بیرق های اتحادیه اروپا در برابر دفتر کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل. عکس: رویترز
بیرق های اتحادیه اروپا در برابر دفتر کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل. عکس: رویترز

روزنامۀ گاردین بر بنیاد یک گزارش تحقیقی از «افزایش بی‌سابقۀ خشونت» مثل ضرب و شتم، درآوردن لباس و تجاوز جنسی علیه هزاران پناهجو در مرزهای اتحادیۀ اروپا خبر می‌دهد.

این گزارش تحقیقی بر بنیاد مصاحبه با ۷۳۳ تن از پناهجویانی تهیه شده‌است که تلاش داشتند در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ وارد اتحادیۀ اروپا شوند و مطابق به اظهارات آن‌ها، یافته‌های گزارش شامل حال ۱۶ هزار پناهجوی دیگر نیز، می‌شود.

این پروندۀ ۳ هزار و ۱۷۳ صفحه‌یی که توسط شبکۀ نظارت بر خشونت مرزی؛ ائتلافی از سازمان‌های غیردولتی گردآوری شده‌است، داده‌های آن از ۱۵ کشور در امتداد مرزهای اتحادیۀ اروپا، مثل لهستان، یونان، کرواسی و کشورهای بالکان غربی جمع‌آوری شده‌است.

بر بنیاد این تحقیق، از سال ۲۰۱۷ تا اکنون ۲۵ هزار پناهجو به صورت غیرقانونی از اتحادیۀ اروپا اخراج شده‌اند. در همین حال، این گزارش تحقیقی همچنان از موارد بی‌شماری از ضرب و شتم توسط پولیس، بازداشت در سلول‌های نامناسب، برهنه کردن اجباری مهاجران، خشونت و تجاوز جنسی و عدم توجه به درخواست‌های پناهندگی آن‌ها پرده برداشته است.

همچنان در این گزارش آمده است که تنها ۵ درصد از پناهجویانی که در سال ۲۰۲۱ از اتحادیۀ اروپا اخراج شده‌اند، می‌گویند که خروج شان توأم با «فشار و اجبار» نبوده‌است. این در حالی است که اتحادیۀ اروپا مطابق قوانین داخلی و قوانین بین‌الملل، متعهد به عدم عقب‌راندن پناهجویانی است که از جنگ و آزار و اذیت فرار کرده‌اند.

هوپ بارکر، سردبیر این گزارش و تحلیلگر ارشد شبکۀ نظارت برخشونت مرزی، که بیشتر از چهار سال با مهاجرانی که مجبور به ترک یونان شده بودند مصاحبه کرده‌است، می‌گوید: خشونت علیه مهاجران پس از نشر گزارش BVMN در سال ۲۰۲۰ سیستماتیک‌تر شده‌است.

بیشتر بخوانید: مسیر بالکان: برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی، کمسیون اروپا طرح جدیدی را پیشنهاد کرد

بارکر همچنان می‌گوید که او به دلیل پیگیری رفتارهای خشونت‌آمیز یونانی‌ها با مهاجران، تحت تعقیب پولیس یونان و افترای رسانه‌های دولتی آن کشور قرار گرفته و مجبور به ترک یونان شده‌است.

اما این در حالی است که دولت یونان بارها اتهامات نقض حقوق بشر از سوی این کشور را رد کرده است. کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان در ماه جولای به رسانه‌ها گفت: «این حق هر کشور اروپایی است که از مرزهای خود با رعایت کامل حقوق اساسی محافظت کند. این دقیقاً همان کاری است که یونان انجام داده‌است.»

برخی از فعالان معتقدند که عقب‌راندن غیرقانونی مهاجران می‌تواند به صورت ضمنی توسط قوانین اروپا توجیه شود.

از سویی هم گفته می‌شود که اخیراً مقامات اروپایی در حال بحث روی تغییر مدیریت مرزهای این تحادیه هستند تا مهاجرت‌های غیرقانونی به این کشورها را مهار کنند.

 

در همین زمینه