بیرق های اتحادیه اروپا در برابر دفتر کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل. عکس: رویترز
بیرق های اتحادیه اروپا در برابر دفتر کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل. عکس: رویترز

کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید، شمار بیشتری از مهاجرانی که بدون حق اقامت در کشورهای اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند و در وضعیت غیرقانونی قرار دارند باید به کشورهای مبداشان بازگردانده شوند.

ایلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا روز سه شنبه ۲۴ جنوری در بروکسل گفت: «اشخاصی که حق اقامت در اتحادیه اروپا را ندارند، باید به کشورهای مبداشان بازگردانده شوند.»

او به همراه ماری یوریچ، مامور مسوول اتحادیه اروپا یک استراتیژی را برای افزایش میزان اخراج این گروه از مهاجران معرفی کرد. اتحادیه اروپا از سال ها به اینسو تلاش می‌کند میزان اخراج مهاجرانی را افزایش دهد که حق اقامت در اتحادیه اروپا را نداشته و در وضعیت غیر قانونی قرار دارند.

در این راستا کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه اپریل سال گذشته یک استراتیژی را معرفی کرد که تمرکز ویژه آن به خصوص بر روی مهاجرانی است که داوطلبانه به کشورهای مبداشان بازمی‌گردند.

به گفته کمیسیون، تنها ۲۱ درصد از مهاجرانی که به طور غیرقانونی وارد اتحادیه اروپا می‌شوند، به کشورهای مبدا خود بازمی گردند، در صورتی که تصمیم منفی در مورد درخواست پناهندگی خود توسط یک کشور عضو دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: پناهجویان کمتری از آلمان به کشورهای اروپایی پس فرستاده شده اند

افزون براین اتحادیه اروپا می‌خواهد با سیاست ویزا بر کشورهایی فشار بیاورد که حاضر به پس گرفتن پناهجویان ردشده نیستند.

اما شمار پناهجویانی که به کشورهای شان بازگردانده می‌شوند در سال های اخیر کاهش یافته است. طبق اطلاعات کمیسیون اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۹ درصد از اشخاصی که باید کشورهای اتحادیه اروپا را ترک می‌کردند، واقعا اخراج شدند. در سال ۲۰۲۱ شمار آنها به ۲۱ درصد کاهش یافت.

کمیسیون اروپا نگران است که در سال ۲۰۲۲ حدود ۹۲۴ هزار درخواست برای پناهندگی ثبت شده است که نسبت به سال ۲۰۲۱، ٥٠ درصد افزایش داشته است.

مرتبط: رقم درخواست های پناهندگی در اتحادیه اروپا شدیداً افزایش یافته است

این در حالی است که کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل در سال ۲۰۱۸ از ۷۰ درصد اخراج مهاجران سخن زده بود.

یوهانسون و یوریچ نمی‌خواستند در روز سه شنبه هدف جدیدی را اعلام کنند. آنها گفتند که این کار فقط با هماهنگی با کشورهای اتحادیه اروپا ممکن است. یوهانسون گفت: «به همین دلیل بسیار مهم است که با هم کار کنیم. کشورهای عضو نمی‌توانند به تنهایی مسئله را حل کنند، اما کمیسیون اروپا نیز نمی‌تواند آن را به تنهایی حل کند.»

در همین زمینه: نخست وزیر ایالت هسن آلمان: پناهجویان رد شده به گونه فوری اخراج شوند

این نهاد اتحادیه اروپا برای افزایش اخراج پناهجویان غیرقانونی بیشتر بر روی همکاری نزدیک تر با کشورهای عضو و نهادهای اتحادیه اروپا مانند فرانتکس تمرکز دارد.

 

در همین زمینه