عکس از رویترز
عکس از رویترز

اتحادیه اروپا گشت و گذار افراد را در سراسر قلمروش آزاد گذاشته است. به مجردی که پناهجویی کارت اقامت می‌گیرد، وی حق دارد در تمام فضای اروپا آزادانه سفر کند. خارج رفتن نیز ممکن است، اما مقید به چند شرط.

مهاجر نیوز به تازگی پیام‌هایی را از طرف مهاجرانی دریافته کرده است که دارای کارت اقامت اند و می‌خواهند بدانند آیا حق گشت و گذار در قلمرو اروپا را دارند یا نه. چند نکته در این باره:

۱. سفر به کشوری که در آن مهاجر شده‌اید و سفر به اتحادیه اروپا

به مجردی که شما به عنوان مهاجر پذیرفته شدید و اسناد لازم را به دست آوردید، برای رفتن به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا نیازی به اجازه ندارید.

مثال: اوفپرا شما را مهاجر اعلام می‌کند، شما کارت اقامت می‌گیرید، کارت اقامت به شما اجازه سفر به مناطق مختلف فرانسه را می‌دهد.

دیپارتمنت‌های بیرونی (DOM) مثل مارتینیک، گوادلوپ، گویان، رئونیون و مایوت، اجتماعات سرزمینی پیوسته به جمهوری فرانسه دانسته می‌شوند. مهاجری که کارت اقامت دارد، می‌تواند به تمامی این دیپارتمنت‌ها سفر کند.

ــ در اتحادیه اروپا

برای سفر کمتر از سه ماه به یکی از کشورهای حوزه شنگن (به استثنای انگلستان، آیسلند، لیختنشتاین، ناروی و سویس) مهاجران نیازی به گرفتن ویزا/گذرنامه ندارند: کارت اقامت کافی است.

برای سفر بیشتر از سه ماه، مهاجران (کسانی که کارت اقامت ده ساله دارند) و کسانی که از حمایت جانبی برخوردارند (bénéficiaires d'une protection subsidiaire) باید برای رفتن به کشور مورد نظرشان درخواست ویزا کنند.

۲. سفر به بیرون از اتحادیه اروپا

مهاجران نمی‌توانند با پاسپورت ملی خود به خارج سفر کنند. مثال: مهاجری سوری که در فرانسه زندگی می‌کند نمی‌تواند با پاسپورت سوریه به آرژانتین برود.

با این حال، مهاجر می‌تواند از اتحادیه اروپا خارج شود. بر اساس کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو، کشورهای مهاجرپذیر «مکلف اند به صورت منظم برای مهاجران مدارک سفر بدهند.» با این مدرک می‌توان از اتحادیه اروپا خارج شد.

ــ کارت اقامت برای مهاجران

مهاجران دارای کارت اقامت ده ساله که می‌خواهند خارج از اتحادیه اروپا بروند باید از فرماندهی پولیس درخواست کارت سفر کنند. این کارت هر پنج سال یک بار تمدید می‌شود.

این مدرک (که مشابه به پاسپورت است) به مهاجر حق رفتن به خارج را می‌دهد. در این مدرک نام برخی از کشورهایی نیز ذکر شده است که مهاجر حق سفر به آن‌ها را ندارد (معمولاً کشور اصلی وی). سفر به کشور اصلی ممکن است باعث پس گرفتن حق مهاجرت شود.  

ــ کارت شناسایی و سفر برای افرادی که از حمایت جانبی برخوردار اند

داشتن این کارت (که فقط یک سال اعتبار دارد) برای سفر به خارج ضروری است.

برای دریافت کارت اقامت یا کارت شناسایی و سفر برای فردی که از حمایت جانبی برخوردار است، باید به فرماندهی پلیس رفت. اسناد ضروری: کارت اقامت دارای اعتبار (اصل و کاپی آن)، عکس، گواهی‌نامه محل بود و باش، تمبر (۴۵ یورو برای کارت اقامت و ۱۵یورو برای کارت شناسایی و سفر برای افرادی که از حمایت جانبی برخوردار اند)، و، در صورت تمدید، کارت‌های قبلی.

توجه: کارت سفر و کارت شناسایی و سفر برای شما حق کار و اقامت در هیچ کشور دیگر اروپایی را نمی‌دهد.

۳. اقامت دوامدار در یک کشور دیگر اتحادیه اروپا

مهاجر حق اقامت در یک کشور دیگر اتحادیه اروپا را دارد ــ در صورت یافتن کار یا به خاطر پیوستن به یکی از اعضای خانواده...

در این صورت، وی باید از اوفپرا درخواست اجازه کند. اوفپرا درخواست را به کشور نامبرده خواهد فرستاد.

کشور پذیرنده حق پذیرش یا رد دوسیه انتقال را دارد. اگر دوسیه پذیرفته شد، حمایت از مهاجر مربوط به کشور تازه‌ای خواهد بود که در آن اقامت می‌کند.


 

در همین زمینه