شماری از پناهجویان در حال بازگشت از آلمان
شماری از پناهجویان در حال بازگشت از آلمان

آلمان در نظر دارد تا در زمینه برنامه‌های بازگشت پناهجویان از این کشور، بیشتر سرمایه گذاری کند. وزارت انکشاف این کشور می‌گوید در سال‌های آینده باید ۵۰۰ میلیون یورو در این برنامه‌ها سرمایه گذاری شود.

شماری از مهاجرانی که آلمان را ترک می‌کنند و به کشورهای خود برمی گردند، احتمالاً دوباره راه مهاجرات را در پیش می‌گیرند. این اشخاص قادر به ساختن زندگی دوباره در کشورهای‌شان نمی‌شوند. گیرد مولر وزیر انکشاف و همکاری‌های اقتصادی آلمان در نظر دارد تا در زمینه رفع این مشکل بیشتر سرمایه گذاری کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان از برلین، وزارت انکشاف و همکاری‌های اقتصادی آلمان می‌خواهد که برنامه برگشت مهاجران موسوم به "چشم‌انداز وطن" را به طور قابل توجهی گسترش دهد.

گیرد مولر، وزیر انکشاف و همکاری‌های اقتصادی آلمان از حزب سوسیال مسیحی به خبرگزاری آلمان گفته است: «در آینده باید سالانه ۵۰۰ میلیون یورو به برنامه‌ بازگشت اختصاص داده شود. این به مراتب ارزان‌تر از آن است که از آن‌ها در آلمان مراقبت شود.»

برای تامین هزینه‌های مالی برنامه بازگشت در حال حاضر تنها ۱۵۰ میلیون یورو در نظر گرفته شده است. این برنامه باید به مهاجرانی که آلمان را ترک می‌کنند، کمک کند تا در کشورهای خود شان امکانات زندگی، کار و تحصیل برای شان فراهم شود. کشورهای مورد نظر این برنامه عبارت اند از: البانیا، کوزوو، صربستان، تونس، مراکش، غنا، سنیگال، نایجریا، عراق، افغانستان و مصر. همچنان وزارت انکشاف آلمان برنامه "پول نقد در برابر کار" را نیز ارزیابی می‌کند. این برنامه باید برای پناهجویان سوریایی چشم‌اندازهایی را در کشورشان به وجود آورد.دیدار گیرد مولر وزیرانکشاف آلمان از یک کمپ پناهجویان سوریایی در لبنان

مولر اظهار می‌دارد: «در دو سال اخیر توانستیم برای ۱۴۰ هزار تن کار فراهم کنیم. این افراد مثلاً شامل معلمانی می‌شود که به آوارگان سوریایی آموزش می‌دهند. یا افرادی اند که در بازسازی ساختمان‌های منازل، مکتب‌ها و شفاخانه‌ها کمک می‌کنند.»

در مورد عراق گیرد مولر می‌گوید این کشور از وجود تروریستان داعش آزاد شده است. او می افزاید: «ما صدها هزار نفر آوارگان داخلی داریم که بازگشت آنان به شهرهای آزاد شده‌ای چون موصل ممکن شده است. بنابراین پناهجویان عراقی از آلمان نیز می‌توانند برگردند.»

به باور آقای مولر «ما نباید تنها در مورد الحاق خانواده به طرف آلمان فکر کنیم.» هرچند داعش در عراق به عنوان یک تشکیل نظامی از بین رفته است، ولی هچنان هسته‌های تروریستی در این کشور فعال اند.

برای افریقا، وزارت انکشاف آلمان خواستار انقلاب آموزش و پرورش به ویژه در زمینه آموزش‌های حرفه‌ای شده است، چونکه به گفته مولر، «همه ساله ۲۰ میلیون جوان وارد بازار کار می‌شوند و دنبال زمینه‌های کاری اند.»

وزارت انکشاف آلمان برنامه‌ای را برای تصویب "قانون سرمایه گذاری توسعه ای" روی دست دارد که جایگزین مشوق‌های مالیاتی برای سرمایه گذاری در کشورهای در حال انکشاف شود. آلمان همچنان در نظر دارد تا خطرات این سرمایه‌گذاری‌ها را با به دست آوردن تضمین کاهش دهد. این وزارت تاکید می‌کند که برای آلمان تنها کشورهایی می‌توانند همکار باشند که در زمینه اصلاحات، فعالانه با فساد مبارزه کنند.

منبع اصلی:

 

در همین زمینه