دویچه وله
دویچه وله

شماری از سیاستمداران حزب «بدیل برای آلمان» به هدف بررسی وضعیت امنیتی سوریه به این کشور رفتند. آنان تلاش دارند که سوریه منطقه امن اعلام شود و مهاجرین سوریایی از آلمان به کشورشان بازگشت کنند.

شماری از اعضای حزب دست راستی «بدیل برای آلمان» در یک سفر غیرمترقبه وارد سوریه شده اند. آنان تصمیم دارند که وضعیت امنیتی این کشور را مورد ارزیابی قرار دهند و سپس تدابیر بازگشت حدود نیم میلیون پناهجوی سوریایی از آلمان روی دست گرفته شود.

روز سه شنبه گذشته اعضای حزب «آ اف دی» تصاویری را از جریان دیدارشان با متحدین بشار اسد رئیس جمهور سوریه و گشت و گذار زنان در جاده های شهر دمشق، در رسانه های اجتماعی به نشر رساندند.

اعضای این گروه در مجموع هفت تن می باشند که از چهار عضو پارلمان آلمان فدرال (بوندستاگ) و اعضای پارلمان شماری از ایالت های مهم به ویژه نوردراین ویستفالن تشکیل شده اند.

افزون بر شهر دمشق، این هیئت در نظر دارد که از شهرهای حمص و حلب نیز دیدار کند. بخش های بیشتر شهرهای یادشده زیر نفوذ حکومت بشار اسد می باشد.

هلموت زایفن، معاون جناح پارلمانی حزب «بدیل برای آلمان» در پارلمان ایالت نوردراین ویستفالن، در گفتگو با دویچه وله گفت که هدف شان از این سفر دریافت معلومات است تا وضعیت را بررسی کنند که "آیا جنگ در هر گوشه و کنار جریان دارد و یا مناطق امن هم در این کشور وجود دارند".

زایفن تاکید کرد که این یک سفر "خصوصی" است. او همچنان علاوه کرد که حزب در نظر دارد گزارشی را از وضعیت امنیتی این کشور توسط هیئت نام برده به دست آورد. به بیان هلموت زایفن، اعضای پارلمان تنها به مناطق "امن" این کشور می روند.

حزب «بدیل برای آلمان» در یک اعلامیه خبری که مجله "اشپیگل" آلمان نقل قول کرده، گفته است: «از آنجایی که گزارش های رسانه یی در آلمان امکانات قابل اعتماد ارزیابی وضعیت سوریه را فراهم نمی سازند، هدف این سفر تحقیق کامل در مورد وضعیت بشری در ساحه و کارهای بازسازی در مناطقی است که از دست گروه های تروریستی آزاد شده اند».

کرستین بلکس، عضو حزب «بدیل برای آلمان» در پارلمان ایالت نوردراین ویستفالن افزود که "ما از نهادهای تحصیلی و با نمایندگان اجتماعات مذهبی دیدار می کنیم. ما همچنان با مقام های حکومتی این کشور گفتگو خواهیم داشت".

کرستین بلکس، عضو حزب «بدیل برای آلمان» در دیدار با احمد حسون.

بلکس یک تن از کسانی بود که با شماری از نمایندگان این حزب در ماه گذشته به شبه جزیره کریمیا رفتند تا روی تحریم های غرب گفتگو کنند. این گروه از طریق مسکو سفرشان را انجام دادند، حرکتی که از طرف حکومت اوکرایین غیرقانونی دانسته شد. کیف و برلین هر دو سفر این هیئت را مورد انتقاد قرار دادند.حزب «بدیل برای آلمان» در نظر دارد که پناهجویان سوریه به کشورشان باز گردند.

گفتگو با متحدان اسد

این گروه ملاقات دو ساعته را با احمد حسون، مفتی اعظم سوریه انجام داد. گزارش ها می رسانند که احمد حسون بر بازگشت پناهجویان سوریه به کشورشان تاکید کرده است. کرستین بلکس به گونه سهوی در صفحه تویتر خود نوشته است که حسون "تاکید کرد که چقدر جدایی دین از کلیسا مهم است". منظورش جدایی دین از دولت بوده است.

کرستین بلکس همچنان از انگلا مرکل صدراعظم آلمان خواسته است که از این مفتی برای یک ملاقات دعوت کند. در سال ۲۰۱۱، حسون تهدید کرده بود که حمله کنندگان انتحاری را در پیوند به مداخله اروپا و ایالات متحده در جنگ سوریه، به این مناطق خواهد فرستاد. مفتی حسون یکی از چهره های نزدیک به حکومت شار اسد رئیس جمهور سوریه می باشد.

