عکس از آرشیف دویچه وله
عکس از آرشیف دویچه وله

‌بریتانیا درخواست پناهندگی بیش از ۱۸۰ مهاجر قربانی قاچاق و بردگی را که در آوان کودکی به این کشور آورده شده بودند، رد کرده است. بیشتر این کودکان سابق از کشورهای ویتنام، اریتریا و افغانستان هستند. براساس آمار خبرگزاری رویترز، از سال ۲۰۱۲ به این طرف پرونده‌های ۲۷۵ مهاجری که قبل از رسیدن به سن قانونی به بریتانیا آورده شده بودند، رد شده است.

براساس اطلاعات "بنیاد توماس رویترس" بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حکومت بریتانیا درخواست پناهندگی ۱۸۳ فرد قربانی قاچاق بردگی از جمله کودکان را رد کرده است. این رقم دو برابر افزایش را نسبت به سه سال پیش نشان می دهد.   

بیشتر این مهاجران قبل از تکمیل شدن سن قانونی‌شان، قاچاقی و یا به عنوان برده به این کشور آورده شده اند. این اطلاعات را وزارت داخله بریتانیا در اختیار " بنیاد توماس رویترز" قرارداده است.

برخی از نهادهای خیریه با انتقاد از تصمیم اخراج این افراد مدعی اند که آنان در کشورهای‌شان کسی را ندارند و دوباره به دام قاچاقبران انسان قرار خواهند گرفت.

واکنش سازمان‌های خیریه

کاتارینه بیکر مسئول پالیسی سازمان خیریه مبارزه با قاچاق کودکان در بریتانیا می گوید: « این به طور غیرقابل باور تکان دهنده است... که وضعیت برای قربانیان جوان قاچاق بدتر می‌شود.» او افزوده: « آنان به کشورهایی بازگردانده می‌شوند که خطر قاچاق دوباره از آنجا بسیار زیاد است. اگر دولت در زمینه حفاظت از کودکان قربانی قاچاق انسان جدی است، باید برای آنان [زمینه‌های] ثبات و حفاظت طولانی را تامین کند.»

یکی از سخنگویان وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای گفته که این کشور در راستای حمایت از حقوق قربانیان قاچاق انسان به شمول کودکان متعهد است. به گفته وی پناهندگانی که احتمال تعقیب و خطر جدی آسیب دیدن آنان در کشورهای‌شان وجود داشته باشد، اخراج نمی‌گردند.

بیش از ۲۰۰۰ کودک قربانی قاچاق

گفته می‌شود ۲۱۱۸ کودک در بریتانیا قربانی باندهای قاچاق انسان شده اند که بیشتر آنان مورد بهره‌کشی جنسی و کاراجباری طاقت‌فرسا قرار گرفته اند. براساس اطلاعات وزارت داخله بریتانیا شمار زیادی از این اطفال به عنوان ابزار حمل مواد مخدر از ویتنام، سودان، اریتریا، عراق و افغانستان به بریتانیا قاچاق شده‌اند. در میان کودکانی که مورد بهره برداری جنسی و کارهای شاقه قرار گرفته اند شهروندان بریتانیا نیز وجود دارند.

نهاد‌های مدافع حقوق کودکان مدعی‌اند که  اکثر این کودکان [مهاجر] از حمایت‌های قانونی لازم برای بدست آوردن حق پناهندگی و نجات از دام قاچاقچیان برخوردار نیستند. 

 

در همین زمینه