دادگاهی در یونان دو افغان متهم به قاچاق مهاجران را برائت داد. عکس: Creative Commons
دادگاهی در یونان دو افغان متهم به قاچاق مهاجران را برائت داد. عکس: Creative Commons

دادگاهی جزیرۀ لسبوس یونان روز پنج‌شنبه ۸ دسمبر در نشست تجدید نظرخواهی، دو تن از شهروندان افغانستان را که در سال ۲۰۲۰ به اتهام قاچاق مهاجران به ۵۰ سال زندان محکوم شده بودند، برائت.

منابع قضایی گفته‌اند که این دادگاه طی حکمی عاکف رسولی ۲۵ ساله را برائت داده و قید امیر ظاهری ۲۷ ساله را به هشت سال کاهش داده‌است. حکمی که فعالان حقوق بشر و نمایندگان شورای ملی این کشور را شوکه کرده است.

منابع همچنان می‌گویند که امیر ظاهری نیز با توجه به «خوش‌رفتاری» در دورۀ دو ساله‌اش در زندان و ارایۀ دلایل مقنع از سوی وکیل مدافع، به زودی آزاد خواهد شد.

 گفته می‌شود که این دو افغان به دلیل آزار و اذیت طالبان از افغانستان فرار کرده بودند.

همچنان گفته شده‌است که این متهمان در مارچ ۲۰۲۰ از ترکیه سوار قایقی به مقصد یونان شده بودند. قاچاقچی آن‌ها را در دریای اژه، در نزدیکی لسبوس، یکی از دروازه‌های اصلی مهاجران در اروپا، تنها رها کرد.

بیشتر بخوانید: آلمان چهار عضو یک شبکۀ قاچاق انسان را دستگیر کرد

در همین حال امیر ظاهری که همراه با دو فرزند و همسرش در این قایق حضور داشتند، پس از فرار قاچاقچی، قصد داشت قایق را به سمت ساحل مدیریت ‌کند که از سوی گارد ساحلی یونان دستگیر شد. او بعدتر در دادگاه به جرم راندن قایق و قاچاق مهاجران محکوم شد.

حکم ۵۰ سال زندان در مرحلۀ نخست، سازمان‌های غیردولتی و نمایندگان شورا را برآشفت که برخی از آن‌ها در دادگاه روز پنج‌شنبه نیز، حضور داشتند.

 

در همین زمینه