در ویدیویی که توماس روکمن، سخنگوی شعبه مونستر حزب "بدیل برای آلمان" در صفحه انترنتی اش به نشر رسانده، گفته است که حسون از سازمان "دیتیپ" انتقاد کرده است. دیتیپ نهادی است که از طرف حکومت ترکیه حمایت می شود و منابع مالی مساجد در آلمان را فراهم می کند. مفتی حسون نسبت به نفوذ ترکیه بر سازمان های مذهبی در خارج هشدار داده است.

هیئت حزب "بدیل برای آلمان" که به سوریه رفته است، نگفته که براساس کدام معیارها وضعیت بشری و امنیتی سوریه را ارزیابی می کند.

صفحه خبری "تشرین" که یک رسانه حامی حکومت سوریه می باشد، به نقل از کرستین بلکس گزارش داده است: «ما بدترین شرایط زندگی در جنگ را در آلمان تجربه کرده ایم و می دانیم که (جنگ) چه رنجی را با خود دارد. ما با دیدن مردم که به زندگی عادی خود در دمشق ادامه می دهند، متعجب شدیم».

بلکس همچنان زیر تاثیر ازدحام بعد از ظهر در شهر دمشق و شماری از زنانی قرار گرفت که "به جای روپوش سیاه، پتلون های آبی" بر تن داشتند. این سیاستمدار آلمانی علاوه کرد: "زنان در بار/ میخانه نشسته بودند. چنین چیزی در مکه غیرقابل تصور است و متاسفانه در محله نوی کولن برلین نیز. " کرستین در صفحه تویتر خود اضافه نمود که حکومت آلمان "شورشیانی را حمایت می کند که زنان را به برقع پوشی مجبور می سازند".

شماری از سوریایی ها در برابر این اظهارات سیاستمدار حزب "بدیل برای آلمان" و ارزیابی های او از سوریه، به گونه طعنه آمیز واکنش نشان دادند. آنان بیان کردند که بخش هایی از سوریه مانند غوطه شرقی زیر بمباران روزمره قرار دارند. منتقدان همچنان به نقل از انتونیو گوتریش سرمنشی سازمان ملل نوشتند که این منطقه "جهنم دنیا" است.

از سوی هم، بسیاری از اعضای حزب سبزهای آلمان نیز خشم خود را نسبت به این سفر ابراز نموده اند. کونستانتین فون نوتس در صفحه تویتر خود نوشت که "سیاستمداران حزب بدیل برای آلمان مانند بچه های هواخواه اسد عمل می کنند".

بخش های بیشتر سوریه از کنترول گروه تروریستی "دولت اسلامی" خارج شده است.

بیشتر بخش های سوریه از دست گروه تروریستی "دولت اسلامی" بیرون شده است.

امید نوری پور، عضو دیگر این حزب حکومت اسد را مسئول حملات در منطقه غوطه شرقی دانست و گفت: "نفرت انگیز است که سیاستمداران حزب بدیل برای آلمان در منطقه ای از دمشق استقبال می شوند که میزبانان آنان در کم تر از ۱۵ کیلومتری، بالای اطفال بمب پرتاب می کنند".

هرچند هلموت زایفن، معاون حزب "بدیل برای آلمان" در پارلمان ایالت نوردراین ویستفالن گفت که این گروه به وزارت خارجه فدرال از برنامه سفرشان به سوریه اطلاع داده اند، اما سخنگوی این وزارت گفت که برای آنان چنین موضوعی نرسیده است. این در حالیست که هشدار سفر به سوریه برای همه شهروندان آلمانی صادر شده است.

پیشنهاد حزب بدیل برای آلمان در خصوص بازگشت پناهجویان سوریایی

حزب «بدیل برای آلمان» در نخستین درخواست خود در پارلمان فدرال آلمان، از حکومت فدرال خواستند که سوریه را به عنوان منطقه امن به رسمیت بشناسد.

آنان همچنان تاکید کردند که جنگ در سوریه به مراحل پایانی خود رسیده و برلین باید به گونه فوری ابتکار گفتگو با بشار اسد را به هدف بازگشت دادن پناهجویان سوریایی روی دست بگیرد.

بسیاری پناهجویان سوریایی که در شرایط کنونی در آلمان زندگی می کنند به دلیل مخالفت با رژیم اسد و یا ترس از مجبور شدن به شمولیت در صفوف نظامیان کشور شان را ترک کرده اند. آنان در صورت بازگشت از امنیت جان شان هراس دارند.

دویچه وله/ ا. ج

 

در همین زمینه