عکس از دویچه وله/ رقم پناهجویانی که به گونه داوطلبانه آلمان را ترک می‌کنند رو به کاهش بوده است.
عکس از دویچه وله/ رقم پناهجویانی که به گونه داوطلبانه آلمان را ترک می‌کنند رو به کاهش بوده است.

شمار افرادی که با استفاده از کمک‌های دولتی و به صورت داوطلبانه آلمان را ترک کرده اند رو به کاهش است. رئیس اداره مهاجرت و فدرال آلمان با افزایش مشوق مالی برای بازگشت پناهجویان مخالفت کرده است.

 بر بنیاد اطلاعات وزارت داخله فدرال آلمان، آمار پناهجویانی که در بدل دریافت کمک‌های دولتی و به گونه داوطلبانه این کشور را ترک کرده اند، در سال جاری پایین آمده است.  یافته‌های این وزارت نشان می‌دهد که در پنج ماه نخست امسال، نهادهای موظف با درخواست کسب حمایت ۷۵۰۰ پناهجوی رد‌شده که خواسته اند به کشورشان برگردند، موافقت کرده است.

 با توجه به رقم یادشده، در هر ماه ۱۵۰۰ نفر به گونه داوطلبانه آلمان را ترک کرده اند. در سال گذشته میلادی، شمار افراد داوطلب ترک کننده در هر ماه، به ۲۵۰۰ تن می‌رسید.

در سال ۲۰۱۶، در مجموع ۵۴ پناهجو با استفاده از کمک‌های برنامه حمایت و پشتیبانی مالی نهادهای فدرال و ایالتی آلمان تصمیم گرفته بودند که به کشورشان برگردند. رقم این افراد در هر ماه سال یادشده ، حدود ۴۵۰۰ تن را احتوا می‌کرد.

اداره مهاجرت وپناهندگی فدرال یکی از دلایل عمده در کاهش شمار کسانی که داوطلبانه آلمان را ترک می کنند، پایین آمدن رقم کلی شمار مهاجرین و پناهجویانی دانسته است که در دو سال پسین، درخواست پناهندگی خود را به اداره‌های مربوطه در آلمان تسلیم نموده اند. این اداره مسئولیت برنامه حمایت و پشتیبانی مالی را به عهده دارد.

در سال ۲۰۱۶، برای نخستین بار ۷۲۲ هزار و ۳۷۰ تن در آلمان تقاضای پناهندگی کرده بودند. این رقم در سال گذشته ۱۹۸ هزار و ۳۱۷ مورد ثبت شده است. در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ کاهش در شمار تقاضاهای پناهندگی ادامه داشته که در این مدت، آمار آنان به ۸۱ هزار و ۷۶۵ مورد رسیده است.

اعطای پاداش برای ترک کنندگان از سال ۲۰۱۷ آغاز شد

حکومت آلمان فدرال از فبروری سال ۲۰۱۷، افزون بر متقبل شدن هزینه‌های حمایت مالی و کمک‌های دیگر، در چارچوب کمک به ادغام و آغاز دوباره (StarthilfePlus) برای پناهجویان و شهروندان خارجی که این کشور را داوطلبانه ترک کنند، پاداش می‌دهد.

در نامه وزارت داخله آلمان عنوان شده است که با این اقدام «قرار است اشخاصی که چشم انداز اندکی برای اقامت در آلمان دارند، برای خروج سریع و داوطلبانه از کشور» تشویق شوند.شهروندان افغانستان و عراق از مشوق‌های مالی استفاده بیشتر نموده اند.

پناهجویان بزرگسالی که می‌خواهند آلمان را ترک کنند، معمولا ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو دریافت می‌کنند. برای اطفال زیر ۱۲ سال نصف این کمک در نظر گرفته شده است. اگر شمار اعضای خانواده‌ به بیش از چهار تن برسد، آن‌ها ۵۰۰ یورو پول اضافه نیز به دست می‌آورند.

متقاضیان حمایت مالی، بالاترین مبلغ ممکن را که ۱۲۰۰ یورو است زمانی دریافت می‌کنند که پیش از بسته شدن پرونده پناهجویی‌شان، تصمیم بگیرند که خاک آلمان را ترک کنند.

شهروندان کشورهای عراق و افغانستان از این مشوق‌های برگشت به کشورهای‌شان استفاده بیشتر نموده اند.

«تشویق پناهجویان به بازگشت به کشورهای ناامن انزجار آور است»

حزب چپ‌های آلمان نسبت به برنامه یادشده همواره انتقاد کرده است. اولا یِلپکه، نماینده این جناح سیاسی در پارلمان آلمان پیش از این گفته بود: «این که ما برای بازگشت به کشورهایی که جنگ در آن بیداد می کند، تبلیغ کنیم و به پناهجو و خانواده‌اش پول بدهیم تا آن‌ها خودشان را به خطر بی‌اندازند، به اندازه کافی انزجارآور است. اما دادن پاداش به آن‌هایی که از حق و حقوق‌شان چشم پوشی می‌کنند، غیرانسانی است».

هانس اِکهارد زُمَر، رئیس جدید اداره مهاجرت و پناهندگان فدرال در اویل ماه جون اعلام کرد که مسئولان در آینده سعی می‌کنند بیشتر با مشورت دادن به شهروندان خارجی که حق ماندن در آلمان را ندارند، آن‌ها را به ترک این کشور متقاعد کنند. زُمَر گفت: «بازگشت داوطلبانه بهتر از اخراج پناهجویان است».

رئیس جدید این نهاد با افزایش بیشتر مشوق‌های مالی مخالفت کرده افزود: «این مبلغ نباید آن قدر بالا باشد که مهاجران کشور خور دا ترک کرده و برای دریافت آن  به آلمان بیایند».

منبع: دویچه وله-آلمانی


 

در همین زمینه