مهاجران افغان در حال بازگشت به افغانستان. عکس از خبرگزاری فرانسه.
مهاجران افغان در حال بازگشت به افغانستان. عکس از خبرگزاری فرانسه.

بر بنیاد گزارش خبرگزاری باختر، در نتیجۀ تیراندازی نیروهای مرزی ایران به موتر حامل مهاجران افغان‌، چهار افغان کشته شده‌اند.

در این رویداد که شام سه شنبه در منطقۀ «خاص و اعیان نشین» سیستان و بلوچستان رخ داده است، ۱۳ تن دیگر از افغان‌ها زخم برداشته اند.

گفته می‌شود که نیروهای مرزی ایران به موتر حامل أفغان‌های پناهجو هنگام عبور غیر قانونی مرز این کشور شلیک کرده‌اند.

در همین حال، مقامات سیستان و بلوچستان ایران نیز کشته شدن 4 افغان و زخم برداشتن ۱۳ تن دیگر را تایید کرده‌اند.

شاهدان عینی گفته‌اند که موتر حامل مهاجران افغان پس از تیراندازی نیروهای مرزی ایران از جاده منحرف و واژگون شده‌است.

بیشتر بخوانید: ایران در شش ماه پسین بیش از ۹۰۰ کودک را به افغانستان بازگردانده‌است

منابع محلی می‌گویند که نیروهای مرزی ایران در گذشته نیز به مهاجران افغان شلیک کرده‌است. همچنان گفته شده که سه سال قبل در اثر شلیک نیروهای مرزی به موتر حامل مهاجران أفغان، موتر آتش گرفته و مهاجران سوخته بودند.

این در حالی است که مقامات محلی ولایت نیمروز در افغانستان گفتند که تنها در شش ماه پسین ۹۲۵ کودک افغان هنگام عبور از مرز ایران از خانواده‌های شان جدا افتاده و توسط نیروهای مرزی با جبر به افغانستان فرستاده شده‌اند. این کودکان اکنون بدو سرپرست در مرز ایران توسط یک نهاد مددرسان نگه‌داری می‌شوند.

همچنان به اساس آمار منتشر شده، تنها در شش ماه پسین، جمعاً ۲۰۰ هزار افغان از ایران بازگردانده شده‌اند.

کارشناسان و نهادهای مسوول می‌گویند که پس سقوط دولت در اگست ۲۰۲۱ در کابل و به قدرت رسیدن گروه طالبان در آن کشور، فقر گسترده دامنگیر افغان‌ها شده‌است. بسیاری از افغان‌ها به دلیل فقر همه‌گیر در آن کشور و آزار و اذیت و قوانین سخت‌گیرانۀ طالبان مجبور به ترک افغانستان و مهاجرت به پاکستان و ایران شده‌اند.

 

در همین زمینه