نوجوانان مهاجر در حال نواختن گیتار، عکس از مهاجر نیوز
نوجوانان مهاجر در حال نواختن گیتار، عکس از مهاجر نیوز

عده‌ زیادی از مهاجران زیر سن و بی‌سرپرست این روزها به فرانسه می‌رسند، بدون این‌که چیزی درباره قانون این کشور بدانند.

در سال ۲۰۱۵، حدود ۲۵۰۰۰ مهاجر در فرانسه خود را زیر سن و بدون سرپرست معرفی کرده‌اند ــ رقمی که در حال بالا رفتن است. این روزها سازمان‌ها و دولت فرانسه در پی یافتن راهی اند که بتوانند ساده‌تر به مهاجران زیر هژده سال کمک کنند. مهاجر نیوز روندی را که بر بنیاد آن این افراد در فرانسه تحت حمایت قرار می‌گیرند، توضیح می‌دهد.

فرد زیر سن و بدون سرپرست به چه کسی گفته می‌شود؟ بر بنیاد تعریف سازمان فرانسه سرزمین پناهندگی (Fance Terre d’Asile)، مهاجر زیر سن و بدون سرپرست «فرد زیر هژده سال است که تابعیت فرانسوی ندارد و بدون ولی یا قیم قانونی در قلمرو فرانسه به سر می‌برد. صغارت وی دال بر عدم ظرفیت حقوقی‌اش است. نداشتن سرپرست قانونی وی را منزوی می‌سازد و نیازمند حمایت.»

به فرانسه می‌رسم و هنوز هژده ساله نشده‌ام: کجا بروم و چه کنم؟

اگر در پاریس باشید، مرجع مسئول صلیب سرخ است. در این صورت باید به دومی (Demie) بروید. نشانی: خانه پنجم جاده مولن ژولی (5 rue du Moulin Joly) در پاریس یازدهم. دومی (Demie) تمامی دوشنبه‌ها، سه‌شنبه‌ها، پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها باز است، از ساعت نه تا شش شام. و چهارشنبه‌ها از ساعت یازده تا شش.

اگر در منطقه دیگری باشید (مثلاً در آلپ ماریتیم Alpes-Maritimes)، باید به مرکز کمک اجتماعی به اطفال (Aide sociale à l’enfance) در شورای منطقه‌ای بروید. بر بنیاد قوانین اروپا و کنوانسیون بین‌المللی حقوق اطفال، فرد زیر سن پیش از آن‌که مهاجر باشد طفل است. به همین دلیل، حق دارد از حمایت دولت برخوردار شود.

دومی (Demie) و مرکز کمک اجتماعی به اطفال (ASE) به شما برای مصاحبه وقت می‌دهند. هیچ کدام این دو مرکز نمی‌تواند شما را از دسترسی به خدمات باز دارد. در صورت رد درخواست‌تان، شما می‌توانید خواستار کمک از یک سازمان دیگر شوید.*

در مناطق دیگر فرانسه، سازمان‌های دیگر می‌توانند به شما کمک کنند.

مصاحبه چگونه می‌گذرد؟

دومی (Demie) و مرکز کمک اجتماعی به اطفال با شما مصاحبه می‌کنند تا سن‌تان را بدانند. کوشش کنید تمامی اسنادی را که نشان بدهند سن شما زیر هژده است به آن‌ها نشان بدهید (گواهی‌نامه‌ی تولد، کارت شناسایی، اسناد مکتب و...)

کورین تور، رئیس بخش ماموریت فرانسه در سازمان داکتران بدون مرز می‌گوید: «اگر اسناد نداشته باشید، دولت فرانسه مکلف است به شما کمک کند تا آن‌ها را بازیابید. اما در عمل چنین کاری بسیاری نادر است.»

