تیاتر گود چانس از جنوری ۲۰۱۸ به راه افتاده است، عکس از ژولیا دومن، مهاجر نیوز
تیاتر گود چانس از جنوری ۲۰۱۸ به راه افتاده است، عکس از ژولیا دومن، مهاجر نیوز

سازمان بریتانیایی "تیاتر گود چانس"، تیاتر کوتاه‌مدتی را در اولین مرکز پذیرش مهاجران در «لا شاپل» پاریس به راه انداخته است. این سازمان همه‌روزه برای مهاجران آتلیه‌های تیاتر برگزار می‌کند. فرصتی برای فراموش کردن جنجال‌های اداری و تنهایی.

گدی/عروسک کاغذی‌ای که دو نفر آن را محکم گرفته‌اند جان می‌گیرد و وارد کشتی‌ای کاغذی می‌شود. جماعت شگفتی‌زده اند. ناگهان موسیقی آغاز می‌شود و کشتی در دریایی پلاستیکی به راه می‌افتد. طنین شعر فضای گنبد تیاتر گود چانس را فرا گرفته است.

از زمان به راه افتادن برنامه این سازمان بریتانیایی در آخر جنوری این سال، سالن تیاتر آن هیچ گاهی خالی نیست. هر روز (به استثنای دوشنبه‌ها)، آتلیه‌هایی از سوی هنرمندان متخصص برای پناهجویان این مرکز برگزار می‌شود. مثلاً این چهارشنبه از اشتراک‌کنندگان خواسته شد تا بین خود و به کمک پرسوناژها و قایق‌های کاغذی تصویری از تبعید ارائه کنند.

برای اشتراک‌کنندگان، و به ویژه برای افغان‌ها، صحنه‌ای که با کشتی ساخته شده معنایی خاص دارد. بسیاری از آن‌ها توسط قایق‌ها از دریای مدیترانه گذشته‌اند و به اروپا رسیده‌اند. جان بیست و هشت ساله که از غرب افغانستان می‌آید، با دیدن این صحنه سفر خویش را به یاد می‌آورد: «کمی غمگین شدم اما زیبا بود.»

صحنه کشتی کاغذی وی را متأثر کرده است، عکس از ژولیا دومون، مهاجر نیوز

ازخودسازی قصه‌ خویش

ادورن رانکین گارسیا (Edurne Rankin Garcia) و الوارو مورالس لیفشیتز (Alvaro Morales Lifschitz) که این هفته‌ مسئول برگزاری آتلیه‌ها اند، پیشاپیش گمان می‌بردند که این صحنه اشتراک‌کنندگان را تحت تأثیر قرار خواهد داد. با این حال، هدف اصلی این هنرمندان گروه شیلیایی «لا یاوه مائسترا» (La Llave Maestra)، که معنای آن «شاه‌کلید» است، پیشنهاد شیوه‌ای آرام و شاعرانه برای بررسی موضوع تبعید بود. به قول الوارو: «معمولاً آن‌ها [مهاجران] نحوه رسیدن خود به فرانسه و جنجال‌های راه را انکار می‌کنند. ما در پی آنیم که به ایشان بگوییم قصه خود را از آن خود سازند.»

بازی‌های جمعی، حرکت‌های بدنی و موسیقی: تمامی این‌ها توسط هنرمندانی اجرا می‌شود که این هفته با تیاتر گود چانس همکاری می‌کنند.
رقص، گروهی که زنده می‌نوازد، اتاقی پر از پاریسی‌ها و افرادی از سراسر جهان. این امید «هوپ شو» است.
ــ تیاتر گود چانس


ملنگ از اولین کسانی است که می‌خواهد در هر آتلیه اشتراک کند. او که از دو ماه به این سو در مرکز لا شاپل به سر می‌برد و بیست و هشت ساله است، تنها زمانی لبخندش رنگ می‌بازد که مشکلات پناهندگی را به یاد می‌آورد. مثل بسیاری از جوانانی که به این تیاتر می‌آیند، تیاتر برای وی نفس تازه‌ای است که زندگی پر از تشویش و اضطراب را برای ساعاتی آرام‌تر می‌سازد.

ملنگ به رقص علاقه دارد، عکس از ژولیا دومون، مهاجر نیوز

ارزش گذاشتن به مهارت‌های فردی

جو رابرتسن، مدیر هنری پروژه، می‌گوید: «معمولاً می‌گویند برای کسانی که هنوز نه اسناد دارند و نه مکان بود و باش، تیاتر اولویت نیست. واضح است که ما همه به غذا و لباس ضرورت داریم. اما کمی به این هم فکر کنیم که ما کی هستیم و چگونه باید خود را بیان کنیم: این هم مهم است.»

هدف دیگر تیاتر گود چانس ارزش گذاشتن به مهارت‌های فردی مهاجران است. این سازمان تمامی افراد مرکز پذیرش را انگیزه می‌دهد تا به آتلیه‌ها بیایند و مهارت‌های هنری خویش را بشناسند.

پس از چاشت شنبه، این تیاتر میزبان هاپ شو (Hope Show) است، نمایشی مشترک که با استفاده از آتلیه‌هایی که در جریان هفته برگزار شده‌اند، تهیه می‌شود. جو رابرتسون می‌گوید: «این لحظه لحظه همرسانی است. از پاریسی‌ها خواسته می‌شود که به نمایش بیایند. ما به همه می‌گوییم: "اگر می‌خواهید شعر یا آهنگ بخوانید، متن آن را با خود بیاورید."»

برنامه " هوپ شو" هر شنبه ساعت٣:٣٠ در محل تیاتر گودچانس :به تماشا بیایید، و همچنان برای اشتراک در «هوپ شو» ی ما به ساعت سه و نیم روزهای شنبه در تیاتر گود چانس!
ــ تیاتر گود چانس


در حالی که پس از ختم آتلیه فضای تیاتر پر از سروصدا است، ادورن می‌گوید: «کسانی که می‌خواهند در تیاتر شنبه شرکت کنند، باید فردا بیایند تا نقش‌ها را توزیع کنیم.» ملنگ به تنظیم چوکی‌ها و وسایل می‌پردازد و سپس جست‌وخیززنان تیاتر را ترک می‌گوید. شنبه او اولین فرد روی صحنه خواهد بود.

به تاریخ ۲۷ و ۲۸  فبروری، تئاتر گود چانس در همکاری با اکادمی بین‌المللی فشن پاریس (L’International Fashion Academy de Paris) برنامه‌ای را برگزار خواهد کرد. اشتراک‌کنندگان آتلیه می‌توانند برای ساختن لباس‌های فشن شوی ۱۰ مارچ کمک کنند. اگر شما در بخش خیاطی، آرایشگری، مزین‌کاری و... مهارت دارید، در نشانی زیر ثبت نام کنید: volunteers@goodchance.org.uk 


 

در همین زمینه