شماری از پناهجویان اخراج شده از آلمان در کابل
شماری از پناهجویان اخراج شده از آلمان در کابل

شماری از پناهجویان افغان که اخیراً در یک گروه ۶۹ نفری به افغانستان فرستاده شدند، مدعی اند که اخراج آنان غیرقانونی بوده است. یکی از این پناهجویان که مهاجر نیوز با او صحبت کرده، مدعی است که قبل از دریافت پاسخ دادگاه دوم به اعتراض‌اش، اخراج شده است.

۶۹ پناهجوی افغان که درخواست پناهندگی شان در آلمان رد شده بود، در تاریخ ۳ جولای سال جاری از آلمان اخراج شدند. یکی از این افراد پس از رسیدن به کابل خود را حلق‌آویز کرد. همزمان با آن در یک مورد دیگر، اخراج سمیع ا.، یک شهروند تونسی به کشورش که پنجشنبه هفته گذشته انجام شد، باعث ایجاد سردرگمی شده است. یک محکمه در شهر گلزین کیرشن آلمان اعلام کرد که این کار غیرقانونی بوده و خواهان بازگشت بلافاصله سمیع ا. به آلمان شد. گفته‌ می‌شود این فرد محافظ سابق اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده بوده و آموزش‌های تروریستی را نیز فرا گرفته بود. اما تونس از پس فرستادن او به آلمان خودداری می‌کند.

 پس از این رویداد‌ها مسئله چگونگی اخراج پناهجویان و این‌که آیا این اخراج‌ها قانونی استند یا نه، یکبار دیگر بالاگرفت.

عکس از سردار ولی سدوزی

سردار ولی سدوزی، یکی از مهاجران افغان است که در تاریخ سه جولای با ۶۸ تن دیگر از آلمان به کابل فرستاده شد. او در ماه نومبر سال ۲۰۱۵ به آلمان آمده و در شهر ورتسن ایالت زاکسن زندگی می‌کرد. وی به مهاجر نیوز گفت که یکبار پرونده پناهندگی‌اش ازسوی اداره مهاجرت رد شده و باردوم هم از سوی دادگاه اداری.او در این گفتگو درخواست محکمه دوم را مطرح کرد. وی مدعی است که قبل از بررسی پرونده‌اش از سوی دادگاه دوم اخراج شده، اما توماس کونیکر وکیل مدافع‌اش می‌گوید که پرونده پناهندگی این مهاجر بسته شده بود.

او به مهاجر نیوز گفت: «این مهاجر افغان سه بار پاسخ رد دریافت کرد، یک بار از اداره مهاجرت و بار دیگر از سوی دادگاه اداری لایبزیگ و در نهایت از طرف دادگاه عالی اداری زاکسن».

مشکل در کجاست؟

وکیل پرونده سدوزی می گوید که در تاریخ ۲۰ دسمبر ۲۰۱۷ به موکلش نامه نوشته که روند پناهندگی او به پایان رسیده و از محکمه دوم هم جواب رد گرفته است. اما این نامه ظاهراً به سدوزی نرسیده و در تاریخ ۲۷ دسمبر ۲۰۱۷ دوباره از طرف اداره پوست به وکیل مدافع وی مسترد می گردد.

این مهاجر رد شده افغان که مدعی است بنابر مشکلات خانوادگی افغانستان را ترک کرده بود، اکنون در «حالت ترس» در کابل بسر می‌برد و می‌گوید که اخراجش غیرقانونی بوده و از فیصله دادگاه دوم اصلاً آگاهی نداشته است.

او تاکید می‌کند که در آلمان قرداد کاری داشته و در فروشگاه زنجیرا‌ی «الدی» مشغول به کار بوده. از آنجایکه وی پاسپورت افغانستانی دارد هویت‌اش نیز مشخص می‌باشد. این پناهجوی افغان در تاریخ ۳۰می ۲۰۱۸ برگه عدم مسئولیت جنایی خود را نیزاز اداره‌های دولتی آلمان دریافت کرده بود.

