حشمت الله اف پناهجوی افغان
حشمت الله اف پناهجوی افغان

یک پناهجوی افغان که پس از اخراج اشتباهی‌ به افغانستان دوباره به آلمان آورده شده بود، تقاضای پناهندگی‌اش رد شده است و باز هم با خطر اخراج از آلمان مواجه است. جزئیات در این گزارش تشریح شده است.

حشمت الله اف پناهجوی افغان که در ماه سپتمبر اشتباهاَ از آلمان به بلغاریا و از آنجا به افغانستان فرستاده شده بود اخراج گردیده بود، در اواسط ماه دسمبر دوباره از کابل به آلمان بازگشت. اخیراً اندریاس لیندر سرپرست رضا کار این پناهجوی افغان از اتحادیه "حق اقامت" به رسانه ها گفته که درخواست پناهندگی حشمت الله رد شده و در معرض اخراج به افغانستان قرار گرفته است.

بر اساس اطلاعات سازمان حامی پناهجویان "پرو ازول" حشمت الله به تاریخ ۳ اکتوبر سال گذشته به افغانستان بازگشتانده شد. اخراج این جوان افغان در حالی صورت گرفت که محکمه اداری زیگمارینگن از اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی (بامف) به تاریخ ۲۲ سپتمبر خواسته بود که پناهنده افغان را از بلغاریا به آلمان بازگرداند. سپس این محکمه دستور جدید را صادر کرد که حشمت الله اف باید از افغانستان دوباره به آلمان بازگردانده شود.. از آنجایکه وکیل مدافع حشمت الله قبل از اخراج موکلش به بلغاریا، در برابر تصمیم اداره مهاجرت و پناهندگان آلمان اعتراض کرده بود، باید او  تا  پایان روند پناهندگی اش در آلمان می ماند.

صحنه هایی از یک انفجار در افغانستان

حشمت الله نخست به تاریخ ۱۴ سپتمبر از توبینگن آلمان به بلغاریا اخراج شده بود. چون او ابتدا در بلغاریا ثبت نام شده بود، براساس توافقنامه دوبلین، مسئولیت رسیدگی به تقاضای پناهندگی او به عهده بلغاریا بود.

بعد از بازگشت این پناهجو به آلمان اداره مهاجرت و پناهندگان گفت که آلمان مسولیت بررسی پرونده پناهندگی او را به دوش می گیرد. اما حالا درخواست پناهندگی وی رد شده و خطر اخراج اجباری به افغانستان تهدیدش می کند.

سازمان حقوق بشر "بوندنیس بلایب ریشت توبینگن" در آن زمان انتقاد کرد که این پناهجوی افغان در بلغاریا "زیر لت کوب" قرار گرفته و مجبور به بازگشت به افغانستان گردیده بود. بر اساس اظهارات حشمت الله او در یک بازداشتگاه پناهجویان اخراجی در بلغاریا نگهداری می شد و مجبور شده بود که به بازگشت داوطلبانه توافق کند.

 اما وکیل وی اظهار داشته که دربرابر این تصمیم تازه به محکمه اداری زیگمارینگن اعتراض کرده و امیدوار است نتیجه مثبت در پی داشته باشد. گفته می شود تا فیصله بعدی محکمه در مورد این قضیه، یک سال طول خواهد کشید. حشمت الله در ماه جون سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار به آلمان آمده و تقاضای پناهندگی کرده بود. به بیان او، عضویت در صفوف نیروهای امنیتی افغان و همکاری با نظامیان خارجی سبب شده است که با تهدید گروه های تروریستی از جمله طالبان و داعش روبرو شود. با این همه، افزایش نا امنی های سال های پسین شبب شده است که موضوع اخراج اجباری پناهجویان افغان از آلمان و شماری از کشورهای اروپایی به موضوع بحث برانگیز مبدل شود.

 

در همین زمینه