عکس از دویچه وله/ ایتالیا در نظر دارد که بنادر خود را به روی کشتی‌های نجات‌دهنده پناهجویان کاملاٌ مسدود کند.
عکس از دویچه وله/ ایتالیا در نظر دارد که بنادر خود را به روی کشتی‌های نجات‌دهنده پناهجویان کاملاٌ مسدود کند.

وزیر داخله راستگرای ایتالیا تا به حال جلو چند کشتی نجات حامل آوارگان را گرفته است. او می‌گوید که این کشتی ها نباید در سواحل ایتالیا لنگر بیندازند و می‌خواهد شمار آوارگانی را که وارد این کشور می‌شوند، به صفر برساند.

ایتالیا می‌خواهد در آینده هم مانع لنگرانداختن کشتی هایی شود که در دریای مدیترانه برای نجات آوارگان ماموریت انجام می‌دهند. ماتئو سالوینی، وزیر داخله ایتالیا در حساب تویترش نوشت که او این خبر را طی دیداری که قرار است روز پنجشنبه در اینس بروک برگزار شود، به همکاران اروپایی‌اش خواهد داد.

سالوینی افزود، متاسفانه حکومت های ایتالیا در پنج سال گذشته معاهده هایی را به امضا رسانده اند که براساس آن "همه این کشتی ها مهاجران را در ایتالیا پیاده می‌کنند". وزیر داخله ایتالیا معاون رئیس حکومت است و رهبری حزب راستگرای افراطی "لگا نورد" (اتحادیه شمالی) را نیز بر دوش دارد.

سالوینی به این ترتیب به کشتی «ساموئل بکت» اشاره کرد که شنبه شب، در بندر مسینا واقع درجزیره سیسیلی لنگر انداخت. این کشتی نیروی بحری ایرلند، حامل ۱۰۶ آواره بود.

"سوفیا"، "تریتون"، ...

سالوینی درباره "ماموریت" های نجات، جمع آوری آوارگان یا بازداشت قاچاقبران در بحیره مدیترانه اشاره بیشتری نکرد.

این در حالی است که ماموریت نظامی اتحادیه اروپا نیز با نام اختصاری "سوفیا" یکی از ماموریت‌های نجات در دریای مدیترانه است. نیروهای بحری چندین کشور عضو وظیفه جمع آوری قایق های آوارگان و بازداشت قاچاقبران احتمالی را دارند.

فرماندهی ماموریت «سوفیا» را ایتالیا برعهده دارد و مقر اصلی آن نیز در این کشور می‌باشد. در یک ماموریت دیگر به نام «تریتون» که مسئولیت آن بر دوش "آژانس حفاظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا" (فرانتکس) است، کشتی های ائتلاف نظامی ناتو نیز اشتراک دارند.

حکومت ایتالیا استفاده از بندرهای این کشور را برای سازمان های امدادی که آوارگان را در بحر نجات می‌دهند، ممنوع کرده است.یکی از کشتی‌های حامل پناهجویان هنگام غرق شدن در بحیره مدیترانه.

ماتئو سالوینی، وزیر داخله راستگرای ایتالیا

یک کشتی نجات آلمانی به نام «لایف لاین» با ۲۳۴ آواره که متعلق به یک سازمان امدادگر با همین نام است، به خاطر این ممنوعیت روزها در بحیره مدیترانه سرگردان بود تا این که در پایان ماه جون اجازه لنگر انداختن در کشور جزیره‌ای مالتا را یافت. اما کاپیتان این کشتی باید در محکمه پاسخگو باشد.

ایتالیا کشتی نجات فرانسوی «اکواریوس» را نیز که شامل ۶۳۰ آواره بود، رد کرد. در نهایت آوارگان اجازه یافتند در اسپانیا از کشتی پیاده شوند.

ایتالیا به لیبیا کشتی می فرستد

طبق اطلاعات حکومت ایتالیا، از آغاز سال تا به حال تقریبا ۱۶ هزار و ۷۰۰ تن به سواحل ایتالیا رسیده اند. ۱۱ هزار تن از آن‌ها از لیبیا به آنجا آمده اند.

وزارت داخله ایتالیا اعلام کرد که به این ترتیب شمار آوارگان در مقایسه با سال پیش تر، ۸۰ درصد کاهش یافته است. سالوینی می‌خواهد شمار آوارگان تازه وارد را به صفر برساند. ایتالیا به این منظور تجهیزات گارد ساحلی لیبیا را افزایش می‌دهد که قرار است قایق‌های آوارگان را در برابر ساحل این کشور متوقف کند.

اما سازمان ملل از نقض حقوق بشر در لیبیا بارها انتقاد کرده است و می‌گوید که آوارگان در این کشور در معرض تجاوز جنسی، شکنجه قرار دارند و با آن‌ها به اشکال مختلف بدرفتاری می‌شود. در لیبیا جنگ داخلی و هرج و مرج حاکم است.

منبع: دویچه وله

 

در همین زمینه