فرودگاه رواسی شارل دوگل. عکس از: رویترز.
فرودگاه رواسی شارل دوگل. عکس از: رویترز.

بر اساس گزارش‌های یک سازمان کمک به مهاجران، «Anafé»، هفده مهاجر زیر سن و تنها در حال حاضر در میدان هوایی رواسی «Roissy» در بازداشت به سر می‌برند و اجازه انجام دادن هیچ کاری را ندارند.

بازداشت هفده مهاجر زیر سن و تنها در میدان هوایی رواسی جزو حوادث نادر در فرانسه است. بر اساس گفته‌های «Anafé» ــ یکی از نهاد‌های  غیر دولتی که به مهاجران کمک می‌کند ــ در جمع این مهاجران زیر سن یک کودک ۱۰ ساله نیز حضور دارد. ظاهراً همه آن‌ها همزمان به فرودگاه رواسی شارل دوگل (Roissy-Charles-de-Gaulle) در شهر پاریس رسیده‌اند و از ۱۵ روز به این سو در بازداشتگاه این فرودگاه که به آن «ZAPI» می‌گویند به سر می‌برند.

با توجه به جعلی بودن مدارک این مهاجران و نبود اسناد هویت واقعی، شناسایی آن‌ها مشکل شده است. به عبارت دیگر، هنوز کارکنان میدان هوایی رواسی نمی‌دانند که این مهاجران اهل کدام کشور هستند.

باید یاد آور شد که بازداشتگاه فرودگاه رواسی فقط  توانایی پذیرش ۶ فرد زیر سن را دارد و ۱۱ تن این نوجوانان در بخشی که مربوط به بزرگ سالان است به سر می‌برند. این عمل مغایر ماده ۳۷ کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودکان است.

چه سرنوشتی در انتظار این جوانان است؟

طبق قوانین فرانسه، افراد زیر سن و تنها از کمک شخصی که به صورت رسمی به وضعیت آن‌ها رسیدگی می‌کند بهره‌مند می‌شوند. علاوه بر این، میانجیانی که برای هلال احمر کار می‌کنند نیز به افراد زیر سن کمک می‌کنند. آن‌ها هر روز این جوانان را همراهی می‌کنند.  

افراد زیر سن و بزرگسالان نیز حد اکثر به مدت ۲۰ روز در این نوع بازداشتگاه‌ها نگهداری می‌شوند. اما، ۴ روز پس از بازداشت هر فرد، قاضی وارد صحنه می‌شود. آزاد ساختن جوانان زیر سن یکی از کار‌هایی است که قاضی می‌تواند در مورد آن تصمیم بگیرد و رای بدهد. افراد زیر سن می‌توانند از قاضی بخواهند که «نهاد کمک‌های اجتماعی برای کودکان» (ASE) از آن‌ها پشتیبانی کند.

آیا می‌توان در بازداشتگاه فرودگاه در خواست پناهندگی کرد؟

بله، اما مهاجران باید از این‌که چنین چیزی امکان دارد آگاهی داشته باشند. در آن صورت، درخواست پناهندگی آن‌ها توسط پلیس ثبت شده و سپس به اداره «افپرا» (اداره پناهندگی که به آن  سازمان حفاظت از پناهندگان و افراد بدون تابعیت کشور فرانسه نیز گفته می‌شود) فرستاده می‌شود. در نهایت، یکی از کارکنان که مسئولیت رسیدگی به پرونده مهاجران را در «افپرا» دارد به بازداشتگاه می‌رود و با فرد متقاضی مصاحبه می‌کند. هدف از این مصاحبه تشخیص وضعیت واقعی فرد متقاضی پناهندگی است.  

پاسخ مثبت و یا منفی «افپرا» چه تاثیری روی پرونده فرد زیر سن دارد؟

طبق قوانین فرانسه، وزارت داخله این کشور ــ پس از مشورت با «افپرا» ــ در مورد درخواست پناهندگی افراد بازداشت‌شده تصمیم می‌گیرد. این وزارت می‌تواند به فرد متقاضی اجازه بدهد که وارد خاک فرانسه شود و در آن صورت وی دیگر در بازداشتگاه به سر نخواهد برد. اگر جواب وزارت داخله منفی باشد، فرد متقاضی به کشوری که از طریق آن وارد فرانسه شده فرستاده می‌شود.

 

در همین زمینه