اگر فرانسوی حرف نمی‌زنید، مترجمی در اختیار شما خواهد بود. ممکن است یکی از کارکنان دومی (Demie) زبان شما را بداند و خودش به ترجمه حرف‌های‌تان بپردازد. اگر این اتفاق پیش آمد، راحت به وی اعتماد کنید.

این مصاحبه بسیار مهم است. دروغ نگویید، به قاچاقبرانی که برای شما «قصه‌های دروغین» می‌سازند گوش نسپارید.

این دفتر تمامی اطلاعاتی را که داده‌اید بررسی می‌کند. برای تعیین سن شما، مسئول بخش از شما درباره‌ گذشته، زندگی فردی، خانواده و... خواهد پرسید. برخی از مناطق هم آزمایش‌های استخوانی می‌گیرند، ولی این آزمایش‌ها فقط با تصمیم قضایی قابل اجرا است.

اگر خواستید، مسئول بخش می‌تواند برای بررسی وضع صحی‌تان خواستار مشورت طبی برای شما شود.

در جریان بررسی دوسیه‌ام، کجا بخوابم؟

به مجردی که تاریخ ملاقات‌تان با دومی (Demie) مشخص شد، این مرکز مکلف است محل بود و باش شما را فراهم کند. ممکن است بر اساس سن‌تان و محلات در دسترس، شما را به محل زیست اطفال، هوتلی اجتماعی در خانه اطفال (Maisons de l’Enfance) یا نزد خانواده‌ای فرانسوی بفرستند.

قبل از تاریخ مصاحبه، هیچ چیزی پیشبینی نشده است. دولت مکلف است برای شما محل بود و باش فراهم کند. اگر بیرون می‌خوابید، می‌توانید از طریق سازمان‌ها (داکتران بدون مرز، یوتوپیا ۵۶ Utopia 56...) و یا با زنگ زدن به ۱۱۵خواستار کمک شوید.

چه کسی درباره سن و سال من تصمیم می‌گیرد؟

بخش آموزشی برای افراد زیر سن و بدون سرپرست Secteur educative mineur non accompagné))، چند روز پس از دریافت دوسیه شما از دومی (Demie) درباره شما تصمیم می‌گیرد. در صورت وجود شک و تردید، این سازمان می‌تواند خواستار تحقیقی دوباره در این مورد شود.

اگر درخواست پناهندگی و استیناف من رد شده باشد، چه کنم؟

اگر در این وضعیت قرار دارید، می‌توانید خواستار تجدید نظر در محکمه اطفال شوید و وکیل مدافع بگیرید. قاضی اطفال درباره شما تصمیم خواهد گرفت.

اگر آزمایش تا حالا انجام نشده باشد، برخی از قضات می‌توانند خواستار آزمایش‌های استخوانی شوند.

تصمیم قاضی وقت‌گیر است: بین یک تا چهارده ماه. فرد زیر سن به مجرد هژده ساله شدن تمامی حقوقش را از دست می‌دهد.

توجه: در فرانسه، فرد زیر سن بدون داشتن سرپرست قانونی نمی‌تواند روند قضایی یا اداری را طی کند. این سرپرست را «مدیر موقت» می‌نامند. مسئول یافتن مدیر موقت فرماندهی پلیس و دادستانی است.

دوسیه پناهندگی باید به فرانسوی پر شود و پیش از فرستاده شدن به اوفپرا (Ofpra) مدیر موقت آن را امضا کند. اوفپرا تنها مرجع تصمیم‌گیرنده درباره شما است.

* برای رفتن به دومی (Demie) یا مرکز کمک اجتماعی به اطفال، می‌توانید با کمک و دفاع از افراد خارجی زیر سن (ADJIE) در پاریس به تماس شوید. نشانی این سازمان: 49 ter avenue de Flandre در پاریس نوزدهم. همچنان می‌توانید به داکتران بدون مرز مراجعه کنید، یا به ژیستی (Gisti)، سیماد (Cimade) و (Voix de l’enfant) یا صدای اطفال.


 

در همین زمینه