سردار ولی سدوزی به مهاجر نیوز گفت: «من برگه عدم مسئولیت جنایی از پولیس دریافت کرده بودم و هیچ مشکلی نداشتم.در دوم جولای با الدی شروع به کار کردم. اداره امور خارجی‌ها نیز با این‌کار موافقت کرده بود. یک روز بعدا از آغاز کار پولیس مرا بازداشت کرد». او افزود: «هرچند قردادکاری و اعتراض‌نامه ام را برای دادگاه دوم و به پولیس نشان دادم، اما این کار موثر واقع نشد».   

آیا کار، داشتن مدرک هویت و عدم مسئولیت جنایی ابزارهای بازدارنده اخراج اند؟

به دنبال حمله خونین به سفارت آلمان در ماه می سال گذشته، حکومت فدرال تصمیم گرفت که تنها پناهجویانی را به افغانستان اخراج کند که مرتکب جرم می‌شوند، هویت شان را پنهان می‌کنند و یا آدم‌های خطرناک به شمار میروند.

توماس کونیکر در این مورد می گوید: «تا سه چهار ماه پیش چنین چیزی ممکن بود، اما حالات این گونه نیست. مسلماً این عمل با تغییرات سیاسی در آلمان رابطه دارد زیرا ما حالا  یک وزیر داخله جدید داردیم. آقای زیهوفر می‌خواهد روند اخراج مهاجران را تقویت کند. ایالت زاکسن هم از راهکار بایرن کاملاً  حمایت می‌کند».   

انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خواستار پیشگیری برخورد جدی در برابر پناهجویان رد شده گردید.

اخیراً انگلا مرکل صدراعظم آلمان اعلام کرد که گزارش ‌تازه‌ای را برای وی در مورد وضعیت افغانستان تهیه کرده اند و مبتنی بر آن، محدودیت‌ها برداشته شده و اخراج پناهجویان افغان به طور معمول انجام می‌گیرند.

یک جوان دیگر افغان احتمالاً غیر قانونی اخراج شده است

به تازگی گزارش‌هایی نشر شده که بر اساس آن‌ها اخراج یکی از پناهجویان افغان که اخیراً با این جمع به کابل بازگردانده شده، خلاف قانون بوده است. براساس یک گزارش تحقیقی تلویزیون «ان آر دی» آلمان، نصیب الله س. پناهجوی ۲۰ ساله در شهر میلنبورگ فورپومیرن زندگی می‌کرد و در سال ۲۰۱۵ درخواست پناهنگی‌اش را به اداره مهاجرت آلمان ارائه کرده بود. اما این درخواست او در فبروری سال ۲۰۱۷ رد شده بود. او در مورد این تصمیم به دادگاه اعتراض نمود، اما پیش از آن‌که در مورد پرونده وی فیصله از سوی دادگاه صورت گیرد، از آلمان اخراج شد. این تلویزون آلمانی از یک سخنگوی محکمه گرافسوالد این‌گونه نقل قول کرده که «بخاطر جریان روند قضایی پرونده پناهندگی نباید این اخراج اتفاق می‌افتاد». سونیا اشتیفان، وکیل نصیب الله گفته است که او در حال حاضر درخواست کرده است که مقامات زمینه بازگشت موکلش به آلمان را فراهم گردانند تا بتواند روند محکمه اش به پایان برسد.

پناهجویان در حال کار آموزی

انتقاد از اخراج مهاجران جذب شده در جامعه آلمان

در این میان هوبرتوس هایل، وزیر کار آلمان در مصاحبه‌ای از مقامات ایالتی انتقاد کرده که چرا پیوسته پناهجویان بیشتری از میان افراد جذب شده در جامعه را اخراج می‌کنند. او به نشریه «آگسبورگر آلگماینه» گفته است: «برخی مواقع احساس می‌کنم که افرادی مجبور می‌شوند که آلمان را ترک کنند که حق‌شان این نیست.»

این سیاستمدار حزب سوسیال دمکرات، نسبت به پیامدهای منفی اخراج پناهجویان آموزش دیده هشدار داده و آن را به ضرر جامعه و شرکت‌هایی دانسته که روی این افراد سرمایه‌گذاری کرده یا به آن‌ها کار داده‌اند.

 

در همین زمینه