صدای ما را بشنوند و افغانستان را تنها نگذارند.»


اعتراض کنندگان افغان، پاریس، ۲٧ نوامبر ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز
اعتراض کنندگان افغان، پاریس، ۲٧ نوامبر ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز


او افزود: «مهاجران افغان در اروپا و کشور های دیگر در جای امن زندگی می‌کنند اما امنیت روانی ندارند. خانواده ها و بستگان آنها در برابر تهدید طالبان قرار دارند و کشته می‌شوند. مردم ما در افغانستان رنج می‌کشند و ما در اینجا درد آنها را حس می‌کنیم و رنج می کشیم. کاری که ما می‌توانیم حد اقل ادامه این گونه تظاهرات است. ما حتا در غربت می‌توانیم صدای مردم خود باشیم.»

 

در همین زمینه