یک مرد کهنسال افغان روی آوار خانه اش نشسته است
یک مرد کهنسال افغان روی آوار خانه اش نشسته است

در پی زلزله مرگبار در جنوب شرق افغانستان، کشورها و سازمان‌های مختلف اعلام آمادگی کردند تا به مردم آسیب دیده امدادرسانی کنند. آلمان گفته است که بدون به رسمیت شناختن طالبان به زلزله‌زدگان در افغانستان کمک می‌کند.

در نتیجه وقوع زلزله مرگباری با قدرت ۶.۱ درجه در مقیاس ریشتر در ولایت های جنوب شرقی افغانستان به گفته مقام های طالبان دست کم ۱۰۰۰ نفر جان باخته و بیش از ۱۵۰۰ تن دیگر زخمی شده اند. صدها خانه ویران شده و مردم به شدت نیازمند کمک هستند. طالبان از جامعه جهانی و سازمان های بین المللی درخواست کمک کرده اند.

در این گزارش تازه ترین ها را در این زمینه می خوانید:

- آلمان بدون رسمیت دادن به طالبان به آسیب دیدگان کمک می کند

- پاکستان، ایران و قطر ارسال کمک ها به مناطق زلزله زده را آغاز کرده اند

- کوریای جنوبی یک میلیون دالر به زلزله زدگان افغانستان کمک می کند

- ایالات متحده امریکا در تلاش گفتگو با طالبان برای امدادرسانی است

- ملل متحد گفته که ظرفیت های مورد نیاز برای عملیات جستجو و نجات را ندارد

- شفاخانه های محل از رسیدگی و درمان به زخمی ها عاجز مانده اند

- مردم زلزله زده به خیمه، غذا، آب آشامیدنی و خدمات صحی دسترسی ندارند

اعلام آمادگی آلمان برای کمک به زلزله زدگان

حکومت فدرال آلمان روز پنجشنبه اعلام کرد که می خواهد بدون به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان در افغانستان، به زلزله زدگان در این کشور کمک کند.

نیلز آنن، سکرتر امور پارلمانی در وزارت کمک های انکشافی آلمان اعلام کرد که این کمک ها بدون توجه به وضع سیاسی در این کشور به مردم افغانستان ارائه می شود.

وی با اشاره به وضع نابسامان حقوق بشری، از جمله تبعیض در برابر زنان گفت که کمک به زلزله زدگان در هماهنگی با طالبان و بدون به رسمیت شناختن حکومت این گروه انجام می شود.

به گفته آنن، کمک های آلمان باید در درجه اول از طریق سازمان های غیردولتی بین المللی و سازمان ملل متحد ارائه شود. وی به شبکه رادیو تلویزیون آلمان گفت: «طالبان هنوز یک سازمان افراطی هستند. در برخورد با حاکمان فعلی در افغانستان باید "بسیار بسیار محتاط” باقی بمانیم.» وی اضافه کرد: «تصور ما این است که در هفته ها و ماه های اخیر، تندروها در میان طالبان قدرت بیشتری گرفته اند.»

به باور این سیاستمدار آلمانی، در قضیه کمک به زلزله زدگان، طالبان نه بلکه افغانستان مطرح است. وی گفته که اگر افغانستان در چنین شرایطی بی ثبات تر گردد، تمام منطقه از عواقب آن متاثر خواهد شد.

محموله کمکی پاکستان در زمان اعزام به سوی مرز افغانستان
محموله کمکی پاکستان در زمان اعزام به سوی مرز افغانستان

کمک های منطقه ای در راه است

این زلزله مرگبار در ولایت های پکتیکا، خوست و ننگرهار در مرز پاکستان رخ داده است. هرچند پاکستان تاکنون از آمار تلفات احتمالی در مناطق هم مرز با افغانستان چیزی نگفته است، اما اعلام آمادگی کرده که به زلزله زدگان در افغانستان کمک کند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی اداره طالبان در توییترش نوشته است که کمک ها از کشورهای همسایه و منطقه در راه هستند. وی گفته پروازهای امدادی از قطر و ایران به زمین نشسته است، در حالی که پاکستان لاری های حامل خیمه، تجهیزات طبی و مواد غذایی را به این سوی مرز زمینی فرستاده است.

کمک نقدی کوریای جنوبی

همزمان وزارت خارجه کوریای جنوبی در سئول اعلام کرده که این کشور یک میلیون دالر را برای کمک به زلزله زدگان در افغانستان اختصاص داده است. این کشور نگفته که این کمک مالی را از چه طریقی به زلزله زدگان افغان خواهد رساند.

هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان در پی این زلزله از جامعه جهانی و سازمان های امدادرسان خواست «تا جایی که ممکن است کمک های شان به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان را دریغ نکنند.»

سازمان مللم متحد: احتمال می رود دو هزار خانه براثر زلزله ویراش شده باشد
سازمان مللم متحد: احتمال می رود دو هزار خانه براثر زلزله ویراش شده باشد

امریکا در جستجوی راه های کمک است

ایالات متحده امریکا از وقوع زمین لرزه ویرانگر در افغانستان ابراز تاسف کرده و گفت که به دنبال راه هایی برای کمک، از جمله از طریق گفتگوهای احتمالی با حاکمان فعلی در افغانستان خواهد بود.

