آلمان در سال گذشته به بیش از یک میلیون پناهجوی اوکرایینی خوش آمد گفت. عکس: کارستن کوال/پکچرالیانس
آلمان در سال گذشته به بیش از یک میلیون پناهجوی اوکرایینی خوش آمد گفت. عکس: کارستن کوال/پکچرالیانس

به گفته اتحادیه نواحی و شهرهای آلمان، اسکان مناسب پناهجویان برای شهرها و نواحی پیوسته دشوارتر می‌شود. بیشتر پناهجویانی که در سال گذشته به آلمان آمدند از کشورهای سوریه، افغانستان، ترکیه و عراق بودند.

 گرد لندسبرگ، مدیرکل اتحادیه شهرها و مدیریت های شهری به روزنامه آلمانی "Handelsblatt" (شماره روز سه شنبه) گفت: «بسیاری از شهرها و نواحی در آلمان در زمینه اسکان پناهجویان و بی جاشدگان مدت ها است که به حد و مرز توانایی های شان رسیده اند.»

به گفته او در برخی موارد در هتل ها اتاق کرایه گرفته شده است و در سالون های ورزشی و در ساختمان های متروکه ای که در مناطق صنعتی موقعیت دارند نیز، سرپناه های اضطراری ایجاد شده‌اند.

بیشتر بخوانید: نخست وزیر ایالت هسن آلمان: پناهجویان رد شده به گونه فوری اخراج شوند

لندسبرگ در ادامه این مصاحبه با روزنامه نامبرده گفته است: «نمی‌شود به این کار به صورت نامحدود ادامه دهیم. حکومت آلمان فدرال باید این موضوع را بالاخره به عنوان یک اولویت اصلی به رسمیت بشناسد.»

در سال گذشته تعداد اشخاصی که در آلمان درخواست پناهندگی داده‌اند از ۲۰۱۶ تا به حال بیشترین رقم را داشته اند.

براساس آمار سالانه اداره فدرال مهاجرات و پناهندگی آلمان (بامف) حدود ۲۱۸ هزار تن در سال گذشته برای نخستین بار در آلمان خواهان پناهندگی شده‌اند. به این ترتیب شمار آنها در مقایسه با یک سال قبل آن حدود ۴۷ درصد افزایش یافته است.

حدود یک میلیون آواره جنگی از اوکرایین که در سال گذشته در آلمان پذیرفته شدند، مجبور به ارائه درخواست پناهندگی نیستند. آنها براساس یک مقرره اتحادیه اروپا بلافاصله محافظت موقت دریافت می‌کنند.

راینهارد زاگر رئیس اتحادیه نواحی اداری آلمان (Landkreis) نیز براین عقیده است که باید برای رویارویی با این مشکل وارد عمل شد. او خواهان برگزاری "دیدار اضطراری" با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان شد و گفت که این کار باید مدت ها پیش انجام می‌شد. به گفته زاگر، در نواحی اداری میزان فشاری که به خاطر پذیرش پناهجویان به مسوولان وارد می‌شود، مدت ها است که از حد و مرز گذشته است.

بیشتر بخوانید: اتحادیه نواحی آلمان: حمایت مالی حکومت فدرال برای اسکان پناهجویان کافی نیست

زاگر به روزنامه آلمانی "هندلس بلات" گفت: «وضعیت در محل ساده نیست و همبستگی را هم درجامعه به خطر می اندازد.» او همچنین خواهان محدودیت مهاجرت شده و با اشاره به مهاجرت به خصوص از کشورهای افغانستان و سوریه گفت: «از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا باید محافظت شود و ما باید پروسه پس فرستادن مهاجران در داخل اتحادیه اروپا را نیز به وضوح تقویت کنیم.»

بیشتر پناهجویانی که در سال گذشته به آلمان آمدند از کشورهای سوریه، افغانستان، ترکیه و عراق بودند.

 

در همین زمینه