عکس از دویچه وله/ آلمان مصمم است که با ایتالیا در مبارزه با مشکلات مهاجرین همکاری کند.
عکس از دویچه وله/ آلمان مصمم است که با ایتالیا در مبارزه با مشکلات مهاجرین همکاری کند.

آلمان و ایتالیا می خواهند در بحران مهاجرت باهم همکاری تنگاتنگ داشته باشند. صدراعظم آلمان در یک نشست مطبوعاتی با نخست وزیر ایتالیا گفت که ایتالیا یکی از کشورهایی است که "به عنوان کشور ورودی پناهجویان زیادی را" پذیرفته است.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است که آلمان و ایتالیا باید در مورد چگونگی دستیابی به یک حکومت پایدار در لیبیا و آموزش بهتر گارد ساحلی در این کشور، از نزدیک همکاری کنند زیرا مهاجران افریقایی از لیبیا توسط قاچاقبران در قایق‌های غیرمعیاری به جانب اروپا فرستاده می شوند.

بسیاری از پناهجویانی که می‌خواهند از طریق بحیره مدیترانه وارد اتحادیه اروپا شوند، ابتدا وارد لیبیا می شوند. این کشور زمانی تحت استعمار ایتالیا قرار داشت. مرکل در جریان صحبت‌های خود با جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا بیان کرد که باید اطمینان حاصل شود که پناهجویان در لیبیا مورد مراقبت بهتر قرار بگیرند و این نکته بررسی شود که آیا در صورت لزوم پروسه پناهندگی اجرا شود یا نه. به گفته او، آلمان و ایتالیا می خواهند در مورد همین مسایل "بسیار نزدیک" با هم همکاری نمایند. مرکل افزود که "ما می‌خواهیم از خواست ایتالیا برای همبستگی حمایت کنیم."

بعد از حضور مشترک این دو سیاستمدار در کنفرانس مطبوعاتی، قرار بر این شد که در جریان غذای شام در مورد روابط دوجانبه و مسایل اروپایی و بین المللی صحبت گردد. کونته که عضو هیچ حزبی نیست، حکومت متشکل از ائتلاف جنبش عوامگرای پنج ستاره و حزب ضد خارجی «لیگا» را رهبری می کند. اخیراَ بعد از این که ایتالیا به کشتی نجات اکواریوس با ۶۳۰ مهاجر اجازه لنگر انداختن نداد، بحران پناهندگان اروپا بار دیگر تشدید شد.

جوزپه کونته از اظهارات مرکل در قبال همبستگی با ایتالیا استقبال کرد. او خواستار تجدید نظر در توافقنامه دوبلین شد که بر اساس آن پناهجویان باید در همان کشوری درخواست پناهندگی بدهند که در آن برای اولین بار وارد خاک اتحادیه اروپا شده اند. بسیاری از پناهجویان از طریق یونان و ایتالیا وارد اتحادیه اروپا می‌شوند. کونته گفت که نیاز به همبستگی بیشتر می رود. وی تاکید کرد که ایتالیا از کمک‌های مالی آلمان در تلاش ها برای باثبات سازی لیبیا قدردانی می کند.

منبع

 

در همین زمینه