یک مهاجر در عرصه کشتی Open Arms هنگام رسیدن به بندر الجزیره، روز ٩ اگست. عکس از خبرگزاری رویترز، خوان مدینا
یک مهاجر در عرصه کشتی Open Arms هنگام رسیدن به بندر الجزیره، روز ٩ اگست. عکس از خبرگزاری رویترز، خوان مدینا

کاخ الیزه فرانسه اعلام کرد که ٢٠ مهاجر از جمع ٨٧ مهاجر کشتی Open Arms را که روز پنجشنبه ٩ اگست به اسپانیا رسیده‌اند بعد از بررسی وضعیت فردی آن‌ها به عنوان پناهنده خواهد پذیرفت. این چهارمین بار است که فرانسه بخشی از مهاجرانی را که وارد فرانسه یا ایتالیا می‌شوند در خاک خود می‌پذیرد.

دفتر کاخ الیزه در توضیح این اقدام فرانسه گفته است که « در چارچوب همبستگی اروپایی» و « با درنظرداشت وضعیت کنونی در اسپانیا که با تعداد زیادی از مهاجران روبروست» فرانسه تصمیم گرفته است بخشی از مسافران را، مانند آن‌هایی که در ولانسیا، مالتا یا پوزالو در سویس پیاده شدند، به عنوان پناهنده بپذیرد.

 کشتی Open Arms روز ٢ اگست ٨٧ مهاجر را در آب‌های لیبیا هنگامی از  دریا نجات داد که آنان نزدیک به ٥٠ ساعت را بدون آب در یک قایق بادی سپری کرده بودند. بیشتر این مهاجران از منطقه دارفور در سودان هستند.

کشتی متعلق به سازمان امدادی Proactiva بعد از اینکه ایتالیا از پذیرفتن آن خودداری کرد در بندر الجزیره در جنوب اسپانیا لنگر انداخت.

اسپانیا اولین کشور ورودی مهاجران به اروپا

به گفته کاخ ریاست جمهوری فرانسه، یک تیم متشکل از ماموران سازمان حفاظت از پناهجویان و افراد بدون تابعیت در فرانسه ( اوفپرا) به زودی وارد اسپانیا خواهد شد تا وضعیت فردی پناهجویان تازه وارد را بررسی و آن‌‌هایی را که « نیاز به حفاظت» دارند مشخص کند.

بیشتر بخوانید: حدود ١٣٠ تن از مهاجران "اکواریوس" و"لایف‌لاین" در فرانسه پذیرفته خواهند شد

بر اساس توضیحات کاخ الیزه، تصمیم پذیرفتن این پناهجویان در مطابقت با روحیه تصامیم شورای اروپا در ماه جون گذشته گرفته شده که توصیه می کند راه حل‌های مشترک و هماهنگ شده میان کشورهای عضو جستجو گردد.

بعد از این که ایتالیا بنادر خود را به روی کشتی‌های نجات در دریا بست، اسپانیا به اولین کشور ورودی مهاجران به اروپا بدل شده است.


 

در همین زمینه