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور امریکا، گفت: «رئیس جمهور بایدن تحولات را زیر نظر دارد و به اداره کمک های انکشافی ایالات متحده "یو اس ای آی دی” و دیگر شرکای حکومت فدرال دستور داده تا گزینه های واکنش ایالات متحده را برای کمک به کسانی که بیشترین آسیب را دیده اند، ارزیابی کنند.»

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور نیز گفت که ایالات متحده با گروه های بشردوستانه فعال در افغانستان که از واشنگتن حمایت دریافت می کنند، در تماس است.

بلینکن در بیانیه ای افزود: «شرکای بشردوستانه ایالات متحده، از جمله با اعزام تیم های طبی برای کمک به افراد آسیب دیده حاضر به اقدام هستند. ما در حال ارزیابی سایر گزینه ها برای پاسخ [به این وضعیت] هستیم.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا نیز گفت که ایالات متحده آماده گفتگو با طالبان است، اما از هرگونه درخواست فوری حاکمان فعلی این کشور بی اطلاع است. پرایس به خبرنگاران گفت: «تصور می کنم واکنش بشردوستانه به زلزله موضوع گفتگوی مقامات امریکایی و طالبان در روزهای آینده باشد.»

امکانات محدود سازمان ملل متحد

انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از وقوع زلزله در افغانستان ابراز تاسف کرده و با قربانیان این فاجعه طبیعی همدردی اش را اعلام نموده است.

وی در توییترش نوشته که اداره های مربوطه سازمان ملل متحد به زلزله زدگان افغان در حد توان خود امدادرسانی خواهند کرد: «سازمان ملل به طور کامل بسیج شده است و تیم های ما در محل هستند. آنها نیازها را ارزیابی کرده و حمایت اولیه را ارائه می دهند.»

رامز الاکبروف، هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد برای افغانستان، به خبرنگاران گفت که احتمالاً نزدیک به ۲۰۰۰ خانه ویران شده است و نبود ماشین آلات تلاش های نجات را کند ساخته است.

وی افزود که سازمان های امدادرسان مرتبط با ملل متحد کمک ها را به محل اعزام کرده اند. سازمان جهانی صحت در افغانستان توییت کرده است: «یک محموله ۹.۸ تنی و ۹۵ متر مکعبی تجهیزات طبی به مناطق زلزله زده افغانستان در راه است. اینها شامل ۳۰ بسته عاجل صحی، ۵۰ بسته جراحی و سایر داروها برای درمان مجروحان در شفاخانه ها است.»

یک زن زلزله زده در بیرون خانه ویران شده اس شب را سپری کرد
یک زن زلزله زده در بیرون خانه ویران شده اس شب را سپری کرد

وضع در محل آشفته است

مقامات محلی می گویند هنوز هم احتمال افزایش شمار تلفات وجود دارد؛ چراکه امکانات کافی برای نجات قربانیان و گیرماندگان احتمالی از زیر آوار وجود ندارد.

تصاویر نشر شده از محل نشان می دهد که مردم تلاش می کنند با دست خالی آوار را کنار زده و اقارب شان را پیدا کنند. نه طالبان و نه هم سازمان های امدادرسان بین المللی امکانات کافی برای عملیات جستجو و نجات را در دسترس ندارند.

رامز الاکبروف، معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان گفت: «ما در این مورد با سفارت ترکیه در محل صحبت کردیم و آنها منتظر درخواست رسمی هستند.»

به باور این مقام ارشد یوناما، ترکیه بهترین گزینه برای ارائه این خدمات می باشد: «ما تنها پس از گفتگو با مقامات دو فاکتوی افغانستان و بر اساس آنچه در واقعیت وجود دارد، می توانیم چنین درخواستی را مطرح کنیم.»

انتقال یک کودک زخمی به شفاخانه
انتقال یک کودک زخمی به شفاخانه

علاوه براین، امکانات کافی برای درمان زخمی ها نیز وجود ندارد.

محمد یحیی ویار، رئیس شفاخانه پکتیکا به خبرگزاری فرانسه گفت که کارمندان صحی تمام تلاش خود را برای درمان زخمی ها انجام می دهند. وی افزود: «کشور ما فقیر و فاقد منابع است. این یک بحران انسانی است. مانند یک سونامی است.»

بی بی هوا، از روی تخت شفاخانه ای در مرکز پکتیکا گفت: «از فامیل ما هفت نفر در یک اتاق، پنج نفر در اتاق دیگر، چهار نفر در یک اتاق دیگر و سه نفر در دیگر اتاق کشته شده اند. دیگر توان حرف زدن ندارم. قلبم ضعیف شده است.»

برای بازماندگان نیز امکانات کافی مثل خیمه، مواد غذایی و دسترسی به آب آشامیدنی و خدمات صحی فراهم نیست.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری