انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل.
انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است که گفتگوها با یونان برای پس گرفتن پناهجویانی که قبلا در آنجا درخواست داده اند، خوب پیش رفته است. او یاد آور شده است که مذاکرات مشابهی با ایتالیا نیز جریان دارد.

آلمان هفته گذشته با اسپانیا به توافق رسید تا این کشور پناهجویانی را که پیشتر در آنجا درخواست پناهندگی داده اند و سپس وارد آلمان می شوند، پس بگیرد. این اقدام نخستین گام سمبولیک و نمادین مرکل برای فرونشاندن جنجال سیاسی در کشورش بود. حالا مرکل می خواهد تا با یونان و ایتالیا که بیشتر پناهجویان تازه وارد به آلمان از این دو کشور می آیند، به توافق مشابه دست یابد.

در ماه جون، هورست زیهوفر وزیر داخله آلمان هشدار داد که به طور یکجانبه پناهجویانی را که پیشتر راجستر شده اند، از مرز آلمان اخراج می کند. در مقابل، مرکل اصرار ورزید تا ابتدا در این زمینه با کشورهای دیگر توافق صورت بگیرد.

مرکل دیروز دوشنبه گفت که او حاضر است تا با رهبران یونان و ایتالیا در صورت نیاز صحبت کند اما "آنها هنوز به این نقطه نرسیده اند".

این در حالی است که صدها تن در شهر شمالی بیهاج در بوسنیا در اعتراض به مقابله حکومت با موج بیسابقه مهاجران از خاورمیانه، افریقا و آسیا دست تظاهرات زده اند.

معترضان که روز دوشنبه در میدان مرکزی شهر بیهاج جمع شدند، حکومت را متهم کردند که قصدا مهاجران را بدون ثبت و راجستر، و بدون تهیه امکانات رهایشی به شهرشان می فرستد.

معترضان این ادعا را که پناهجویان به خواست خود و به دلیل نزدیکی بیهاج به مرز کرواسیا در این شهر جمع شده اند، رده کردند. کرواسیا عضو اتحادیه اروپا است.

هزاران مهاجر در ساختمان های متروکه و کمپ های دست ساز در بیهاج و اطراف این شهر تجمع کرده اند و زندگی آنها به کمک های محدود صلیب سرخ محلی و چند سازمان بین المللی متکی است.

گفته می شود که طی سال روان میلادی، بیش از ۹۳۰۰ مهاجر به بوسنیا وارد شده اند و امید دارند که با عبور از مرز خود را به کرواسیا و بعد دیگر کشورهای اتحادیه اروپا برسانند. این در حالی است که روز گذشته، پولیس کرواسیا جسد دو پناهجو را در جنگل های مرزی این کشور کشف کرد. علت مرگ این افراد، سقوط سنگ بر اثر لغزش زمین عنوان شده است.

منبع اصلی: DW


 

در همین زمینه