واسکت‌های نجات مورد استفاده مهاجران در سواحل لیبیا روز ١٩ جون، عکس از AFP
واسکت‌های نجات مورد استفاده مهاجران در سواحل لیبیا روز ١٩ جون، عکس از AFP

با ناپدید شدن ٦٣ مهاجر در آب‌های لیبیا در روز یکشنبه گذشته، طی سه روز، شمار مجموعی ناپدید‌شدگان در مدیترانه به ١٧٠ نفر رسید. به گفته سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، رقم مهاجرانی که در سال ٢٠١٨ جان خود را در مدیترانه از دست داده‌اند به یک هزار نفر می‌رسد.

رقم ١٧٠ نفر شامل مهاجرانی می‌شود که در فاصله روز جمعه ٢٩ جون و یکشنبه ٣٠ جون در مدیترانه غرق شده‌اند.

جنرال ایوب قاسم، سخنگوی نیروهای دریایی لیبیا گفته است که ۴١ مهاجر که واسکت‌های نجات به تن داشتند از غرق شدن نجات یافته‌اند. او تاکید کرد که «محافظان ساحلی هیچ جسدی را در محل حادثه نیافته‌اند.» برخی از مهاجران نجات یافته گفته‌اند که قایق حامل پناهجویان هنگام غرق شدن  در آب‌های "القره بوللی"، در حدود ٥٠ کیلومتری طرابلس، ١٠۴سرنشین داشت.

منطقه القره بوللی در چند ماه اخیر به محل عمده حرکت قایق‌های مملو از مهاجران به سوی اروپا بدل شده‌است.

به گفته جنرال قاسم ایوبی، یک کشتی محافظان ساحلی لیبیا روز دوشنبه این هفته با ٢٣٥ مهاجر، از جمله ٥۴ کودک و ٢٩ زن، که طی دو عملیات جداگانه در منطقه نجات داده شده بودند در بندر طرابلس لنگر انداخت.

سازمان بین المللی مهاجرت می‌گوید بر اساس تازه ترین آمار، رقم مهاجرانی که در سال  ٢٠١٨ در مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند به یک هزار نفر می رسد. به گفته عثمان بالبیسی، رئیس دفتر سازمان بین المللی مهاجرت در لیبیا، « تعداد قربانیان در آب‌های ساحلی لیبیا به نحوی هشدار دهنده افزایش یافته است.» او با انتشار بیانیه‌ای گفته‌است: « قبل از آن که اروپا جلو عبور از مدیترانه را بگیرد، قاچاق‌بران از ناامیدی مهاجران حد اعظم استفاده را می کنند.»

هفته گذشته جنرال قاسم نیز هشدار داده بود که قاچاق‌بران با نگرانی از بسته شدن مرزهای اروپا، تلاش دارند حرکت مهاجران از لیبیا به سوی اروپا را تسریع کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از روز جمعه گذشته بیش از یک هزار مهاجر توسط محافظان ساحلی لیبیا متوقف یا نجات داده شده‌اند. این مهاجران بعد از  انتقال به خشکه از سوی مقام های لیبیا به مراکز بازداشت فرستاده می‌شوند.


 

در همین زمینه