عکسی از یک قایق حامل مهاجران در دریای مدیترانه. تاریخ: ۱۵/۰۱/۲۰۱۸. عکس از: رویترز.
عکسی از یک قایق حامل مهاجران در دریای مدیترانه. تاریخ: ۱۵/۰۱/۲۰۱۸. عکس از: رویترز.

یکی از دریا‌سالاران گارد ساحلی ایتالیا در مصاحبه‌ای با یک روزنامه ایتالیایی از سیاست‌های ماتئو سالوینی وزیر داخله این کشور در رابطه با بستن بندرهای ایتالیا به روی مهاجران به شدت انتقاد کرد.

سخت‌گیری‌های دولت عوام‌‎گرای ایتالیا در برخورد با مسئله مهاجرت موجب برآشفتگی گارد ساحلی این کشور شده است. هفته گذشته یکی از دریا‌سالاران گارد ساحلی ایتالیا ــ که نخواست نامش فاش شود ــ در مصاحبه‌  با روز نامه «Il Sole 24 Ore» از سیاست‌های دولت این کشور به شدت اعتراض کرد. بر اساس گفته‌های وی، لیبیا «مکان امن» برای مهاجران نیست.  

همچنین، این دریاسالار از نبود فرمان رسمی در مورد بستن بندر‌های ایتالیا گفته و سیاست‌های سختگیرانه وزیر داخله ایتالیا را مورد انتقاد قرار داده است. تصمیم‌های  دولت ایتالیا در مورد مهاجرت منجر به سردرگمی گارد ساحلی  این کشور شده است و حالا آن‌ها روز‌ها منتظر می‌مانند قبل از آن‌که اجازه کمک به مهاجران را به دست آورند.

از ماه جون سال جاری به این سو، گارد ساحلی ایتالیا ــ که در گذشته مسئولیت هماهنگی برنامه‌های نجات مهاجران را به عهده داشت ــ مجبور است مهاجران را به کشور لیبیا بفرستد. به عبارت دیگر، حال مدیریت این هماهنگی‌ها در دریای مدیترانه به کشور لیبیا واگذار شده است.   

چهار شنبه شب، یک دریا سالار دیگر به نام جوانی پتورینو (Giovanni Pettorino) یاد آور خاطرات سلوتور تودرو (Salvatore Todaro) شد. سلوتور تودرو دریانوردی بود که در سال ۱۹۴۰ سرنشینان یک کشتی در حال غرق شدن را ــ با در معرض خطر قرار دادن خود ــ نجات داده بود. جوانی پتورینو می‌گوید: «ما دریانورد هستیم، دریانوردان ایتالیایی، و نجات دادن جان انسان‌ها یکی از کار‌هایی است که انجام می‌دهیم.»

اولویت دادن به نجات جان انسان‌ها کاری است که گارد ساحلی ایتالیا همیشه آن‌ را انجام داده. به طور مثال، در ماه جولای سال جاری دولت ایتالیا به گارد ساحلی این کشور دستور داده بود که کشتی‌ای را که حامل ۴۵۰ مهاجر بود نجات ندهد و این کار را به عهده کشور مالتا بگذارد. گارد ساحلی ایتالیا از این دستور سرپیچی کرده به کمک مهاجران شتافته بود.  

حدود۱۳۰۰ افسر گارد ساحلی ایتالیا در امتداد ۸۰۰۰ کیلومتر در سواحل این کشور فعالیت می‌کنند. از این تعداد، حدود ۲۰۰ افسر در نزدیکی سواحل لیبیا فعالیت کرده به کمک مهاجران می‌پردازند.

قابل یاد آوری است که بر اساس گفته‌های سازمان بین‌المللی مهاجرت (OIM) از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از۱۵۰۰ پناهجو در مسیر مهاجرت در دریای مدیترانه جان باخته‌اند.   

 

در همین زمینه