شماری از خبرنگاران افغان در مهاجرت
شماری از خبرنگاران افغان در مهاجرت

شماری از خبرنگاران افغان از ترس طالبان به کشورهای همسایه فرار کرده اند. آنان از بی سرنوشتی، مشکلات اقتصادی و نبود کار شکایت دارند و خواهان انتقال به کشورهای اروپایی، امریکا و کانادا هستند.

بعد از تسلط طالبان در افغانستان، صدها خبرنگار به کشورهای همسایه و منطقه پناه بردند و منتظر انتقال به کشورهای اروپایی، امریکا و کانادا می باشند. این خبرنگاران می گویند که بخاطر بی سرنوشتی، مشکلات اقتصادی، نبود کار و بی توجه سفارتخانه ها و سازمان های بین المللی به مشکلات «روحی و روانی» دچار شده اند.

الیاس طاهری حدود یک دهه فعالیت های خبرنگاری در رسانه های مختلف محلی و ملی انجام داده است، اما بخاطر تهدید و ترس از سوی طالبان، شش ماه می شود که به پاکستان مهاجر شده است.

آقای طاهری می گوید که بخاطر بی توجهی سازمان های بین المللی و کشورهای خارجی نسبت به خبرنگاران افغان، شماری از آنان با مشکلات روحی و روانی و مشکلات اقتصادی روبرو اند. وی افزود:«وضعیت روحی و روانی تمام مهاجرین و خصوصاً خبرنگارانی که در کشورهای همسایه بیجا شده اند، خراب است. به دلیل دوری از خانواده، مشکلات اقتصادی و از دست دادن وظایف شان.»

سازمان های حقوق بشری و حامی رسانه ها می گویند که وضعیت آزادی بیان پس تصرف قدرت از سوی طالبان، نگران کننده است و انوع مختلف خشونت علیه خبرنگاران صورت گرفته است.

شماری دیگر از خبرنگاران از مسئولان رسانه ها انتقاد می کنند و می گویند که بجای کارمندان شان، فامیل و خویشاوندان خود را به کشورهای خارجی انتقال داده اند. سازمان خبرنگاران بدون مرز می گویند که این شکایت به این سازمان نیز رسیده است.

سازمان حامی خبرنگاران: رسانه ها در افغانستان تحت سانسور و فشار فزاینده طالبان قرار دارند

قدیر میرزایی بیش از دو دهه مصروف کار رسانه ای به عنوان خبرنگار و مجری برنامه های سیاسی در رسانه های مختلف در کابل بوده است. او بیش از یک سال است که به ازبکستان مهاجر شده است. آقای میرزایی می گوید:«در یک سال گذشته هیچگونه کمک و همکاری از سوی نهادهای حامی خبرنگاران و کشورهای خارجی برایم صورت نگرفته است. من با مشکلات اقتصادی روبرو می باشم و حتی مریض شده ام.»

شماری از خبرنگاران از برخورد نادرست، نیروهای امنیتی و مسئولان دولتی کشورهای همسایه مانند ایران و پاکستان نسبت به خبرنگاران انتقاد می کنند. قربانعلی نوید یکی دیگر از خبرنگاران می باشد که حدود هشت ماه پیش بخاطر ترس از طالبان به ایران مهاجر شده است. وی نیز از مشکلات اقتصادی و محدودیت گشت و گذار شکای دارد. او افزود:«خبرنگاران با (عدم) تمدید ویزه و عدم داشتن جواز کار روبرو اند و اگر کار کنیم، احتمال رد مرز شدن زیاد است. خبرنگارانی که علیه طالبان و زورمندان در حکومت قبلی گزارش تهیه می کردند، با مشکل روبرو اند.»

وزارت خارجه آلمان اعلام کرده است که ماهانه یک هزار نفر از خبرنگاران، فعالان حقوق بشر و افراد در معرض خطر را از افغانستان به آلمان انتقال میدهد. اما خبرنگاران از این سیاست آلمان انتقاد می کنند و می گویند که باید خبرنگاران افغان که در کشورهای همسایه هستند نیز در این برنامه شامل گردند.

برنامه انتقال افراد در معرض خطر به تاریخ ۱۷ اکتوبر امسال اعلام شد و قرار است که تا ماه سپتامبر ۲۰۲۵ ادامه داشته باشد. این افراد از سوی وزارت خارجه آلمان، نهادهای خبرنگاری و حقوق بشری شناسایی می شوند.

مرتضی رحیمی عضو سازمان خبرنگاران بدون مرز در آلمان به دویچه وله گفت که خبرنگارانی شامل این پروسه می شوند که در افغانستان حضور و در معرض خطر قرار داشته باشند. آقای رحیمی افزود:« خبرنگاران افغان که خارج از افغانستان و کشورهای همسایه می باشد شامل این برنامه نمی باشد. اما سازمان خبرنگاران بدون مرز در تلاش است که این افراد نیز شامل گردد.»

به گفته آقای رحیمی، سازمان خبرنگاران بدون مرز، تاکنون بیش از ۱۵۹ خبرنگار را با فامیل های شان به آلمان انتقال داده است.

در یک سال گذشته بیشترین مهاجر افغان و افراد آسیب پذیر را امریکا، آلمان و کانادا انتقال و پذیرفته است. قرار است که این روند از سوی این سه کشور در آینده هم جریان داشته باشد.

گفتنی است که هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان «یوناما» از ثبت موارد نقض حقوق بشری علیه بیش از ۲۰۰ خبرنگار از آگست سال ۲۰۲۱ به این سو خبر داده است. این قضایا شامل دستگیری های خودسرانه، بدرفتاری، تهدید و ارعاب خبرنگاران عنوان شده است.

 برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری