آژانس کار آلمان: پناهجویان به خوبی در بازار کار جذب شده اند
آژانس کار آلمان: پناهجویان به خوبی در بازار کار جذب شده اند

نزدیک به ۳۰ هزار مهاجر در آلمان شامل دوره‌های آموزش مسلکی شده اند. آگاهان به این باورند که آلمان می تواند مشکل کمبود نیروی کار را با استخدام مهاجران رفع کند.

محمود الحمصی در زندگی‌اش برنامه های دیگری داشت. این جوان مهاجر ۲۸ ساله سوریایی که می خواست معلم شود، در دمشق در رشته ادبیات فرانسوی تحصیل کرده بود. بعداً جنگ آغاز شد و از او که یک سنی مذهب بود خواسته شد که در صفوف نیروهای نظامی بشار اسد رئیس جمهور این کشور باید بجنگد، اما او فرار را ترجیح داد.

محمود الحمصی از طریق ترکیه و مسیر بالقان به مقدونیه، صربستان، مجارستان و اتریش، بالاخره به آلمان رسید و در پایان سال ۲۰۱۵ در شهر بن مسکن گزین شد. هرچند او حق پناهندگی دریافت کرد و توانست همسرش را نیز به آلمان بیاورد، ولی به زودی درک کرد که خواب هایش به یأس تبدیل شده است.

او می گوید: «من باید دوباره از ابتدا در رشته آموزش و پرورش تحصیل می کردم. فرصت آن را نداشتم.»

این پناهجوی جوان لیستی از فرصت های کاری را از اداره کار به دست آورد که در آن زمینه های آموزش حرفه و مسلک نیز معرفی شده بودند. بعداً وی تصمیم گرفت که در رشته بینایی سنجی و عینک سازی (اپتومتری) تحصیل مسلکی کند.

او چند روز پس از این تصمیم، دوره آموزشی سه ساله را در این رشته در منطقه باد گودسبرگ شهر بن آغاز کرد. او می گوید: «این یک رشته چند بعدی با شانس خوب در آینده است. من می توانم در کارگاه کار کنم و از مشتریان مراقبت نمایم. این کارآموزی برایم مناسب است.»

مبارزه موفق در برابر دیوان سالاری آلمان

خانم اولا فاسبندر، مسئول شرکت "اپتومتری فاسبندر" می گوید او تلاش کرده که با وجود بیروکراسی و دیوان سالاری، زمینه کارآموزی را برای این جوان مهاجر فراهم کند. وی از اتاق تجارت کلن نیز به خاطر همکاری در فراهم آوری زمینه های کارآموزی قدردارنی کرد.

مهاجران می توانند مشکل کمبود نیروی کار را رفع کنند

خانم فاسبندر می گوید در بازار کار دسترسی به نیروی جوانی که علاقمند کار در رشته بینایی سنجی یا اپتومتری باشد خیلی دشوار است. از سوی دیگر او تاکید می کند که در منطقه بادگودسبرگ شهر بن شمار زیادی از مشتریان عرب زبان اش زندگی می کنند که حالا با استخدام محمود الحمصی می تواند بیشتر آنان را جلب کند.

این خانم افزود: «ما از ماه ها به شدت به دنبال کارگران ماهر و کارآموزان هستیم. بسیاری از مردم احتمالا از اوقات کاری ما خسته می شوند، زیرا ما روزهای شنبه نیز کار می کنیم.»

"آژانس فدرال کار" آلمان گفته است که بیش از ۳۰۰ هزار پناهجو از کشورهای پاکستان، نایجریا، ایران، اریتریا، افغانستان، عراق، سومالیا و سوریه از ماه می سال روان تاکنون استخدام شده اند.

این شمار در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته افزایش قابل توجهی را نشان می دهد. در سال ۲۰۱۷، شمار این افراد ۱۰۳ هزار تن بود.

منبع: دویچه وله 

 


 

در همین زمینه