بخشی از دیوار ساخته شده یونان در مرز با ترکیه، نزدیک روستای پوروس در منطقه اوروس، ٢١ جنوری ٢٠٢٣. عکس: رویترز
بخشی از دیوار ساخته شده یونان در مرز با ترکیه، نزدیک روستای پوروس در منطقه اوروس، ٢١ جنوری ٢٠٢٣. عکس: رویترز

یونان تصمیم گرفته است که حفاظت از مرزهای خود، به ویژه با ترکیه را تقویت کند. مقامات این کشور اعلام کردند دیوار آهنی را که دو کشور را از هم جدا می‌کند در سراسر مرز گسترش دهد.

آتن مرتباً ترکیه را متهم می‌کند که سرنوشت مهاجران را ابزاری ساخته و آنها را تشویق می‌کند تا از مرز به یونان عبور کنند.مقامات یونان اعلام کردند که حفاظت از مرزهای خود، به ویژه با ترکیه را تقویت می‌کنند. به گفته مقامات، دیوار آهنی که دو کشور را از هم جدا می‌کند در سراسر مرز گسترش می یابد.

یونان به ادامه دیوار مرزی ٢٧ کیلومتری که قبلاً ساخته شده است، بخش جدیدی را به طول ٣٥ کیلومتر به هدف حفاظت از ١٩٢ کیلومتر مرز میان یونان و ترکیه اضافه خواهد کرد.

به گفته تاکیس تیودوریکاکوس، وزیر حفاظت از شهروندان یونان، دیوار محافظتی در جلوگیری از ورود غیرقانونی نزدیک به ٢۶٠٠٠٠ مهاجر در سال ٢٠٢٢ کمک کرد.

وی گفت: «این اقدام یک پیام بسیار قوی همبستگی در اروپا، اتحاد و عزم برای حفاظت از مرز یونان با ترکیه است که در واقع حفاظت از مرز اتحادیه اروپا است.»

تاکیس تیودوریکاکوس قبلا اعلام کرده بود که یونان به عنوان دروازه ورودی مهاجران به اروپا، قصد دارد تا در امتداد مرز این کشور با ترکیه، حصار آهنی ۱۴۰ کیلومتری بسازد.

این تصمیم در حالی اتخاذ می‌شود که روابط یونان و ترکیه همچنان بسیار پرتنش است. اختلافات زیادی بین دو کشور وجود دارد.

بیشتر بخوانید: یونان: در سال ۲۰۲۲ از ورود ۲۵۶ هزار مهاجر جلوگیری کردیم

یونان می‌گوید ترکیه با عبور دادن مهاجران به سمت اروپا، یونان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا را بی ثبات می‌کند. از سوی دیگر مقامات ترکیه می‌گویند که یونان مهاجران را به گونه اجباری به ترکیه می فرستد.

 

در همین زمینه