بقایای یک بس که در شب سال نو میلادی ۲۰۲۲ در ناحیه نوی کولن شهر برلین به آتش کشیده شد./عکس: Marc Vorwerk/Sulupress.de/picture-alliance
بقایای یک بس که در شب سال نو میلادی ۲۰۲۲ در ناحیه نوی کولن شهر برلین به آتش کشیده شد./عکس: Marc Vorwerk/Sulupress.de/picture-alliance

پس از آشوبگری ها در شب سال نو میلادی در آلمان، بحث ها راجع به مهاجرت و ادغام ادامه دارد. به تازگی یک پژوهشگر هشدار داده است که تمرکز رسانه ها بر کشور مبداء عاملان جرائم تصور اشتباهی از مهاجران ایجاد می کند.

 از شب سال نو میلادی به تاریخ ۳۱ دسمبر که آشوبگری و ناآرامی برلین و شهرهای دیگر آلمان را فراگرفت، موضوع اصلی در روزنامه ها، رسانه های اجتماعی و تاک شوهای تلویزیونی کماکان این بوده که مهاجران را چگونه می شود در جامعه آلمان ادغام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در طی دو هفته گذشته، در لیست لغاتی که در توییتر جستجو شده اند، «مهاجرت» در جایگاه نخست قرار داشته است. 

بیشتر بخوانید: دلایل آشوبگری در شب سال نو در برلین: فقر یا خاستگاه؟

در شب سال نو میلادی، پس از این که آشوبگران که عمدتا مردان جوان بودند، ترقه پرتاب کردند و در سرک ها آتش روشن کردند، ده ها مامور پولیس، نیرو های اطفائیه، امدادگران، رهگذران و خبرنگاران زخمی شدند. برای بسیاری از مفسران و سیاستمداران، این که شماری از عوامل ناآرامی ها پس زمینه خارجی داشتند، بسیار جالب بوده است.

کای وگنر، یک سیاستمدار از حزب دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو) از مجلس سنای ایالتی خواست، راجع به اسامی افراد دخیل در ناآرامی ها، اطلاعات لازم را در اختیار بگذارند تا اینگونه کشور مبداء آن ها را مشخص کرد. وگنر برای شرکت در انتخابات برلین نامزد شده است که به تاریخ ۱۲ فبروری برگزار می شود.  

گفته های او انتقاداتی را در پی داشت و ریم العبلی رادوان، کمیسار امور ادغام حکومت فدرال آلمان خواهان این شد که «در مورد مسائل براساس آن چه که رخ داده است، قضاوت شود و نه براساس اسامی افراد». 

برخی از بحث هایی که طی دو هفته گذشته پس از ناآرامی ها به جریان افتاد، یادآور خشم عمومی در آلمان پس از حملات جنسی بر زنان در شهر کولن آلمان است. این وقایع در شب سال نو میلادی (سال ۲۰۱۵) در شهر کولن آلمان رخ داد و براساس گزارش ها در بیشتر موارد مهاجران عامل این حملات جنسی بودند.

در سال ۲۰۱۵ در شب سال نو، زنان بسیاری در شهر کولن آلمان قربانی آزارهای جنسی شدند.
در سال ۲۰۱۵ در شب سال نو، زنان بسیاری در شهر کولن آلمان قربانی آزارهای جنسی شدند.

تصور نادرست

توماس هسترمن، یک پژوهشگر رسانه ها از دانشگاه ماکرومدیا در هامبورگ، می گوید، نحوه پوشش چنین وقایعی توسط رسانه ها که اغلب بر کشور مبدا عاملان (آشوبگری) تمرکز می کند، باعث می شود که برداشت اشتباهی از مهاجران ایجاد شود.

هسترمن از سال ۲۰۰۷ گزارش های رسانه های آلمانی را راجع به جرائم مطالعه می کند. براساس تحقیقات او، تمرکز رسانه ها بر کشور مبدا یک مظنون به ارتکاب جرم پس از حملات ۲۰۱۵ در کولن بیش از ۶ برابر شده است.

ان پژوهشگر رسانه ها به رویترز گفت، طبق معمول، اینکه یک فرد متهم از کجا می اید، فقط زمانی مطرح می شود که او خارجی باشد. او افزود: «این ارقام هستند که یک تصویر کاملا متفاوت از آن چه که ارقام پولیس نشان می دهد، ارائه می کنند».

همچنین به نظر می آید که ارقام پولیس با یافته های شاخص مهاجرت نیز همخوانی ندارند. براساس یک نظر خواهی که در سطح ملی انجام شد، بیش از ۱۵ هزار ارزیابی راجع به مهاجرت و ادغام جمع آوری شده است که این تصور را ایجاد می کند که بیش از ۹۰ درصد از مردم تماس های شخصی شان را با افرادی که پس زمینه های مختلف دارند «به صورت بسیار فوق العاده ای مثبت» ارزیابی می کنند.

ادغام و شمولیت

جنجال برسر این که آیا ناکامی در ادغام نقشی در آشوبگری های شب سال نو داشته، کماکان موضوع اصلی بحث های سیاسی است.

به گزارش روزنامه آلمانی «برلینر مورگن پست» حزب دموکرات مسیحی آلمان حکومت برلین را متهم می کند که «چشم به روی یک مشکل بزرگ بسته است و می خواهد برروی پیامدهای شکست در ادغام سرپوش گذاشته و جلوی یک بحث مهم را بگیرد».

کای وگنر، نامزد حزب دموکرات مسیحی آلمان در انتخابات پیش روی برلین گفت، باید تلاش کنیم تا برلینی های جوان از خانواده های مهاجر «جذب جامعه ما شوند».

بیشتر بخوانید: نخست وزیر ایالت هسن آلمان: پناهجویان رد شده به گونه فوری اخراج شوند

در این میان طارق الاوس که در سال ۲۰۱۵ به عنوان پناهجو به آلمان رسید، می گوید، ادغام «یک سرک یک طرفه» نیست. او در سال ۲۰۲۱ از نامزدی در انتخابات پارلمانی آلمان صرف نظر کرد.

الاوس که به عنوان سخنگوی سیاست مهاجرت در سازمان «پرو ازول» به کار مشغول است، به رویترز گفت: «مهاجران باید ارزش های جامعه را قبول کنند و خود را با آن انطباق دهند. اما شمولیت شهروندان جدید بدون تلاش های جامعه ممکن نیست.»

With Reuters

 

 

در همین زمینه